4 najčastejšie otázky pri výbere OSB dosky
Galéria (6)

4 najčastejšie otázky pri výbere OSB dosky

Staviate drevostavbu? Chystáte sa rekonštruovať povalu? Premýšľate o novej podlahe alebo si chcete vyrobiť vlastný nábytok? Použite prírodný materiál, z ktorého je možné postaviť skoro všetko. Zoznámte sa s OSB doskou.

Galéria

Osb dosky
Osb dosky
Osb dosky
Osb dosky
Osb dosky

Čo je to OSB doska a aké má vlastnosti?

OSB je skratka z anglického oriented strand board (doska zložená z drevených triesok). OSB dosky sú viacvrstvové dosky, ktoré sú vyrábané z dlhých tenkých triesok vopred určeného tvaru a hrúbky. Veľké ploché triesky sú usporiadané v pozdĺžnom smere. Ohybnosť dosiek je vďaka týmto dlhým a tenkým trieskam väčšia, než u bežných lisovaných drevotrieskových dosiek. Lepenie a štruktúra triesok dodáva OSB doske jej charakteristický vzhľad.

Výhodou OSB dosiek je ich tvarová stálosť, pevnosť v tlaku i ťahu, ohybnosť a vodeodolnosť. Ľahko si ich upravíte podľa svojich potrieb a vyberať môžete z mnohých formátov. Vaša peňaženka nákup dosiek skoro nepocíti.

Na čo sa OSB dosky najčastejšie používajú?

OSB dosky sa najčastejšie používajú ako stavebné dosky pri stavbe domu, a to predovšetkým pri drevostavbách. Tento materiál využijete aj ako podklad pre zateplenie, pri rekonštrukcii podkrovných priestorov a v interiéri z dosiek postavíte nové steny a podlahy. Nielen z paliet, ale aj z OSB dosiek sa dá vyrobiť originálny nábytok do obývačky alebo detskej izby. Dosky sa nestratia ani vo vašej záhrade. Využitie pre nich nájdete pri stavbe záhradného domčeka alebo úplne novej búdy pre vášho štvornohého miláčika.

Ako sa povrch OSB dosky upravuje?

OSB dosky sa predávajú v surovom stave a väčšinou bez povrchovej úpravy. V sortimente ale nájdete aj dosky, ktoré majú vyfrézovanú drážku. Tá pomáha napojiť dosky pri stavbe stien alebo pri pokládke podlahy.

Ak využívate dosky pre výrobu podlahy, záhradného domčeka alebo nábytku, odporúčame najprv zbrúsiť povrch brúskou a natrieť ochranným lakom na drevo. Potom až možno upraviť dosku do požadovaného farebného odtieňa.

Na OSB dosky, ktoré použijete ku stavbe stien, je tiež možné nalepiť pretierateľnú tapetu. Ak použijete dosky na stavbu steny, môžete na ne naniesť stierku a omietnuť tak, ako klasický múr.

Čo ešte budete k práci s OSB doskou potrebovať?

V závislosti na tom, kam budete dosky dávať a čo z OSB dosiek budete stavať, sa vám k práci budú hodiť pomocníci. Majte preto po ruke priamočiaru pílu na rezanie, dvojkotúčovú brúsku, izoláciu, drevo na podlahové rošty, aku skrutkovač a spojovací materiál, nech vám všetko pekne drží pohromade.

ZDROJ: PR článok spoločnosti HORNBACH

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje