vonkajšia roleta na strešných oknách
Zdroj: Velux

Viete, ako si správne vybrať tieniaci doplnok?

Blíži sa najteplejšie obdobie roka, a keďže tento rok doma trávime ešte viac času ako obvykle, je dobré myslieť na to, ako zabrániť prehrievaniu domácnosti. Vedeli ste, že vhodne zvolený tieniaci doplnok dokáže znížiť teplotu v interiéri až o 7 °C?

Slnko je dobrý a viac ako potrebný sluha, ale v letných horúčavách nás ako zlý pán dokáže pekne potrápiť nielen v podkroví, ale aj napríklad v bungalovoch. Dobre zvolená kvalitná tieniaca technika na strešné okná však dokáže problém s prehrievaním vyriešiť alebo aspoň výrazne zmierniť. Ako si však správne vybrať z množstva tieniacich doplnkov ten najvhodnejší? Poradíme vám, ako postupovať pri troch rôznych scenároch.

1. Potrebujem vyriešiť prehrievanie

Prehrievanie domácnosti sa najefektívnejšie rieši vonkajšími tieniacimi doplnkami. Účinok vonkajšieho tienenia spočíva v prevencii – zamedzenie prístupu tepla k okenným tabuliam, ktoré by po zahriatí prenášali teplo do interiéru a vnútorné rolety či žalúzie by tomu už nedokázali zabrániť. „Keď potrebujeme tieniacim doplnkom regulovať teplotu v miestnosti, musíme teplo odraziť ešte pred okennou tabuľou,“ vysvetľuje podstatu fungovania Jakub Mrázek, produktový špecialista spoločnosti VELUX.

Vonkajšie tienenie strešných okien zaisťujú buď markízy, alebo rolety. Jednoduchším variantom je markíza z priehľadnej sieťoviny, ktorá zabraňuje prechodu svetelných lúčov a tým aj tepla k oknu, zároveň umožňuje výhľad von a prepúšťa do interiéru svetlo.

Drahšie a komfortnejšie riešenie prináša vonkajšia roleta, ktorú oceníte celý rok. V lete výrazne zníži teplotu v interiéri a v zime, naopak, zabráni únikom tepla a zníži tak náklady na vykurovanie. Navyše tlmí hluk z dažďa a krupobitia, chráni okno pred poškodením a vďaka 100 % zatemneniu zaisťuje aj dokonalú ochranu súkromia a nerušený spánok.

Od tohto roka je k dispozícii ešte tretia možnosť – ľahká vonkajšia roleta na solárny pohon. Novinka značky VELUX je ideálnym kompromisom medzi roletou a markízou. Účinne ochráni pred horúčavou, zatemní interiér, má diaľkové ovládanie s tichým a rýchlym chodom aj elegantný dizajn. V porovnaní s klasickou solárne napájanou vonkajšou roletou naviac výrazne ušetríte.

vonkajšia roleta na strešných oknách
Zdroj: Velux

2. V interiéri mám príliš veľa svetla

Najmä pri strešných oknách, ktoré sú orientované na juh, je potrebné regulovať nielen teplo, ale aj množstvo svetla. V prípade, že máte v danej miestnosti problém aj s prehrievaním, je určite vhodné vybrať si vonkajšiu tieniacu roletu, ktorá vyrieši oba problémy. Ak však primárne chcete riešiť množstvo svetla v miestnosti, o úplné zatemnenie sa postarajú vnútorné rolety či žalúzie. Vnútorné tieniace doplnky si môžete zvoliť z množstva typov či dizajnových variantov tak, aby sa vám čo najviac hodili do interiéru. Nová kolekcia úplne zatemňujúcich roliet Colour by You ponúka až 1 800 odtieňov a hravo ju zladíte s kobercom či pohovkou.

vonkajšia roleta na strešných oknách
Zdroj: Velux

3. Chcem vyriešiť prehrievanie cez ťažko prístupné okno

Tienenie strešných okien VELUX je možné riadiť aj na diaľku. Existujú dve možnosti takéhoto pohodlného riešenia. Diaľkové ovládanie, môže byť napájané zo siete, takže k oknu je potrebné priviesť elektrinu. V prípade, že ste na elektrický pohon nemysleli už v predstihu a dodatočne nechcete privádzať k oknu kábel, môžete sa zaobísť aj bez neho a využiť druhý variant. Tou je diaľkovo ovládané tienenie na solárny pohon. V tomto prípade je batéria motora pravidelne dobíjaná fotovoltickým napájacím článkom rolety, ktorá funguje na báze denného svetla, teda úplne spoľahlivo bez ohľadu na počasie.

Úplne komfortné tienenie bez toho, aby ste sa oň museli starať, zabezpečí inteligentný systém VELUX ACTIVE. S jeho pomocou je možné ovládať nielen tieniace doplnky, ale aj diaľkovo ovládané strešné okná a automaticky zabezpečiť príjemné a zdravé vnútorné prostredie. Inteligentná ochrana pred teplom je založená na sledovaní miestnych online predpovedí počasia či senzorov, ktoré priebežne vyhodnocujú aktuálny stav, VELUX ACTIVE v prípade potreby stiahne rolety ešte skôr, ako k prehriatiu interiéru dôjde.

Náš tip

Oslovte zákaznícke centrum VELUX, ktoré vás spojí s kvalitnou montážnou firmou a pomôže vám s výberom toho správneho typu tienenia vášho podkrovia.

www.velux.sk/letovtieni

Zúčastnite sa nášho súťažného kvízu a hrajte o inteligentný systém VELUX ACTIVE with NETATMO.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.