Ako si vyrobiť domáci syr z jogurtu + VIDEO

Ako si vyrobiť domáci syr z jogurtu + VIDEO

Máte radi chutné domáce jedlá, ktoré sú zároveň zdravé a môžete si ich vyrobiť bez továrenského spracovania? Vyskúšajte domáci syr z jogurtu!

Jogurtový syr

Možno si pamätáte, ako vaši rodičia alebo starí rodičia vyrábali doma tvaroh z plnotučného mlieka, ktoré nechali skysnúť. Dnešné mlieko z obchodu sa kvôli mnohým procesom už nedá premeniť na chutný syr, či tvaroh, ale vyskúšať to môžete s kvalitný prírodným jogurtom, ktorý má dostatok potrebných baktérií. Potrebujete len 2 prírodné jogurty bez zbytočných prísad.

Ako na to?

1. Pripravte si väčšiu misu, do ktorej vložte kovové sito. Sito vysteľte dostatočne veľkou nefarbenou gázou z čistej bavlny. Optimálne je, ak sa vám ju podarí preložiť na štyrikrát, a pritom ešte prevísa cez kovové sito.

2. Následne do gázy v kovovom site vlejte prírodný jogurt – objem podľa toho, koľko syru chcete, navrhujeme začať s dvoma jogurtmi. Navyše menšie bochníčky syra sú krajšie aj pri servírovaní.

3. Nechajte odtiecť prvotnú tekutinu, vyžmýkajte, zviažte gázu navrchu gumičkou, aby syr držal tvar bochníka. Potom ho vložte do nádoby s užším dnom a širším vrchom alebo so zúženinou v strede. Môže to byť pohár alebo váza – aby mohla tekutina dlhšie odtekať bez vašej iniciatívy. Stačí ho nechať takto stekať v chladničke po celú noc.

4. Ráno si môžete na tanier položiť voňavý a chutný syr. Stačí, keď ho vyberiete z gázy, dokonca bude mať aj tvar podľa nádoby, v ktorej v noci odtekal a povrch formovaný od gázy, tekutinu vylejte. Môžete ho dochutiť rôznymi bylinkami, koreniami, pripraviť z neho nátierku alebo konzumovať len tak s celozrnným pečivom. Dobrú chuť!

Veľmi chutný syr dosiahnete použitím jogurtu z ovčieho mlieka.

Sabína Zavarská
Foto: shutterstock.com

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.