zdazda pod odkvap ii.
Galéria (9)

Z dažďa pod odkvap II.

Náš zvedavý objektív sme zacielili na odkvapy. Možno vám pripomenú odkvap na vašom dome. Niektoré sú v dobrom stave, iné potrebujú opravu či rekonštrukciu. Pozrime sa na ne spoločne. 2. diel.

Galéria

  
Zapustenie zvislého zvodu zo strechy do odpadového potrubia je urobené správne, ak je v napojení na strešný žľab aj sieť proti padaniu lístia do potrubia či zachytávaniu uhynutých vtákov. V opačnom prípade sa môže stať, že potrubie sa upchá. Riešením je použiť vpust pre dažďovú vodu do kanalizácie, ktorý je vybavený kontrolným otvorom a mriežkou na zachytávanie nečistoty. Vpust možno pohodlne kontrolovať a čistiť zo zeme. Nemusíme pritom liezť na strechu (hoci aj žľaby treba pravidelne kontrolovať a odstraňovať z nich napadané lístie a iné nečistoty). Pri montáži plastových odkvapových systémov, ktorá je veľmi rýchla a jednoduchá, by sme mali vždy využívať originálne systémové spojovacie prvky. Pri pohľade na toto plastové potrubie vidno estetický nedostatok – farebný i systémový nesúlad objímky z pozinkovaného plechu a plastovej rúry. 
  
Odkvap by sme mali namontovať hneď pri stavbe domu, ako to správne urobil jeho majiteľ. Montáž odkvapu nasleduje po montáži alebo súčasne s montážou strešnej krytiny, aby sa voda spoľahlivo odvádzala od stavby. Odkvapové žľaby montujeme na žľabové háky, ktoré držia na krokvách. Moderný kovový odkvap z pozinkovaného plechu, ktorý je chránený lakovo-plastovou vrstvou. Prefabrikované diely majú presné rozmery, sú utesnené a ľahko sa montujú. Odkvap je však poškodený mechanicky, je ohnutý, čelo žľabu je vychýlené, takže voda z neho vyteká a padá na zem tesne pri stenách domu. Uzemnenie žľabu je uvoľnené. Majiteľ sa snaží aspoň provizórne spevniť a utesniť vychýlené kolená pomocou lepiacej pásky. Odkvap treba čo najskôr opraviť. 
  
Výtokové koleno ústi tesne pri budove, čo môže zapríčiniť vlhkosť stien najmä pri starších, nedostatočne izolovaných stavbách. Správne by mal byť pod kolenom odpadový vpust, ktorý by odviedol vodu do kanalizácie alebo nádrže na dažďovú vodu. Pekný moderný odkvap z plastu imituje medený plech. Životnosť medených odkvapov je vysoká, sú bezúdržbové, odolávajú pôsobeniu tepla, UV žiarenia, v mraze nekrehnú. Jednoducho – nemajú chybu. Meď je dnes taký drahý materiál, že pri jeho použití hrozí krádež. Na internete nájdeme viacero správ o tom, že ukradli medené odkvapy z rodinného domu či kostola. Vhodnou náhradou je plast. Kvalitu medi síce nedosahuje, ale vyznačuje sa dlhou životnosťou. Vyrába sa v rozličných farebných odtieňoch. 
  
Na tejto úchytnej objímke rúry vidno, že realizátor stratil pôvodnú závlačku a namiesto nej použil korodujúci drôt. Tým je nielen znehodnotený vzhľad, ale ohrozená je aj pevnosť plastového potrubia, ktoré pri prehrdzavení drôtu a zaťažení snehom alebo ľadom môže povoliť. Majiteľ domu chce odviesť dažďovú vodu ďalej od domu do záhrady a zároveň nechce vytvoriť na chodníku prekážku v podobe rúry. Jedno z riešení je na fotografii. Dlhá šikmá rúra odvádza vodu zo strechy ponad chodník ku koreňom stromov. 

Text, foto a redakčná úprava: Stanislav Botur

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.