image 22809 25 v1
Galéria (6)

Záhradku môžete mať aj na streche

Kvitnúce byliny, machy a rôznofarebné rozchodníky. To všetko môžete mať už aj na streche, nielen v skalke. A to v prípade, že sa rozhodnete pre vegetačnú strechu. Má mnoho výhod: filtruje škodliviny z ovzdušia, tlmí hluk, zadržuje zrážkovú vodu a predlžuje streche životnosť. Jej prínosy oceníte najmä ak máte dom v husto osídlenej oblasti. 

Galéria

Zelené strechy - vyrobky_skladba_zelenej_strechy
Zelené strechy
Zelené strechy
Zelené strechy
Zelené strechy

S komplexným riešením plochej a šikmej zelenej strechy prichádza spoločnosť Icopal. S realizáciou zelených striech má bohaté skúsenosti, v zahraničí ich už inštalovala viac ako 35 mil. m². Vďaka tomu ponúka na systém Zelená strecha Icopal predĺženú záruku. Stačí sa do 45 dní od dátumu zakúpenia systému zaregistrovať na stránke www.zaruky.icopal.sk. Na hydroizoláciu zelenej strechy môžete získať záruku až v trvaní 40 rokov.

Minimálna údržba

Inovačný charakter systému Zelená strecha Icopal spočíva v dodávke a montáži všetkých prvkov, vrátane rastlinnej vrstvy. Strecha neobsahuje žiadny strešný substrát, a zelená časť je tvorená predpestovanou vegetačnou rohožou s rastúcimi rastlinami. Výrobca dodáva kompletné extenzívne ploché strechy s rastlinami so značnou regeneračnou schopnosťou. Montáž systému je veľmi rýchla a jednoduchá, pričom strecha je schopná plniť svoju funkciu ihneď po ukončení inštalácie. O zelenú strechu Icopal sa nemusíte príliš starať, vyžaduje si totiž len minimálnu údržbu. Raz za rok stačí aplikovať vhodné hnojivá a jednorazovo skontrolovať a vyčistiť strešné odtoky.

zelené strechy

Výber optimálnej skladby

Zelenú strechu Icopal možno realizovať ako strechu s klasickým alebo obráteným poradím vrstiev. V prípade skladby strešného plášťa s klasickým poradím vrstiev sa na nosnú konštrukciu aplikuje najskôr parozábrana (Foalbit Al S40 alebo ALU-VILLATHERM), nasleduje tepelná izolácia a hydroizolácia s funkciou ochrany proti prerastaniu koreňov. Pri obrátenej skladbe strešného plášťa sa parozábrana vynecháva, pričom sa na nosnú konštrukciu najskôr aplikuje dvojvrstvový systém hydroizolácie a potom sa naň prilepí tepelná izolácia. Kompletnú vegetačnú strechu od jediného dodávateľa dopĺňajú drenáž (v prípade plochých striech), retenčno-mikrodrenážna vrstva a vegetačná rohož s rastlinstvom.

Pre ploché i šikmé strechy

Hydroizolácia sa v systéme extenzívnej zelenej strechy Icopal zhotovuje zakaždým ako dvojvrstvový systém. Prvú vrstvu tvorí podkladový asfaltovaný pás modifikovaný SBS kaučukom. Ako vrchná vrstva sa používa asfaltovaný pás Graviflex 5,2 Green Roof alebo Graviflex 4,2 Green Roof. Ide o nataviteľné SBS modifikované pásy s funkciou ochrany proti prerastaniu koreňov. Ako sme už spomínali, v prípade plochej vegetačnej strechy Icopal je nevyhnutnou súčasťou systému drenážna vrstva, ktorá zabezpečuje zadržiavanie zrážok a odtok prebytočnej vody. ICODREN 10 Speed Drainage®SBS je pružná drenážna rohož, ktorá sa ľahko pokladá a formuje, pričom sa prispôsobuje nerovnostiam podkladu. Skladbu extenzívnej zelenej strechy Icopal dopĺňa retenčno-mikrodrenážna vrstva Icomat 140 – systém netkanej geotextílie. Pri plochých vegetačných strechách treba použiť 7 vrstiev tejto geotextílie, pri šikmých strechách až 10 vrstiev. Jedinečná konštrukcia vrstiev zabezpečí až trojnásobne dlhší čas vysychania v porovnaní so strešným substrátom, vďaka čomu budú mať rastliny dostatok vlahy počas dlhšieho obdobia. Systém extenzívnej zelenej strechy Icopal uzatvára vegetačná rohož Icomat Green 317 (pre ploché strechy) alebo Icomat Green 300 (pre šikmé strechy). Vegetačné rohože sú odolné proti šíreniu buriny. Ak máte strechu s vyšším sklonom, mali by ste vegetačnú vrstvu dostatočne zabezpečiť, aby nedošlo k jej zosuvu. Viac informácií nájdete na www.zelenestrechy.icopal.sk.

výrobky

ZDROJ: PR článok ICOPAL a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje