Do akej hĺbky osádzať stĺpiky pre drôtený plot?

Do akej hĺbky osádzať stĺpiky pre drôtený plot?

Dobrý deň, chceme stavať plot z drôteného pletiva okolo našej záhradky. V akej hĺbke musia byť osadené stĺpiky?
Ján, Zacharovce

Pri pletivovom plote, ktorý nie je takou tuhou konštrukciou, akou je napríklad betónový plot, postačí pri tejto geografickej polohe, ak sú stĺpiky v hĺbke 50 – 60 cm. Najprv však porozmýšľajte nad polohou nárožných bodov oplotenej plochy. Tam totiž musíte umiestniť stĺpiky ako prvé a poriadne ich ukotviť. Koncové a rohové stĺpiky a stĺpiky pri bránkach majú byť vystužené šikmými vzperami. Vzpery majú byť podobne ako stĺpiky založené do betónových pätiek. Stĺpik vsadíte na miesto a skontrolujete jeho zvislosť. Hĺbka zakotvenia koncových, rohových a bráničkových stĺpikov v betónovej pätke pri miešacom pomere 1 : 6 (jeden diel cementu a 6 dielov plnivových frakcií – štrku, piesku a pod.) by malo byť aspoň 50 cm. V hornej časti upravíme sklon povrchu betónu do 5 % v smere od stĺpika. Aby sa nám podarilo spojiť stĺpik a vzperu, ktorá tiež musí byť v rovine plota, najprv ich iba voľne k sebe prichytíme (napríklad drôtom), zabetónujeme a až po stvrdnutí betónu ich pevne zoskrutkujeme alebo zvaríme. Keď už rohové, koncové a bráničkové stĺpiky pevne stoja, natiahneme medzi nimi špagát, aby sme mohli čo najpresnejšie vymerať polohu medzi stĺpikmi. Ich optimálna vzdialenosť je 3 – 4 m. Osadzujeme ich podobne ako koncové, len bez bočných vzpier a plytšie – zakotvené do betónu asi 40 cm.

Text Milan Gigel, Ing. Mária Kostolná, Ing. arch. Jana Macinská, Ing. Oto Makýš, PhD.
Foto autori, isifa/Shutterstock 

Komentáre

  1. V minulosti sa udával miešací pomer cementu a štrk napr. 1:3, 1:6 a to bolo asi takto 1:3 vrece cementu to bolo 50KG a tri fúriky štrku. To bol veľmi kvalitný betón inak sa bežne používal pomer 1:6
    takže neviem ako by som zarobil betón podľa návodu 1 diel cementu a 6 dielov plniacich frakcií to akože by malo byť napr. 1kg cemetu a 6kg štrku? A kto by to ako vážil? Podľa mňa je lepšie povedať ľuďom čo o tom nemajú ani šajnu dajte 1vrece cementu 25Kg a 3fúriky štrku a je to povedané po lopate.

    1. svätá prostota… 1 diel = to je buď kilogram, alebo vrece, alebo fúrik, alebo nákladiak…. Po lopate pre nechápavých – vysypem vrecko cementu do fúrika, ak vidím že zaplnilo asi pol fúrika (podľa toho aký veľký má kto fúrik, že…)., tak pri odporúčanom pomere 1:6 musím pridať 3 fúriky štrk. Kto robí betón v malom, tak dá lopatu cementu a 6 lopát štrku a pod.

  2. Zdravím všetkých. Čím viacej titulov, tým debilnejšia rada. Súhlasím s Magorom aj Petrom. Pá pá inžinieri…

  3. Stavbár says:

    Samí „odborníci“ v diskusii. Jeden diel cementu a šesť dielov plniva sa rozumie jedna lopata cementu a šesť lopát štrku. Asi ste nerobili na stavbe keď nad tým mudrujete. V článku je to správne

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.