Čo s omietkou napadnutou plesňami a riasami?

Čo s omietkou napadnutou plesňami a riasami?

Na zateplenej fasáde s akrylátovou omietkou sa mi na severnej strane tvorí zelený povlak. Existuje nejaké riešenie, ako ho odstrániť? Miloš, Senica

Pravdepodobne ide o riasy. Riasy a plesne sa môžu objaviť na väčšine bežných povrchov. Podmienky na tvorbu biologického porastu na povrchu materiálov sú jednoznačne známe. Ide predovšetkým o dostatočné zvlhčovanie daného povrchu vodou, a to tak zrážkovou, ako aj kondenzáciou vodnej pary na jeho povrchu. Zateplené obvodové plášte sú na rast mikroorganizmov náchylnejšie, pretože na ich povrchu v porovnaní s klasickými stenami dochádza pravidelne k ľahkej kondenzácii vlhkosti (roseniu). Rosenie povrchu zateplených obvodových plášťov je spôsobené tým, že subtílne povrchové súvrstvie, tepelne oddelené od masívneho podkladu z tepelnej izolácie, sa ľahko ochladí a na povrchu tak nastávajú teplotné podmienky vhodné na kondenzáciu vzdušnej vlhkosti.

Častejší výskyt rias a plesní na vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémoch (ETICS) tak nie je vo väčšine prípadov zapríčinený použitím nekvalitných stavebných materiálov alebo nesprávne navrhnutou skladbou zateplenia, ale predovšetkým prírodnými zákonmi, ktoré sú opísané vo fyzike a biológii. Ako preventívne opatrenie pridávajú výrobcovia stavebných materiálov do väčšiny fasádnych omietok a náterov biocídne látky, ktoré chránia obalovú konštrukciu pred rastom mikroorganizmov. Tieto látky však musia byť rozpustné vo vode, aby sa zabezpečila ich účinnosť. Z toho však vyplýva, že čas ich účinnosti v omietke je obmedzený časom, za ktorý sa tieto látky z fasádnej omietky vymyjú pôsobením dažďovej vody. Tento čas nie je pre všetky stavby a omietky rovnaký. Je daný množstvom ochranných látok v omietke, ich rozpustnosťou vo vode a miestnymi klimatickými podmienkami, ktoré môžu byť veľmi odlišné. Vo výnimočných prípadoch sa môžu biocídne látky vymyť z omietky už po niekoľkých rokoch. Ak sa rodinný dom vyskytuje v prostredí so zvýšeným rizikom tvorby mikroorganizmov, je vhodné priamo od výrobcu objednať omietku (náter) s navýšeným obsahom biocídnych prísad alebo omietku (náter) s použitím biocídnych látok s regulovanou rozpustnosťou (biocídy v mikrokapsulách). Dodatočné pridanie prísad do omietky nie je možné, pretože tieto prísady sa musia dávkovať už v procese výroby omietok.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePovrch zateplenia už napadnutý mikroorganizmami môžete ošetriť pomocou vhodného fungicídneho prípravku na zahubenie rias, machov a plesní s hĺbkovým účinkom (napr. Cemix Fungicem) a novým náterom. Z podkladu je potrebné najskôr mechanicky odstrániť kefou machy, riasy a veľké vrstvy biologického napadnutia tak, aby sa mechanicky nepoškodila povrchová úprava. Potom je potrebné povrch umyť tlakovou vodou s bežnou teplotou, bez pridania čistiacich prostriedkov, a zabezpečiť vyschnutie omietky. Fungicídny prípravok sa nanáša na podklad valčekom alebo štetcom. Podľa pokynov výrobcu sa po jeho zaschnutí realizuje druhý náter. Do 3 až 7 dní po nanesení druhého náteru by mali riasy, machy a pod. odumrieť. Prípadné viditeľné zvyšky biologického znečistenia je potrebné odstrániť mechanicky metlou alebo kefou. Na takto upravený povrch sa odporúča naniesť v dvoch vrstvách vhodný náter (silikónový, silikátový, akrylátový) so zvýšeným obsahom biocídnych prísad.

Text: Andrea Dingová v spolupráci s firmami Mapei, Bramac, Cemix
Foto: istock.com 

Komentáre

 1. tatko Tom says:

  Zle navrhnuté a realizované zateplenie, nesprávne udržiavanie teploty v miestnostiach, zlé vetranie…

  1. Ladislav says:

   Článok vraví o vonkajšej vrstve fasády, je tam len od veci fotka.

 2. Ladislav says:

  Dobrý deň. Dobrý článok, ale nerozumiem, prečo keď sa tam rozpráva o vonkajšej vrstve fasády, tak tam dáte fotku vnútorného kútu miestnosti. Áno na obrázku sú plesne, ale je to ako keby niekto písal článok o modrom aute a obrázok dá modrý bicykel.

  1. Redakcia says:

   Dobrý deň, áno, omylom sme publikovali inú ilustračnú fotografiu, chyba je už odstránená. Ďakujeme za upozornenie.

 3. asi by si mal chlap ujasniť prečo tam je vlhko, zlá spodná izolácia? alebo chladný bod na dome? tu mu radia odstraňovať následok, nie príčinu

 4. Dobrý deň.Podľa môjho názoru sú úvahy v článku správne a platí fyzika.Ak by ste porovnali priebehy teplôt na jednotlivých vrstvách v skladbe „klasickej“ obvodovej konštrukcie a novodobej zateplenej konštrukcie,tak priebeh teplôt je podstatne odlišný a so samotnými použitými materiálmi súvisí aj ich difúzny odpor,prestup vodných pár a ich vplyv na spomínaný jav.Niekedy sa aj počítalo koľko vody ostane v ročnom úhrne v konštrukcii a koľko je schopné sa odpariť. Pri difúzne otvorenej konštrukcii to ľudovo povedané dýcha viac ale na úkor tepelných strát.Mal som podobný problém.Časť severnej steny mám klasiku -tehlová ,45cm dierované tehly a klasické omietky ,vonkajšia vápenno-cementová.Druhá časť tej istej severnej steny je „vylepšená“ o zateplenie,cca 18 metrov štvorcových.Na zateplenej časti sa objavili po nejakom čase riasy,keď dlhodobo bolo vlhké počasie.
  Raz som použil zbytočne drahý špeciálny prípravok na riasy a machy.Pomohlo,len mi vadilo,že prípravok bol oranžovej farby a kým to zreagovalo so zelenkavou farbou rias, jeden deň stena nevyzerala dobre.Druhý krát som použil SAVO proti plesni v spreji.Perfektný výsledok.Mám biele steny,takže výsledok po aplikácii bolo vidieť za 10 sekúnd.Len ma bolela ruka od mechanického rozprašovača.Neviem, čo by SAVO urobilo s farebnou fasádou! Tretí krát som použil obyčajné SAVO a natieral som stenu už iba štetcom.Trochu oneskorený účinok,cca 30 sekúnd,ale kým som natrel celú stenu,všetko bolo biele.Zateplenie spomínanej časti severnej steny bolo realizované pred 8 rokmi.Na inej časti zateplenia sa problém neobjavil,len na severe a len vo veľmi mokrých rokoch.Asi porovnám hodnoti povrchovej vlhkosti a teploty na obidvoch častiach steny.Úvahu o probléme ukončím pozdravom a poznámkou,že aj na severnej časti kopca sa sneh udrží dlhšie.

 5. Môj kamarát mal podobný problém s plesňami a dal si na rodinný dom z vonku náter na báze nanotechnológie – Thermoshield a pomohlo mu to. Myslím, že to natieral pred 5 rokmi a odvtedy nespomímal podobné problémy.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.