Rodinný dom postavený z tehál Heluz
Zdroj: Heluz

Zmysluplná stavba odolá chladu aj horúčave

Dlhé roky sme ako hlavný problém budov vnímali hlavne úniky tepla v zime. So stúpajúcimi letnými teplotami nastáva opačný problém – nedostatočná ochrana pred horúčavami a následné prehrievanie interiéru. Zmysluplná stavba však zvláda obidva extrémy.

Masívna konštrukcia v jednej vrstve

Úniky tepla sa dlhé roky riešili zatepľovaním obálok, a to nielen v prípade starších domov, ale tiež novostavieb. Aktuálnym trendom je minimalizovať počet vrstiev vonkajšej obálky tak, aby sa obmedzila chybovosť pri realizácii a zároveň sa dosiahla dlhšia životnosť hrubej stavby.

Nemenej podstatným benefitom tohto prístupu je vyššia kvalita bývania a príjemná mikroklíma v interiéri, keďže jednovrstvové murivo bez dodatočného zateplenia má lepšiu priedušnosť.

Murovaný dom a horúčavy

Pri stavbe domu je dôležitým pojmom tepelná stabilita. Vaše bývanie by nemalo podliehať vonkajším teplotným výkyvom, ale malo vás pred nimi chrániť. Ak si teda vyberáte stavebný materiál, pozerajte aj na jeho schopnosť akumulovať teplo či chlad a udržať ho vo vnútri čo najdlhšie. Masívne stavby, napríklad aj tie z tehál, udržia počas leta vo vnútri stabilnú nízku teplotu – len vďaka tomu, že naakumulujú chlad získaný vetraním počas noci. Naopak, počas dňa trvá veľmi dlho, kým teplo prejde z fasády domu a prehreje celý múr. Horúčava sa tak vo vnútri buď vôbec neprejaví, alebo len v malej miere.

Tehly z radu HELUZ FAMILY
Aj tehly z radu HELUZ FAMILY dokážu poslúžiť na výstavbu takmer nulového domu bez dodatočného zateplenia. | Zdroj: Heluz

Moderná tehla – ochrana proti teplu

Dobrá správa je, že súčasné masívne konštrukcie netreba zatepľovať. Pokročilá technológia výroby totiž umožnila zhotoviť pevné a stabilné tehlové bloky, ktoré si aj v jednej vrstve zachovávajú vysokú akumulačnú schopnosť a zároveň dosahujú skvelé tepelnoizolačné parametre. Príkladom je tehla HELUZ FAMILY 44 brúsená so súčiniteľom prestupu tepla U = 0,17 W/m2.K. Aj bez dodatočného zateplenia umožňuje postaviť dom s parametrami takmer nulovej stavby. Spoľahlivo vás ochráni aj pred veľkým teplom.

Tehly z radu HELUZ FAMILY 2in1
Tehly z radu HELUZ FAMILY 2in1 majú v medzerách zabudovaný izolant, dodatočné zateplenie fasády tak nie je vôbec potrebné | Zdroj: Heluz

Tehla ako súčasť systému

Stavitelia s vyššími nárokmi na energetický štandard môžu siahnuť po skutočnej stavebnej „lahôdke“ – tehle HELUZ FAMILY 2in1 50 brúsená, ktorá má najnižší súčiniteľ prestupu tepla na trhu U = 0,11 W/m2.K. Pomáha tomu izolant zabudovaný priamo do vzduchových medzier tehly. Takéto murivo je vhodné aj vtedy, ak je potrebné vyvážiť nejaký znevýhodňujúci parameter stavby, ako napr. menej ideálna orientácia pozemku na svetové strany.

Spomenuté tehly sú súčasťou premysleného systému, ktorý ponúka riešenia pre všetky časti stavby. Veľkú službu vám urobia aj doplnkové tehly, vytvorené pre špecifické detaily, ako sú rohy, ostenia či parapety, ale aj ťažká stropná konštrukcia, ktorá samotná vykazuje výrazné akumulačné schopnosti.

Masívna stropná konštrukcia
Masívna stropná konštrukcia zvyšuje odolnosť stavby v letných horúčavách. | Zdroj: Heluz

Odolná stavba s doživotnou zárukou

K tepelnej stabilite prispieva aj kvalitné vonkajšie tienenie. Tento prvok viete zabudovať aj vďaka roletovým a žalúziovým prekladom, ktoré sú pevnou súčasťou hrubej stavby a sú dostupné aj vo verzii nosných prvkov. K ich prednostiam patrí, že nevytvárajú tepelné mosty, znižujú riziko chybovosti pri montáži tieniacej techniky a žalúzie do nich zabudujete kedykoľvek aj dodatočne.

Čím lepšia bude previazanosť všetkých týchto prvkov, tým spoľahlivejšie bude proti vonkajším teplotným výkyvom fungovať celá obálka domu. Na hrubú stavbu teraz viete od HELUZ-u získať aj doživotnú záruku v dĺžke 148 rokov. Certifikát garantuje majiteľom rodinných domov, že použité materiály využívajú plne svoj potenciál a na stavbe sa s nimi pracovalo správne.

Zdroj: PR článok HELUZ cihlářský průmysl v.o.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje