Nátery na hračky a detský nábytok
Galéria (8)

Nátery na hračky a detský nábytok

Nič netrvá večne – a táto známa pravda platí dvojnásobne pri predmetoch určených deťom. Aj taký materiál ako drevo dostáva v kontakte s detskými rukami zabrať. Občasné opravy alebo povrchové úpravy detského nábytku a hračiek sa tak stávajú nutnosťou.

Galéria

Nutnosť občas vylepšiť podobu detského nábytku sa týka aj exteriérového zariadenia, ako sú pieskoviská, rôzne preliezačky a záhradné domčeky. Deti jednoducho podľa veku rozvíjajú svoju zvedavosť a jemnú motoriku, pričom čo môžu ohryzú, oslintajú a zničia. Drevo je v mnohých ohľadoch najprirodzenejší a pre človeka najprijateľnejší materiál: nakoniec rástlo a žilo ako my. Pokiaľ ide o jeho povrch, ten by mal byť upravený farbou alebo lakom, pre ktoré platia prísne pravidlá, ak sú určené deťom.

To najdôležitejšie pri výbere farby
Nejakú skúsenosť s natieraním štetcom alebo valčekom väčšina z nás má. Tu však nezáleží len na konečnom vzhľade, ale predovšetkým na zdravotných aspektoch. Aj pracovný postup je trochu iný, ako u nových drevených výrobkov: Tam začíname s impregnáciou, čo pri nátere hračiek rozhodne vynecháme. Látky, ktoré impregnácia obsahuje, sa nesmú použiť na nátery vecí určených deťom. A väčšina vodou riediteľných alebo syntetických farieb nespĺňa prísne normy.

Ako teda pracovať?

Medzi najznámejšie farby určené na náter hračiek patrí DENAS UNIVERZÁL alebo BAKRYLEX. Po obrúsení natierame prvý náter v riedkej konzistencii, akoby sme použili penetračný náter. Tým sa „zdvihnú“ voľné vlákna dreva, a preto je dôležité následné prebrúsenie povrchu. Mali by sme byť pri tom dôslední, aby nikde nezostala skrytá trieska alebo ostrá hrana. Predmet opäť natrieme vybranou farbou už bez riedenia. Pri vonkajších náteroch počítame vždy 3 nátery, v interiéri väčšinou postačujú 2 nátery.

Staršie deti sa samy rady zapoja do natierania, najmä ak to bude formou hry. A sami možno budete potešení, že pri oprave starých hračiek sa s nimi budete môcť opäť pohrať…

BAL SLOVAKIA, s.r.o.
www.bal.sk, www.kuzlofarieb.sk, bal@bal.sk

–>

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje