Kvalitná domáca vodáreň
Zdroj: PUMPA

Kvalitná domáca vodáreň zabezpečí dostatočný tlak a zásoby vody v dome

Ako priviesť vodu zo studne či vrtu a mať ju okamžite k dispozícii v dome alebo na záhrade? Tento problém vyrieši kvalitná domáca vodáreň a navyše v dostatočnom množstve a pri požadovanom tlaku.

Domáca vodáreň zaisťuje čerpanie vody z vodného zdroja (studne alebo vrtu) a následné zásobovanie domu, chalupy, chaty alebo pozemku pomocou vodovodného rozvodu. Celý komplet domácej vodárne sa skladá z čerpadla, tlakovej nádoby s manometrom a tlakovým spínačom, ktorý zapína a vypína čerpadlo pri používaní vody (zapne sa po otvorení kohútika/pákovej batérie a prietoku vody a vypne sa po uzavretí).

Pri voľbe domácej vodárne je potrebné zohľadniť vzdialenosť vodného zdroja od objektu a výšku medzi saním a hladinou vody. Ak je menšia ako 8 metrov (vrátane strát v ležatej časti sacieho potrubia), je pre váš objekt vhodná vodáreň s povrchovým čerpadlom ukončeným sacím košom so spätnou klapkou. Pri väčšej výške sania by ste mali zvoliť vodáreň s ponorným čerpadlom.

Schéma fungovania domácej vodárne

Schéma domácej vodárne
Zdroj: PUMPA

Na čerpanie vody zo studne z hĺbky do 8m môžete použiť kompletnú domácu vodáreň. V samotnej studni je umiestnený sací kôš so spätnou klapkou (1,2) a prípadne aj ochrana pred suchobehom. Domáca vodáreň je zložená z čerpadla (3), tlakovej nádoby s manometrom a tlakovým spínačom nainštalovaným na tzv. päťcestnej armatúre. Pri poklese tlaku v sústave (napr. otvorením kohútika) pod nastavený zapínací tlak tlakový spínač automaticky zapne čerpadlo a vypne ho pri dosiahnutí nastaveného vypínacieho tlaku.

Pri nedostatku vody a v prípade, že máte v studni nainštalovanú ochranu pred suchobehom, spínacie zariadenie čerpadlo vypne a ochráni ho pred poškodením. Spínacie zariadenie ochrany pred suchobehom nedovolí čerpadlo zapnúť skôr, ako je dosiahnuté dostatočné množstvo vody v studni. Ako ochranu pred suchobehom môžete použiť ponorné sondy alebo plavákový spínač.

Pre bezproblémovú funkciu systému je vždy nutné dodržať správne nastavenie tlaku vzduchu v expanznej nádobe, ktorý má byť o 0,2 baru nižší, než zapínací (spodný) tlak na tlakovom spínači. Tento tlak je nutné nastaviť v suchom stave nádoby, teda pred vlastnou montážou do systému.

Voľba čerpadla podľa očakávanej spotreby vody

Priemerná denná spotreba vody na osobu je približne 100 litrov. Zálievka úžitkovej záhrady od jari do začiatku jesene vyžaduje približne 340 litrov vody na meter štvorcový, v prípade okrasnej záhrady je to 170 – 260 litrov.

„Priemerný rodinný dom má okamžitú spotrebu 2-3 kubíky za hodinu. Na zalievanie v záhradke a podobné úkony postačujú čerpadlá s prietokom do 2 kubíkov za hodinu,“ uvádza Martin Křapa, obchodný riaditeľ spoločnosti Pumpa, ktorá sa na predaj, servis a montáž čerpadiel, čerpacích systémov, vodární a nádrží špecializuje viac ako 30 rokov.

„Kvalitná domáca vodáreň by mala využívať čerpadlo, ktoré zaistí dostatočný prietok vody pri požadovanom tlaku a bude zásobovať domácnosť vodou. Celkovú a okamžitú spotrebu vody určíte podľa počtu osôb v domácnosti a podľa využitia. Dôležitým faktorom výberu je aj tlak vody, ktorý je ovplyvnený filtračnými zariadeniami, armatúrami a stratami v potrubí. Aj v najvzdialenejšom mieste by mal byť tlak v rozmedzí 2,5 – 3 bary.“

Domáce vodárne s frekvenčným meničom

Priemerná spotreba v rodinných domoch je premenlivá, ale vyžaduje konštantný tlak. Vhodné sú preto domáce vodárne s frekvenčným meničom, ktorý trvalo sleduje tlak v potrubí a podľa nameraných hodnôt mení otáčky čerpadla v závislosti od aktuálneho prietoku vody. K takejto vodárni je potrebné zabezpečiť malú tlakovú nádobu s objemom 2-8 litrov, niektoré modely ju už majú integrovanú.

