Murovanie v zime
Zdroj: HELUZ

Zima vás nemusí odradiť od murovania

Pri výstavbe konštrukcií treba rešpektovať nielen technologické postupy, ale aj klimatické podmienky. Medzi najdôležitejšie ukazovatele sa pritom zaraďujú nízke alebo vysoké vonkajšie teploty, slnečné žiarenie, vietor, dážď a mráz. Pri nižších teplotách nemusíte automaticky murovacie práce prerušiť, teplomer však rozhodne o tom, aký typ malty za daných podmienok na stavbe použijete.

Čo robiť, keď klesne teplota

Murovacie práce prebiehajú spravidla do obdobia prvých prízemných mrazov, k čomu obvykle dochádza okolo októbra, v severných častiach Slovenska dokonca skôr. V tom prípade máte tri možnosti, ako ďalej postupovať:

  • použijete tzv. zimné varianty mált;
  • prerušíte stavebné práce a necháte stavbu cez zimu „odpočívať“;
  • prípadne zabezpečíte temperovanie (vnútorného) priestoru nad teplotu +1 °C.
Systémová murovacia pena využívaná aj v zime
Systémová murovacia PUR pena od firmy HELUZ sa môže používať až do teploty -10 °C. | Zdroj: HELUZ

Kedy je vhodný čas pre zimnú maltu

Špeciálne zimné malty vám umožnia murovať až do vonkajšej teploty -5 °C. Keďže nižšia teplota spomaľuje proces tvrdnutia malty, do zimných zmesí sa pridávajú prísady, ktoré urýchľujú tvrdnutie aj tuhnutie spojovacieho materiálu, a teda aj celkový nárast pevnosti. „Tento typ malty je ideálne začať používať už vtedy, keď vonkajšia teplota vzduchu klesne pod 5 °C. Ak si kupujete materiál v osvedčených stavebninách, mal by vám predajca takýto druh spojovacieho materiálu na murovanie v chladnejších mesiacoch ponúknuť automaticky,“ podotýka Oliver Kapci, technický poradca spoločnosti HELUZ.

Náš tip

Na nižšie vonkajšie teploty treba prihliadať nielen počas murovacích prác, ale aj pri dovezení materiálu na stavbu. Suchú maltovú zmes sa odporúča uskladniť v krytom sklade, čiže v suchu a pri teplote vyššej ako -5 °C.

Ktoré malty sú dostupné v zimnom variante

V rámci sortimentu HELUZ nájdete v zimnom variante maltu pre tenkú škáru HELUZ SB, maltu pre celoplošnú tenkú škáru HELUZ SBC, tepelnoizolačnú murovaciu a zakladaciu maltu HELUZ TREND, ako aj maltu HELUZ TREND PLUS. Od štandardných druhov mált sa na obale odlišujú piktogramom snehovej vločky, popisom ZIMNÝ VARIANT a vyobrazením teplomeru s teplotou -5 °C. „Pri ideálnych podmienkach dôjde s použitím týchto zimných mált k stopercentnému spevneniu muriva do 24 hodín,“ dopĺňa Oliver Kapci.

Zimná malta
Zimné malty sa na obale odlišujú piktogramom snehovej vločky a popisom ZIMNÝ VARIANT. | Zdroj: HELUZ

Zapamätajte si

Pri murovaní nesmú byť na tehlách zvyšky námrazy ani snehu – všetok murovací materiál musí byť suchý (pri murovaní v zime sa tehly nenamáčajú) a zbavený prachu a špiny.

Na murovanie v zimnom období, a to až do teploty -10 °C, je vhodná aj systémová murovacia PUR pena HELUZ. Oproti vápennocementovým maltám neobsahuje vodu, znižuje teda riziko prenášania vlhkosti do tehlových blokov. Na druhej strane, nesprávnym použitím môže dôjsť k nižšej pevnosti muriva, preto je dobré konzultovať jej aplikáciu s projektantom. Takisto je dôležité skladovať ju v temperovanej stavebnej bunke, kde sa udržiava teplota nad 10 °C.

Ak murujete za pomoci tenkovrstvovej malty HELUZ SIDI, máme dobrú správu. Môžete ju tiež využívať v chladnejších mesiacoch, resp. do najnižšej teploty 1 °C. Aj z toho dôvodu sa skvelo uplatní v obdobiach, keď sa ešte len očakávajú prvé mrazy. Samozrejme, za žiadnych okolností nesmie premrznúť, skladujte ju preto v rozmedzí teplôt 5 °C až 35 °C.

Malta na tenkú škáru využívaná aj v zime
Aj maltu HELUZ SIDI na tenkú škáru môžete využívať v chladnejších mesiacoch, a to do najnižšej teploty 1 °C. | Zdroj: HELUZ

Základné pravidlá murovania v zime

Pre zimné varianty mált sa používa to isté náradie ako v prípade bežných mált, teda nanášacie valce, valčeky a zubaté hladidlá. Treba však dodržať nasledujúce podmienky:

  • Ak murujete pri teplote od 0 °C do -5 °C, treba zámesovú vodu predhriať na teplotu 30 ˚C.
  • Čerstvo vymurovanú stenu ochráňte pred poveternostnými vplyvmi (dažďom, snehom alebo mrazom) nepremokavou fóliou, prípadne asfaltovými pásmi.
  • Po vymurovaní nesmie v priebehu nasledujúcich 14 dní teplota klesnúť pod -5 ˚C.
  • Obdobie teplôt pod 5 °C sa nezapočítava do nutnej technologickej prestávky pred statickým zaťažením muriva (napríklad uloženia stropnej konštrukcie) a omietaním.
  • Maltu so zimnou úpravou nikdy nepoužívajte pri teplotách nad 15 °C, pretože rýchlo tuhne a ťažko sa spracúva.

Viac informácií na www.heluz.sk.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje