Zdroj: Velux

Nezabúdajte na vetranie ani v chladnom počasí

V roku 2020 všetkých nepríjemne prekvapila epidémia a pripomenula potrebu pravidelného vetrania v súvislosti so zdravím. V zimnom období sa nám však do vetrania často príliš nechce, pretože strácame tepelnú pohodu. Navyše sa bojíme, že to pocíti naša peňaženka. Ako teda vetrať, aby sme chránili svoje zdravie a neplytvali energiou ani peniazmi?

Dostatok čerstvého vzduchu a prirodzeného svetla je hlavným predpokladom zdravého vnútorného prostredia.

Ako dlho by sme mali vetrať v zime?

Keď otvárame okná len sporadicky, je pravdepodobné, že žijeme v domácnosti s príliš vlhkým a znečisteným vzduchom. Vytvoriť zdravé vnútorné prostredie s dostatkom čerstvého vzduchu je pritom jednoduché. Stačí sa naučiť pravidelne vetrať. A to aj v zime.

Odborníci odporúčajú vetrať krátko a intenzívne aspoň trikrát denne tak, že otvoríte naraz viacero okien. Takto sa vzduch v interiéri vymení rýchlo bez toho, aby došlo k veľkým únikom tepla.

Čas vetrania závisí od ročného obdobia. V zime otvorte okná na 5 až 10 minút. Počas jari a jesene môžete vetranie predĺžiť na 15 až 30 minút niekoľkokrát denne.

strešné okno Velux
Zdroj: Velux

Pomocníci pri vetraní: komínový efekt a strešné okná

Výhodu pri udržiavaní zdravého bývania majú majitelia domov a bytov so strešnými oknami. Okrem toho, že strešné okná privádzajú dnu denné svetlo, umožňujú rýchlo a efektívne prevetrať interiér, a to vďaka tzv. komínovému efektu, ktorý vzniká, keď sa otvoria okná v rôznej výške. Teplý vzduch uniká smerom hore a vzduch v miestnosti sa vymení rýchlejšie.

Aj toto je jedna z výhod strešných okien, pre ktoré ich popularita rastie. Netreba sa príliš obávať ani ich finančnej náročnosti. Okná s výbornými parametrami sú teraz cenovo dostupnejšie. Nové strešné okná spoločnosti Velux totiž prinášajú výhody prémiovej triedy do kategórie Štandard Plus. Ide o lepšiu tepelnú izoláciu (Uw = 1,0 W/(m2K), pri zapustenej montáži len Uw = 0,94 W/(m2K)), vyšší zvukový útlm vrátane znižovania hluku z dažďa (Rw = 35 dB) a samočistiacu vrstvu. Tieto vlastnosti nové okná dosahujú vďaka trojvrstvovému zaskleniu 64.

www.velux.sk

Zdroj: PR článok spoločnosti VELUX

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje