Nátery na hračky a detský nábytok
Galéria (7)

Nátery na hračky a detský nábytok

Nič netrvá večne – a táto známa pravda platí dvojnásobne u predmetov určených deťom. Aj taký materiál ako drevo, dostáva v kontakte s detskými rukami zabrať. Občasné opravy alebo povrchové úpravy detského nábytku a hračiek sa tak stávajú nutnosťou.

Galéria

Nutnosť občas vylepšiť podobu detského nábytku sa týka aj exteriérových vecí ako sú pieskoviská, rôzne preliezky a záhradné domčeky. Deti jednoducho podľa veku svoju zvedavosť a jemnú motoriku cvičia, pričom čo môžu ohryzú, oslintajú a zničia. Pokiaľ ide o jeho povrch, ten by mal byť opatrený farbou alebo lakom, pre ktoré u vecí určené deťom platia prísne pravidlá.

To najdôležitejšie pri výbere farby

Nezáleží len na konečnom vzhľade, ale predovšetkým na zdravotnej spôsobilosti. Aj pracovný postup je trochu iný, ako u nových drevených výrobkov: tam začíname s impregnáciou, čo pri nátere hračiek rozhodne vynecháme. Látky, ktoré impregnácia obsahuje nesmú prísť na veci určené deťom. A väčšina vodou riediteľných alebo syntetických farieb nespĺňa prísne normy.

Ako teda pracovať?

Medzi najznámejšie farby určené na náter hračiek patrí DENAS UNIVERZÁL alebo BAKRYLEX. Po obrúsení natierame prvý náter v riedkej konzistencii, tak akoby sme použili penetračný náter. Tým sa „zdvihnú“ voľné vlákna dreva, a preto je dôležité následné prebrúsenie povrchu. Mali by sme byť pri tom dôslední, aby nikde nezostala skrytá trieska alebo ostrá hrana. Predmet opäť natrieme vybranou farbou už bez riedenia. Pre vonkajšie nátery počítame vždy 3 nátery, v interiéri väčšinou postačujú 2 nátery.

Staršie deti môžete zapojiť do natierania, radšej však formou hry a nie nútených prác. A sami možno budete potešení, že pri oprave starých hračiek sa s nimi budete môcť opäť pohrať…

BAL SLOVAKIA, s.r.o.
www.bal.sk, www.kuzlofarieb.sk 

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.