Prečo krotónu opadávajú listy?

image 27217 25 v1

Pomôžte mi, prosím, zistiť príčinu náhleho a veľkého opadávania listov z krotónov. Majú už viac rokov a doteraz sa ešte nikdy také niečo nestalo. (Katarína B., Košice)

Príčin môže byť viac, napríklad prudké ochladenie pri vetraní, premiestnenie rastliny či trvalé zamokrenie zeminy v nádobe počas vegetačného pokoja (najčastejšia príčina). Voda vytláča z kapilárnych pórov pôdny vzduch, množia sa anaeróbne mikroorganizmy (nepotrebujú na život vzduch), nastáva rozklad, zemina kvasí, korene sa poškodzujú, prestáva prúdenie vody a živín, listy odumierajú, opadávajú, rastlina môže zahynúť. V zime treba v teplých a suchých interiéroch obmedziť závlahu substrátu, oveľa vhodnejšie je rastliny pravidelne jemne rosiť na listy.

Odpovedali: Ing. Hana Szabóová

Foto: thinkstock.com 

Komentáre

  1. Dobry den, mame rovnaky problem s opadavnim listov. Myslim si ze dovod je premokrenie zeminy, avsak nestalo sa tak v obdobi vegetacneho pokoja ale v lete. Pocas nasej dovolenky bol zalievany zvrchu. Ked sme sa vratili, nasli sme opadane listy a opadavanie neprestava.
    Po kupe (ma cca 1m na vysku) sme ho ihned presadili (to nam bolo odporucane).
    Viete nam prosim poradit co by sme mali urobit aby sme ho zachranili?
    Dakujeme

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.