Tehla plnená polystyrénom
Zdroj: HELUZ

Prečo je tehla plnená polystyrénom lepšia ako kontaktné zateplenie?

Jednovrstvové murovanie je aktuálnym stavebným trendom. Dom bez zateplenia s vynikajúcou energetickou bilanciou je nielen odolnejší a zdravší, ale aj ekologickejší a trvácnejší. Viete však, aké možnosti ponúka tehlový systém pre jednu vrstvu?

Novostavby zateplenie nepotrebujú

Keď obvodovú konštrukciu tvoria tehly s dostatočne nízkym súčiniteľom prestupu tepla, stavba dosiahne potrebnú energetickú triedu aj bez vonkajšieho zateplenia. Dodatočná izolácia má zmysel iba vtedy, ak samotná hrubá stavba nespĺňa požadované parametre energetickej úspory, čo je prípad starších objektov. V prípade novostavieb, ktoré vďaka modernému stavebnému systému môžu dosiahnuť želané tepelnotechnické vlastnosti aj bez zateplenia, je to nielen zbytočné, ale aj neefektívne. Keďže izolant bráni prirodzenému prestupu vodných pár, je nutné zavádzať náročnejšie technológie riadeného vetrania alebo častejšie manuálne vetrať – s tým sa však spája riziko tepelných únikov.

Tehla plnená polystyrénom
Plnené tehly sú v ponuke aj ako doplnkové. | Zdroj: HELUZ

Aké tehly zvoliť?

HELUZ ponúka dva rady tehál FAMILY a FAMILY 2in1, ktoré možno využiť na jednovrstvové murovanie, pričom obidva dosahujú veľmi nízky súčiniteľ prestupu tepla. Bloky HELUZ FAMILY so šírkou 44 cm potešia stavebníkov hodnotou U = 0,17 W/m2K. V prípade 50 cm tehál FAMILY je parameter ešte lepší U = 0,14 W/m2K. Ide o najlepšie hodnoty v porovnaní s inými tehlovými výrobkami na trhu bez vyplnených dutín. Dokážete z nich postaviť dom s takmer nulovou potrebou energie, ale aj pasívny dom. Nesporný je aj ich zdravotný benefit. Takáto tehla je prirodzene difúzne otvoreným materiálom, takže aj pri zachovaní vynikajúcich tepelnoizolačných vlastností prepúšťa vnútornú vlhkosť. Znižuje tak riziko plesní a ponúka príjemnú zdravú mikroklímu.

Špecialitou sortimentu HELUZ sú tehly FAMILY 2in1 plnené guličkami polystyrénu. Izolant zabudovaný do voštinových dutín ešte viac zlepšuje ich tepelnotechnické vlastnosti, takže sa uplatnia aj pri výstavbe pasívnych domov bez dodatočného zateplenia. Tehla HELUZ FAMILY 50 2in1 má bezkonkurenčný súčiniteľ prestupu tepla U = 0,11 W/m2K.

Tehla plnená polystyrénom
Plnené tehly obsahujú guličky polystyrénu, pomedzi ktoré môže vnútorná vlhkosť prestupovať murivom do exteriéru. | Zdroj: HELUZ

Difúzne otvorená aj s izolantom

Od bežných EPS dosiek v kontaktnom zateplení sa tehly plnené polystyrénom líšia v spôsobe jeho použitia – v tomto prípade má formu separovaných, vzájomne rozoprených guličiek, čo umožňuje vlhkosti prestupovať murivom do exteriéru. Vďaka tomu zostáva obvodová konštrukcia stále difúzne otvorená. Difúznu otvorenosť materiálu udáva tzv. faktor difúzneho odporu μ, Čím je jeho hodnota nižšia, tým lepšie. „Neplnené tehly HELUZ FAMILY majú v bežnom prostredí domu, čiže s relatívnou vlhkosťou vzduchu menšou ako 70 % (ideálne 50 %), hodnotu μ =  10. V prípade plnených tehál HELUZ FAMILY 2in1 namerali hodnotu μ = 9,7, čo je prakticky zanedbateľný rozdiel. Avšak, v prípade doskového EPS tento faktor dosahuje hodnoty μ = 40 – 60, čo je niekoľkonásobne viac,“ vysvetľuje Ing. Pavel Heinrich, produktový manažér spoločnosti HELUZ. To značí, že tehly FAMILY 2in1 stavebníkom ponúkajú špičkové a stále parametre, vďaka ktorým dokážu postaviť kvalitný, trvácny a navyše zdravý dom.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Kde sa diskutuje