image 40251 25 v1
Galéria (7)

Ako postaviť a zatepliť dom? Pekne tehličku po tehličke

Postaviť a zatepliť dom doslova jedným ťahom, je naozaj možné. Pri stavbe domu, je po všetkých stránkach veľmi výhodné, rozhodnúť sa pre jednovrstvové obvodové murivo z tehál, plnených tepelnou izoláciou. Spojenie pálenej hliny a minerálnej vlny prináša výhody a prednosti týchto dvoch prírodných materiálov, bez nutnosti ďalšieho zatepľovania.

Galéria

Ako postaviť a zatepliť dom
Ako postaviť a zatepliť dom
Ako postaviť a zatepliť dom
Ako postaviť a zatepliť dom
Ako postaviť a zatepliť dom - Porotherm-Profi-DRYFIX-extra
Ako postaviť a zatepliť dom - Porotherm-Profi-na-maltu-pre-tenk

Tehla sa postará o pevnosť, požiarnu odolnosť, akumuluje teplo a zároveň ochráni minerálnu vlnu, ktorá tepelne izoluje, umožňuje difúziu vodných pár aj chráni pred hlukom.

Jednovrstvová obvodová stena postavená z tehlového systému Porotherm je jednou z najbezkonkurenčnejších alternatív trvanlivého, prírodného a ekologického stavebného materiálu pre zdravé a bezpečné bývanie. Kombinácia tehál s vysokými tepelnoizolačnými parametrami a rýchlej jednoduchej technológie murovania už nepotrebuje dodatočné zateplenie.

Tehla + minerálna vlna = Porotherm T Profi

Toto murivo má veľmi nízku tepelnú vodivosť  = 0,065 W/ mK (v suchom stave bez omietok). Keďže takéto murivo už nie je nutné zatepľovať, tehly Porotherm T Profi sú ideálne na výstavbu nízkoenergetických až pasívnych domov.

Keramická tvarovka predstavuje veľmi účinnú ochranu tepelnej izolácie vo vnútri tvarovky proti mechanickému poškodeniu, poveternostným vplyvom či biologickej degradácii. Minerálna vlna si preto dlhodobo zachováva svoje tepelnoizolačné vlastnosti. Proti vlhkosti je minerálna vlna chránená hydrofobizáciou, takže pokiaľ nie je priamo ponorená vo vode, nenaberá vlhkosť. Skúsenosti zo stavieb ukazujú, že keramika chráni minerálnu vlnu proti vlhkosti aj počas výstavby. Ak sa na základovej doske vytvorí po výdatnejšom daždi „bazén“, ktorý je v kontakte s prvým radom tehál, tehliarsky črep vodu absorbuje a chráni tak minerálnu vlnu proti vode. Nasiaknutá keramika sa vďaka svojej poréznej štruktúre tejto vlhkosti zbaví vo veľmi krátkom čase.

„Pri stavbe či rekonštrukcii, sa vo väčšine prípadov hľadá najoptimálnejší prienik medzi pomerom ceny a parametrov, preto je veľmi prínosné zvažovať súvislosti nielen na prvý pohľad, ale zamerať sa aj na skutočné rozdiely,“ hovorí Ing. Ivan Vozárik, technický poradca a dodáva: „Tehly Porotherm Profi majú brúsené ložné plochy, ktoré sú rovné a navzájom rovnobežné, s toleranciou výškového rozmeru ± 1 mm. Práve táto úprava umožňuje murovanie na špeciálnu maltu Porotherm Profi pre tenké škáry alebo na murovaciu penu Porotherm Dryfix extra.“

Výhody systému Porotherm Profi vedia najlepšie doceniť tí, ktorí s ním už pracovali a bývajú v ňom.

• Presná výška tehál = presné a jednoduché murovanie
• Murovanie bez miešačky = nižšie náklady na vybavenie staveniska
• Murivo bez hrubých ložných škár = eliminácia tepelných mostov v ložnej škáre
• Doplnkové tehly = eliminácia tepelných mostov v detailoch
• Minimálna stavebná vlhkosť v murive = záruka tepelnoizolačných parametrov

Porotherm Profi na penu Dryfix extra

• Pena Dryfix extra = ľahká a pohodlná manipulácia
• Murovanie bez malty = žiadne starosti so skladovaním malty
• Super rýchle murovanie = úspora času až 50 % oproti klasickému murovaniu
• Použitie do –5 °C = možnosť murovania aj v zimných mesiacoch

Porotherm Profi na maltu Porotherm Profi

• Lepiaca malta Porotherm Profi = úspora miesta na stavenisku
• Malá spotreba lepiacej malty = úspora až 90 % oproti klasickému murovaniu
• Rýchle murovanie = úspora času až 30 % oproti klasickému murovaniu
• Porotherm Profi = kvalitná hrubá stavba

ZDROJ PR článok spoločnosti Wienerberger slovenské tehelne, spol. s r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.