Murovaný bungalov
Zdroj: Heluz

Koľko vás teraz bude stáť stavba domu? Je lepšie ešte počkať?

Oplatí sa v súčasnosti stavať alebo je vhodnejšie odložiť stavbu domu na neskôr? Nebudú časom ceny stavebných materiálov klesať? Podobné otázky sa teraz objavujú častejšie. Argumenty za aj proti sú viaceré, no stavebníci a finančníci sa v konečnom dôsledku zhodujú, že nie je na čo čakať. Otázka skôr znie, z čoho dom stavať a ako ušetriť.

Cena domu: návrat na predpandemickú úroveň radšej nečakajte

Vzhľadom na dôsledky pandémie ceny stavebných materiálov v roku 2021 narástli. Spôsobil to nedostatok niektorých vstupných surovín, pridalo sa spomalenie výroby  z dôvodu pandemických obmedzení, narušenie logistiky, dodávateľských reťazcov a podobne. Teraz pribudol výrazný rast cien energií. Odborníci z rôznych oblastí sa zhodujú, že vývoj situácie sa nedá jednoznačne odhadnúť. Za jedno sú však aj v tom, že návrat cien na predpandemickú úroveň nemožno očakávať. Čakať, že cena domu na kľúč či postaveného svojpomocne bude o pár mesiacov rapídne nižšia, teda zrejme efekt neprinesie.

Napriek tejto situácii však analytici hovoria, že vlastniť nehnuteľnosť sa oplatí, pretože cena domov a bytov každý rok stúpa. Podľa Viktora Obtuloviča z FinGO.sk sa priemerný nárast cien nehnuteľností za posledné dva roky pohyboval na úrovni vyše 12 %. Je tu aj praktické hľadisko. Ľudia chcú a potrebujú bývať aj v zložitej situácii. Kto si nemôže dovoliť byt v meste, pôjde do okolitých obcí. Náklady na výstavbu výrazne ovplyvňuje aj cena práce, čiže ten, komu sa bude zdať cena práce vysoká, začne uvažovať o možnostiach svojpomocnej výstavby. Otázku teda možno postaviť aj inak. Keď nemôžeme ovplyvniť cenu stavebných materiálov, ako ušetriť, aby bola cena domu prijateľná?

Cena stavby domu
Zdroj: istock.com

Dom v tvare u, bungalov v tvare l? Oplatí sa kompaktný tvar

Stavbu domu teda zbytočne neodkladajte, ale oplatí sa dobre si premyslieť, čo naozaj potrebujete. Skutočne budete potrebovať hosťovskú izbu aj pracovňu, využijete viac kúpeľní, samostatnú práčovňu? Kompaktný tvar domu znamená menšie komplikácie a pravdepodobne aj menšie náklady. Ak oslovíte projektanta, aby vám ho optimálne vytvaroval, za jeho prácu pravdepodobne nezaplatíte toľko, koľko týmto krokom v budúcnosti ušetríte. Určite však nešetrite pri výbere kvalitného materiálu.

Cena materiálu na dom vypočítaná vopred

Poctivo plánujte, objednávajte materiál aj remeselníkov dopredu. Dajte si vypočítať spotrebu a cenu materiálu na dom (najlepšie priamo u výrobcu), a to čo najskôr. Získate predstavu o vývoji dodacích lehôt a cien priamo od zdroja. Riziko, že vás vývoj trhu prekvapí, bude značne nižšie. „Plánovanie je základ. Rozmýšľajte dopredu, dajte si napočítať potrebu jednotlivých stavebných materiálov a objednajte si ich v predstihu, aby boli vaše predstavy o realizácii stavby uskutočniteľné,“ komentuje situáciu Ľubomír Roth zo spoločnosti Leier.

Celý článok si môžete prečítať na webe domztehly.sk.

  1. Patrik says:

    Pán „Leier“, pre dobrý predaj čokoľvek, že? Takúto debilnu radu môže dať len obchodník, nie projektant.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje