/ Dom / Strecha /

Ako správne odviesť vodu zo strechy

ako spravne odviest vodu zo strechy

Zariadenia, ktoré zberajú dažďovú vodu zo strechy a kontrolovane ju odvádzajú, sú dôležitou súčasťou domu. Zabraňujú totiž vlhnutiu vonkajších stien a poškodzovaniu základov. Starostlivé odvádzanie vody zo strechy – predovšetkým v zime – slúži aj pri zaistení bezpečnosti ľudí. Predchádza sa tak totiž vytváraniu ľadových plôch z odkvapkávajúcej vody.

Štruktúra a materiály
Každý systém na odvádzanie vody zo strechy pozostáva z vodorovne prebiehajúcich strešných žľabov a zo zvislých odkvapových rúr, ktoré odvádzajú dažďovú vodu do kanalizačnej siete, vsakovacej jamy alebo zariadenia na využívanie dažďovej vody. Veľkosť strešného žľabu sa zisťuje na základe plochy strechy, spádu strechy a množstva miestnych zrážok.

Podľa spôsobu namontovania rozlišujeme pododkvapové žľaby, ktoré sú namontované pred odkvapom a priliehajú na plochu strechy, a integrované žľaby a odkvapové strešné žľaby, ktoré sa pripevňujú na okraj strechy. Tieto môžu byť polkruhové, pravouhlé alebo v tvare V.

Ich označenie, napríklad 25-ky, 28-ky, 33-ky alebo 40-ky, je odvodené od šírky pásov bežne používaných zinkových plechov.

V súčasnosti sa strešné žľaby vyrábajú zo žiarovo pozinkovaného oceľového plechu, z titánzinku, medi, hliníka, ušľachtilej ocele a PVC. Ich životnosť však nezávisí len od zvoleného materiálu.

Osobitnú pozornosť a znalosti si vyžadujú spoje. V prípade odkvapov zo zinku a medi sa jednotlivé časti najprv prispôsobia, potom sa navzájom spájkujú a na okrajoch sa urobia obruby. Pre domácich majstrov sú najlepším riešením plastové systémy (PVC). Ľahko a rýchlo ich možno pripevniť bez zložitých nástrojov. Netreba ich spájkovať a majú dlhú životnosť. Sú odolné proti svetlu a poveternostným vplyvom.

Montáž plastových systémov

Sú to systémy, ktoré sa dajú zlepiť a veľmi jednoducho spracovať. V prípade strešného žľabu sa do spodnej strešnej dosky vo vzdialenosti 50 až 70 cm napília drážky z dôvodu väznej (spojovacej) montáže žľabových úchytiek. Potom drevo medzi drážkami vydlabeme a zapustíme úchytky na žľaby. Napneme dvojitú zameriavaciu šnúru až po odtok a podľa toho vyrovnáme žľabové háky. Nezabúdame pritom na spád (obr. 1).

Jednotlivé časti skrátime pílkou na kov a zavesíme ich do úchytiek na žľaby – začíname pri odtoku. Najskôr zavesíme vydutinu a potom časti kladieme smerom dozadu. Žľab sa ešte musí dať ľahko posúvať (obr. 2).

Potom každý žľab upevníme v strede. Najlepšie je dvakrát nastrihnúť zadnú vydutinu (záhyb) na šírku pera a zohnúť ju do výrezu (obr. 3). Potom použijeme odtokové hrdlo ako šablónu na dieru v odtoku. Žľab vypílime na značke napríklad dierovou kotúčovou pílou. Hrdlo žľabu najskôr zavesíme vzadu a odrežeme nad prednou vydutinou (obr. 4).

Konečne zaklapneme obojstranne použiteľné rohové prvky. Označíme polohu dažďového zvodu a približne každé dva metre vyvŕtame otvory na montážne príchytky (obr. 5), ktoré do nich aj vložíme a zaskrutkujeme príchytky rúry. Skrutky uzavieracieho ramienka najprv zaskrutkujeme ručne a až po namontovaní celého zväzku dotiahneme skrutkovačom (obr. 6).

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePotom môžeme koleno zastrčiť do odtokovéoho hrdla žľabu a do objímky dažďového zvodu (obr. 7). Dažďové zvody obvykle ústia do šácht na zachytávanie dažďovej vody, odkiaľ sa voda odvádza napríklad do kanála. Ak tečie do dvorného vpustu, výtokové koleno s objímkou natiahneme cez koniec rúry a upevníme ho rúrovou príchytkou (obr. 8).

Bezpečnostný tip
Pri oprave a výmene odkvapov sa osvedčila práca dvoch ľudí. Dá sa tak dobre manipulovať aj s dlhými kusmi.

Z dvojitých rebríkov sa dá bezpečne pracovať len pri malých výškach približne do troch metrov, v ostatných prípadoch sa odporúča použiť lešenie.

 

Materiál a náradie

 • systém odvodňovania
 • rebrík a lešenie
 • vŕtačka
 • dierová kotúčová píla
 • kladivo
 • skrutkovač
 • štiepacie kliešte
 • nožnice na plech
 • píla na kov
 • vodováha
 • meračské pásmo/metrová tyč
 • pilník
 • príchytky rúr
 • šmirgľový papier
 • vložka strešného odkvapu

V spolupráci s Baumax-om

Zdroj: Časopis Urob si sám

Komentáre

 1. stoji mi voda v zlaby, spolocnost co mi to spravila mi povedala, ze to moze tak byt

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.