/ Dom / Strecha /

Čo trápi na komíne mysliaceho krbára? Za vás. Kroky pre váš šťastný a pokojný spánok

komín
Zdroj: Schiedel

Pripravili sme pre vás dvojdielny seriál toho čo trápi krbára a aj kominára v súvislosti s komínom. A je jedno či ide o novostavbu alebo rekonštrukciu.

Odvod vlhkosti v päte komína. Vlhkosťou, ktorá nás trápi je poveternostná vlhkosť, ktorá sa dostane do prieduchu. Aj keď dáte striešku nad komín, vlhkosť sa do komína dostane. Ďalším typom je vlhkosť vyzrážaná z vlhkosti obsiahnutej vo forme pary v spalinách (z dreva, vzduchu na horenie …). Nezabudnite preto naprojektovať kanalizáciu ku komínu, alebo pod komín, priemer 40 mm stačí. Do nej priamo napojíte odvod z komína, teda ak ju nezabudnete zrealizovať.

Zle vyriešené zadné odvetranie. V spodnej časti komínov, teda okrem kvalitných riešení ako je Schiedel ABSOLUT pre tesné a úsporné domy, je zo strany výrobcu predpisovaná mriežka. A mriežka v päte komína tam buď nie je, alebo je utopená v podlahe. Má byť nad čistou podlahou a do interiéru. Nenapájajte zadné odvetranie komína z exteriéru. Potom komín neťahá, lebo ho ochladzujete a keď neťahá komín, nefunguje krb ako má a sklo býva čierne.

Napojenie dymovodu v blízkosti horľavých materiálov. Je problémom keď nie je dodržaná bezpečná vzdialenosť od horľavých častí stavby. Pri jednoplášťovom dymovode to môže byť až 400 mm. A nezabudnite, že správne sa dymovod napája na šamot, nie do šamotu! Konzultujte preto realizáciu v blízkosti horľavých materiálov ešte pred samotným návrhom. Riešte krb s krbárom, tak ako kuchynskú linku, už vo fáze návrhu vášho domu.

komín
Nesprávny spôsob zaústenia dymovodu | Zdroj: Schiedel
komín
Správny spôsob zaústenia dymovodu
| Zdroj: Schiedel

Bezpečný odstup komína. Bezpečné odstupové vzdialenosti má každý výrobca komína iné. Sú dané vlastnosťami konštrukcie komína ale to podstatné sa odohráva na stavbe. Už dávno neplatí, obzvlášť pri kovových komínoch, že stačí dať drevo 5 cm od komína! A aj spôsob zabudovania určuje odstupové vzdialenosti. Nedodržanie podmienok stanovených výrobcom komína ohrozuje stavbu a vaše zdravie.

Ďalšie informácie a najčastejšie kladené otázky ku komínom a krbom nájdete na bit.ly/schiedel-faq

ZDROJ: PR článok spoločnosti Schiedel