Do akej hĺbky osádzať stĺpiky pre drôtený plot?

Do akej hĺbky osádzať stĺpiky pre drôtený plot?

Dobrý deň, chceme stavať plot z drôteného pletiva okolo našej záhradky. V akej hĺbke musia byť osadené stĺpiky?
Ján, Zacharovce

Pri pletivovom plote, ktorý nie je takou tuhou konštrukciou, akou je napríklad betónový plot, postačí pri tejto geografickej polohe, ak sú stĺpiky v hĺbke 50 – 60 cm. Najprv však porozmýšľajte nad polohou nárožných bodov oplotenej plochy. Tam totiž musíte umiestniť stĺpiky ako prvé a poriadne ich ukotviť. Koncové a rohové stĺpiky a stĺpiky pri bránkach majú byť vystužené šikmými vzperami. Vzpery majú byť podobne ako stĺpiky založené do betónových pätiek. Stĺpik vsadíte na miesto a skontrolujete jeho zvislosť. Hĺbka zakotvenia koncových, rohových a bráničkových stĺpikov v betónovej pätke pri miešacom pomere 1 : 6 (jeden diel cementu a 6 dielov plnivových frakcií – štrku, piesku a pod.) by malo byť aspoň 50 cm. V hornej časti upravíme sklon povrchu betónu do 5 % v smere od stĺpika. Aby sa nám podarilo spojiť stĺpik a vzperu, ktorá tiež musí byť v rovine plota, najprv ich iba voľne k sebe prichytíme (napríklad drôtom), zabetónujeme a až po stvrdnutí betónu ich pevne zoskrutkujeme alebo zvaríme. Keď už rohové, koncové a bráničkové stĺpiky pevne stoja, natiahneme medzi nimi špagát, aby sme mohli čo najpresnejšie vymerať polohu medzi stĺpikmi. Ich optimálna vzdialenosť je 3 – 4 m. Osadzujeme ich podobne ako koncové, len bez bočných vzpier a plytšie – zakotvené do betónu asi 40 cm.

Text Milan Gigel, Ing. Mária Kostolná, Ing. arch. Jana Macinská, Ing. Oto Makýš, PhD.
Foto autori, isifa/Shutterstock 

 1. Peter says:

  V minulosti sa udával miešací pomer cementu a štrk napr. 1:3, 1:6 a to bolo asi takto 1:3 vrece cementu to bolo 50KG a tri fúriky štrku. To bol veľmi kvalitný betón inak sa bežne používal pomer 1:6
  takže neviem ako by som zarobil betón podľa návodu 1 diel cementu a 6 dielov plniacich frakcií to akože by malo byť napr. 1kg cemetu a 6kg štrku? A kto by to ako vážil? Podľa mňa je lepšie povedať ľuďom čo o tom nemajú ani šajnu dajte 1vrece cementu 25Kg a 3fúriky štrku a je to povedané po lopate.

  1. Magor says:

   svätá prostota… 1 diel = to je buď kilogram, alebo vrece, alebo fúrik, alebo nákladiak…. Po lopate pre nechápavých – vysypem vrecko cementu do fúrika, ak vidím že zaplnilo asi pol fúrika (podľa toho aký veľký má kto fúrik, že…)., tak pri odporúčanom pomere 1:6 musím pridať 3 fúriky štrk. Kto robí betón v malom, tak dá lopatu cementu a 6 lopát štrku a pod.

 2. Arnošt says:

  Zdravím všetkých. Čím viacej titulov, tým debilnejšia rada. Súhlasím s Magorom aj Petrom. Pá pá inžinieri…

 3. Stavbár says:

  Samí „odborníci“ v diskusii. Jeden diel cementu a šesť dielov plniva sa rozumie jedna lopata cementu a šesť lopát štrku. Asi ste nerobili na stavbe keď nad tým mudrujete. V článku je to správne

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.