Vlastnoručná stavba terasy? S vhodným materiálom a postupom je to hračka

image 33695 25 v1

Vypiť si rannú kávu a raňajkovať s rodinou, napríklad pod rozkvitnutou vistériou? Váš sen sa môže stať skutočnosťou vďaka terase, ktorá vás nadchne nielen ráno a počas dňa, ale aj večer. Napríklad vďaka obľúbenému grilovaniu. Terasu, ktorá váš domov prepojí s prírodou, si môžete postaviť aj svojpomocne. Stačí nájsť to správne miesto, mať predstavu, ako by terasa mala vyzerať a pustiť sa do práce. 

Vďaka vhodným a kvalitným komponentom, ale aj vďaka správnemu pracovnému postupu to bude jednoduché. Užiť si jarnú aj letnú pohodu vonku, ale zároveň v pokoji domova tak môžete už tento rok.

Správne zvolená terasa by mala nadväzovať na obytný priestor domu. Vždy vyberajte miesto slnečné, čo najviac chránené pred dažďom, vetrom a ruchom z ulice. Najvhodnejšia je zároveň južná alebo juhozápadná strana. Základom terasy je rovina, ktorá môže byť mierne naklonená smerom od domu, ale jej sklon musí byť minimálny. Dôležitá je hĺbka výkopu, ktorá by mala byť 20 až 30 cm, položenie nosnej vrstvy a jej dostatočné zhutnenie, ale aj odvodnenie. Podložie celej terasy je totiž najdôležitejším prvkom prispievajúcim k jej celkovej stabilite.

Terasu môžete zvoliť napevno alebo variabilne zastrešenú, je len na vás, či zvolíte strechu alebo iba slnečník alebo markízu. Voľba by mala zodpovedať tomu, ako často chcete terasu používať, na ktorú svetovú stranu je situovaná, či uvažujete o čiastočnom uzavretí aj z bočnej steny či stien. Terasa by mala byť „ušitá“ každému domu a jeho obyvateľom na mieru.

Moderná, tak trochu plávajúca terasa

Zatiaľ čo štrkové lôžko pre dlažbu musíte perfektne urovnať, terče z pevného, odolného polypropylénu spoľahlivo nahrádzajú položenie dlažby alebo iného terasového materiálu do lepidla či do štrkopieskového lôžka. Na výškovo nastaviteľné ložiská a hliníkovú konštrukciu potom už len podľa návodu umiestníte drevený alebo kompozitný materiál. Výhodou týchto terás je možnosť ich rozobratia na ktoromkoľvek mieste. Sami si tak napríklad zo stredu terasy vyberiete v prípade potreby jednu dosku.

„Pohľadová plocha terasy môže byť z rôznych materiálov a celkom podľa vašich predstáv. Môžete si vybrať z kombinácie kameniny (porcelánu), prírodného kameňa, betónových dosiek a obľúbených WPC (drevoplastový kompozitný materiál) palubiek. Ide o dosky, ktoré sú zložené z dreveného substrátu a plastového polyméru v pomere 60:40,“ vraví Daniel Brychta z oddelenia záhrady projektových predajní Hornbach. WPC materiál svojimi vlastnosťami predčí klasické terasové palubky alebo dosky a je nerozoznateľný od dreva. Kým zub času klasické drevo poznamená, WPC dosky sú kvalitné a stále si zachovávajú svoj drevený vzhľad. Pri dreve sa musí v pravidelných intervaloch obnovovať povrchová úprava vodoodolnými lakmi, lazúrami alebo olejmi, pri terasách z WPC materiálu táto starosť odpadá. Sú ideálne na chôdzu naboso, ľahko sa čistia a nie sú klzké.

Dosky stačí do sebe len zaklapnúť

Samotná montáž WPC palubiek je veľmi jednoduchá. Začnite na tej strane, kde terasa prilieha k stene domu. Do rohu položte prvú dlaždicu alebo palubku hranou bez klipov. Ďalším kusom pokračujte v rade tak, že „klip-klapy“ do seba zacvaknete. Terasové dosky môžete klásť na väzbu, (druhý rad začínate v polovici dĺžky prvého radu) alebo rovno vedľa seba, záleží na vás, ktorý spôsob sa vám viac páči a tiež na tom, aký pravidelný alebo nepravidelný tvar terasa má. V prípade, že pôdorys podlahy terasy je veľmi atypický a nepravidelný, kladenie na väzbu by mohlo zbytočne skomplikovať prácu. Okraje terasy potom upravíte koncovými lištami.

WPC materiál je možné ľahko rezať, stačí na to pílka na drevo či plast. V prípade atypickej plochy terasy, keď budete potrebovať rezať viac dosiek, je vhodné využiť aj okružnú pílku.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteDosky z WPC materiálu sa pripevňujú k podkladovému roštu systémom skrytých alebo viditeľných skrutiek. Skrytý spôsob odporúča väčšina výrobcov a často je na odporúčaný postup viazaná aj záruka, preto sa vždy dôkladne oboznámte s návodom na montáž.

Ak si nie ste istí, či by ste stavbu terasy alebo kladenie terasovej podlahy zvládli, stačí navštíviť predajne Hornbach. 

Ich odborníci vám ukážu, ako ľahko sa dá terasa postaviť vlastnoručne.

Vďaka záruke trvale nízkych cien tu navyše nájdete všetko potrebné vybavenie výhodne, a to kedykoľvek.

Pridajte sa k nám na Facebooku – https://www.facebook.com/HornbachSK

ZDROJ PR článok spoločnosti HORNBACH SK 

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.