Zásady ekologickej domácnosti

zasady ekologickej domacnosti

Ekologická domácnosť je v prvom rade EKONOMICKÁ a EFEKTÍVNA. Šetrí sa v nej energiou, počas výstavby domu alebo bytu aj počas bývania v ňom sa šetrí životné prostredie a nezaťažuje ho ani po skončení jeho životnosti. Nevyžaduje si ani drahé technické zariadenia.

Moderné technológie, ako sú rôzne typy tepelných čerpadiel, solárne panely, domáce veterné elektrárne, systémy na rekuperáciu tepla, chladené stropy a ďalšie, sú ešte pomerne drahé a ich ceny klesnú, až keď sa masívnejšie rozšíria. Nemusíme však čakať – už teraz existuje množstvo jednoduchých a lacných riešení.

MERANIE

Začať môžeme úsporami elektrickej energie. Spotrebiče staršie ako 12 rokov mávajú privysokú spotrebu a je výhodnejšie ich vymeniť aj v prípade, že ešte fungujú. Niektoré inštitúcie (napríklad Energetické centrum Bratislava na adrese office@ecb.sk) ponúkajú bezplatné zapožičanie digitálneho zásuvkového elektromeru, ktorý zmeria presnú spotrebu toho-ktorého spotrebiča v domácnosti.

ELEKTRINA

•  Chladnička a mraznička by mali byť umiestnené na chladnom mieste mimo dosahu kúrenia, sporáka či rúry (napríklad v rohu obvodovej steny či v samostatnej komore), mrazničku pravidelne odmrazujme.
•  Umývačku riadu a práčku púšťajme vždy plné a na programe zodpovedajúcom typu ich náplne.
•  Zaujímajme sa o druh tarify – ak máme tzv. nočný prúd, nastavme spotrebiče tak, aby pracovali vtedy, keď je tarifa z elektrární výhodnejšia.
•  Vymeňme žiarovky za žiarivky a halogénky za LED osvetlenie.
•  Pri varení na elektrickej platni a pečení v rúre využívajme zostatkové teplo a vypnime ich trochu skôr.
•  Domáca elektronika často odoberá elektrický prúd, aj keď sa nepoužíva (je v režime stand-by). Oplatí sa ju väčšinu dňa celkom odpojiť od siete – zjednoduší to zapojenie viacerých spotrebičov na spoločnom predlžovacom kábli. Obmedzením režimu stand-by ušetríme niekoľko desiatok eur ročne.

TEPLO

•  Ak nemôžeme vymeniť okná (ktorými jednoznačne uniká najviac tepla), pomôžme si samolepiacimi tesniacimi pásmi, ktorými utesníme škáry. Na sklo môžeme z vnútornej strany nalepiť izolačnú fóliu a zlepšiť tým jeho tepelnoizolačné vlastnosti.
•  Za radiátor môžeme inštalovať hliníkovú odrazovú fóliu, ktorá odrazí teplo späť do izby.

Nízkoenergetický dom so solárnymi kolektormi
1 — slnečný kolektor, 2 — podlahové vykurovanie, 3 — zdroj tepla, 4 — akumulačný zásobník kresba: Ing. Jana Macinská

STAVIATE DOM?

•  To, či bude ekologický, sa začína jeho polohou. Ak by sme v ňom použili všetky technické novinky, ale stál by 30 kilometrov od miesta našej práce či školy (a dopravovali by sme sa denne autom), jeho domnelá ekologickosť by sa rýchlo rozpustila vo výfukových plynoch.
•  Aj na veľkosti záleží – skutočne ekologický dom nesmie byť už zo svojej podstaty nadrozmerný (zbytočná spotreba materiálu a energie na jeho výstavbu a prevádzku). Obytné miestnosti by mali byť orientované na juh, kúpeľne, kuchyne, technické miestnosti a garáže na sever.
•  Ideálna poloha domu je na južnom svahu. Aby sa dali efektívne využiť slnečné lúče, mali by byť rozstupy medzi domami aspoň dvojnásobkom ich výšky.
•  Listnaté stromy primeranej výšky umožnia tienenie izieb v lete a vyhrievanie slnečnými lúčmi v zime, podobnú službu urobí aj dostatočný vodorovný presah strechy či iných tieniacich prvkov. Nezabudnime na tienenie, lebo chladenie spotrebuje obyčajne viac energie ako vykurovanie.
•  Dom by mal byť kompaktný bez výčnelkov. Strešné vikiere, úžľabia, arkiere a výklenky predražujú stavbu a často spôsobujú zbytočné tepelné úniky. Ideálny je tvar kocky alebo nepríliš dlhého kvádra. Z hľadiska úspor energie je najvhodnejšia taká strecha, ktorá má nad pôdorysom domu čo najmenšiu plochu, čiže plochá alebo pultová.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteZATEPLENIE

Odvážlivci si vedia postaviť z dreva, hliny alebo slamy takmer celý dom. Extrudovaný polystyrén používaný na zateplenie je ekologicky veľmi náročný pri výrobe. Preto ho používajme rozumne – paradoxne to značí radšej viac (hrúbka 15 až 2 0cm) ako menej (5 až 9 cm). Príliš tenké zateplenie môže spôsobiť problémy s vlhnutím domu a námaha aj financie vyjdú navnivoč.–>

Môže sa zísť

Spínacie hodiny Gao
Pomocou spínacích hodín sa môže spotrebič automaticky spúšťať v nižšej sadzbe odberu elektriny. Maximálny spínací výkon 3 680 W, maximálny spínací prúd 16 A, najkratší spínací čas 1 minúta, maximálny čas odpočítania 23 hodín/59 minút.cena 26,95 €, Conrad

Rádiový merací prístroj nákladov Energy Count 3000
Jediným prístrojom možno pomocou rádiového signálu zmerať spotrebu energie až deviatich spotrebičov v domácnosti. Senzory treba vložiť do zásuvky a údaje o spotrebe jednotlivých prístrojov sa budú ukazovať na centrálnej ovládacej časti. Hodnoty sú namerané s presnosťou 0,3 W. Možno zmerať aj spotrebu prístrojov v režime stand-by. V súprave sa predáva ovládacia časť a dva senzory. Ďalšie senzory možno dokúpiť osobitne. cena 39,95 €, Conrad

Text: Ing. Jana Macinská
Foto a kresby: autorka, thinkstock, Conrad
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. Tairiku Okami says:

    Na pranie doporucujem pouzit praciu gulu, samozrejme nie lacne cinske napodobeniny. Je to nielen ekologickejsie, ale je to aj lacnejsie a hlavne zdravsie pre pokozku, lekari to odporucuju najme pre deti a ludi s citlivou pokozkou. Ja spolu s tym pouzivam aj Silan pre batolata.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.