drevený altánok v záhrade
Zdroj: Stachema

Pomôžte drevu zachovať si svoju krásu

Domov nie je domovom bez dreva. Je to tradičný materiál, ktorý nám dáva pocit pohodlia, bezpečia a spätosti s prírodou, je však potrebné sa oň aj pravidelne starať. Poškodzuje ho vplyv počasia a podnebia, pôsobenie živých organizmov, hmyzu a rastlín. “Kozmetika dreva”, rad Lignofix od STACHEMY vám túto úlohu uľahčí moderným a šetrným spôsobom na dlhé roky.

Myslite na prevenciu ešte pred zabudovaním

Staviate či opravujete strechu, plot, alebo celú chatu? Určite chcete, aby vám použité drevo v interiérových obkladoch, strešných konštrukciách, podlahách a podhľadoch vydržalo čo najdlhšie v dobrej kondícii, bez dier po hmyze, zafarbenia od plesní, či napadnutia hubami. Škodce môžu dokonca svojím dlhodobým pôsobením znižovať pevnosť a statické či izolačné vlastnosti dreva. Spóry plesní, ktoré sa usadili v dreve spôsobujú ľuďom alergie, bolesti hlavy a ďalšie choroby. Po zabudovaní do stavby je však už veľmi náročné ochrániť drevo pred týmito hrozbami. Myslite na správnu prevenciu včas a drevo sa vám odvďačí. 

Jednou z najdôležitejších preventívnych techník ochrany dreva je impregnácia, ktorou posilníte a zvýšite jeho nepriepustnosť a odolnosť. Ideálnym prípravkom pre tento krok je Lignofix E Profi, ktorý ochráni vaše drevo v interiéri na celý život a jeho účinok v exteriéri trvá minimálne 10 rokov. Je účinný proti drevokaznému hmyzu a má zvýšenú odolnosť aj voči vymývaniu. Ak potrebujete ošetriť menšie plochy (do 25 m²), siahnite po Lignofix Efekt.

Lignofix E Profi
Lignofix E Profi | Zdroj: Stachema

Čo s napadnutým drevom?

Napadnutie drevokazným škodcom je možné rozoznať podľa dier (výletových otvorov) v dreve. Typickým znakom je aj drevená ,,múčka“ pod týmito dierami, ktorú tam zanechala žerúca larva. Tento problém vám vyrieši Lignofix I Profi, účinná impregnácia na likvidáciu hmyzu vo všetkých vývinových štádiách. Prípravok úspešne zahubí hmyz nachádzajúci sa v dreve a ochráni ho aj pred jeho opätovným napadnutím. Nájdete ho aj v praktickom balení s rozprašovačom, ktorý je určený na priame ošetrenie malých plôch bez riedenia.

Renovácia záhradného nábytku a interiérových doplnkov z dreva

Neinvestujte zbytočne do nového záhradného nábytku, ošetrite tou správnou kozmetikou vaše drevené kusy a užite si s nimi ešte mnohé krásne chvíle. Pomocou produktov Lignofix Lazura 3v1, Lignofix Olej exteriér či ekologickej Lignofix Silnovrstvej lazúry je možné spomaliť procesy starnutia a opotrebovanie dreveného nábytku, altánkov a pergol o niekoľko rokov. Nájdete ich vo farebných variantoch, ktoré vás určite oslovia.

Po aplikácii prenikajú hlboko do dreva, zabezpečia jeho povrchovú úpravu a vysokú odolnosť voči UV žiareniu, čím ho ochránia pred starnutím. Ich kľúčovou vlastnosťou je vytvorenie pružného filmu na ošetrovanom povrchu, ktorý nepraská a neodlupuje sa. Lazúry navyše obsahujú vosk, ktorý pri vysychaní náteru uzatvára povrch, čím zaručujú jeho vysokú vodoodpudivosť. Váš záhradný nábytok bude vďaka tomu odolnejší aj voči dažďu. 

Lignofix olej lazúra
Lignofix olej lazúra | Zdroj: Stachema

Vďaka ekologickému zloženiu a príslušnej certifikácii je Silnovrstvová lazúra Lignofix vhodná dokonca aj na pretieranie detského nábytku a drevených hračiek.

Odborníci zo spoločnosti STACHEMA Bratislava a.s. odporúčajú ešte pred natieraním dreva použiť vyššie spomenutý Lignofix E Profi či Lignofix Efekt, ktoré zvyšujú odolnosť dreva voči napadnutiu rôznymi škodcami. Kombináciou impregnácie a lazúry efektívne znásobíte ochrannú funkciu kozmetiky dreva. Pri použití Lignofix Lazura 3v1 však môžete tento krok rovno preskočiť, táto tenkovrstvová syntetická lazúra obsahuje už aj biocid pre dlhodobý preventívny účinok proti drevokazným hubám a plesniam.

Všetky spomenuté prípravky sa dajú aplikovať striekaním, natieraním štetcom alebo valčekovaním. Práca s nimi je jednoduchá a nevyžaduje žiadne odborné znalosti a zručnosti. Pre viac informácií navštívte stránku www.stachema.sk.

Zdroj: PR článok Stachema
Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.