Umiestnenie domácej vodárne a hlučnosť

Kedysi sa domáca vodáreň inštalovala do pivnice aj mimo nej. V novších budovách už sa umiestňuje do technickej miestnosti s množstvom ďalších spotrebičov. Dôležité je, aby bola suchom a teplom mieste, dôležitým parametrom je aj hlučnosť.

„Moderné objekty vyžadujú moderné riešenia. Medzi ne patrí aj nové čerpadlo s integrovanou reguláciou tlaku Calpeda META SMALL,“ uvádza Martin Křapa.

A pokračuje: „META SMALL je príkladom domácej vodárne, ktorá ponúka riešenie typu plug and play, takže ju stačí iba zapojiť, zapnúť a o viac sa starať nemusíte. Je vybavená snímačom tlaku, spätným ventilom a vstavanou tlakovou nádobou. Aj napriek integrácii všetkých týchto prvkov predstavuje META SMALL extrémne kompaktné riešenie, navyše so zníženou hladinou hluku. Počas prevádzky neprekročí hladinu 50 dB, čo zodpovedá hladine hluku mierneho dažďa.“

Domáca vodáreň Calpeda META SMALL
Domáca vodáreň Calpeda META SMALL | Zdroj: PUMPA

Atest na pitnú vodu

Ak kupujete domácu vodáreň na zásobovanie pitnou vodou, vyberajte vždy s atestom na pitnú vodu. Takto označené výrobky sú v súlade so zákonom o ochrane verejného zdravia. Výrobca, distribútor alebo dovozca vodárne má podľa tohto zákona ešte pred jej uvedením povinnosť overiť ju výluhovým testom. Vodáreň musí zodpovedať hygienickým požiadavkám. Príkladom takej vodárne je vodáreň Calpeda s nerezovým čerpadlom NGXM a tlakovou nádobou GWS.

Riešením na zvýšenie tlaku vody je domáca vodáreň

Slabý tlak vody a kolísavá teplota v sprche je problémom mnohých domácností. Zaistiť dostatočný tlak vody môže byť náročné, obzvlášť, ak sú počas sprchovania zapojené ďalšie spotrebiče. Domácu vodáreň využijete aj v prípade, že je objekt (napr. rodinný dom) napojený na vodovodný systém s nedostatočným tlakom. Domáca vodáreň, aj vo forme kompaktného automatu, tlak z vodovodného systému posilní. Je však potrebné dávať pozor, aby vstupný tlak kolísajúceho poriadku neprekročil maximálny vstupný tlak vodárne.

Kúpa domácej vodárne a čerpadla je investíciou na mnoho rokov. Nezabúdajte však, že do úvahy je nutné brať množstvo faktorov. Okrem požadovaného prietoku je potrebné si zistiť informácie o vodnom zdroji, jeho umiestnení a prevádzkových parametroch. Nebojte sa preto poradiť s odborníkom. Ak plánujete stavbu alebo rekonštrukciu rodinného domu či chalupy, máte možnosť naddimenzovať si nielen čerpadlo, ale aj rozvody vody, aby ste aj v najvyššom bode odberu (napríklad podkrovie) mali zaistené požadované množstvo vody a tlaku.

Ak hľadáte zariadenie na chatu alebo víkendovú chalupu, kde ide len o občasnú prevádzku, voľte štandardnú vodáreň, ktorá má nielen nižšiu obstarávaciu hodnotu, ale aj jednoduchšiu údržbu. Naopak, v prípade domácej vodárne v mieste trvalého bydliska je dôležitý nielen vyšší komfort, ale aj úspora energie alebo nižšia hlučnosť. Vhodné sú preto moderné zariadenia s plynulou reguláciou. Taká vodáreň má síce vyššiu obstarávaciu cenu, ale táto investícia sa vám rýchlo vráti.

Užitočnou pomôckou pri výbere čerpadla či vodárne je dopytový formulár, ktorý nájdete TU.

O spoločnosti Pumpa

Česká spoločnosť PUMPA, a.s., bola založená v Brne v roku 1991 a už 33 rokov predáva a poskytuje servis čerpadiel. Je tiež významným dovozcom čerpadiel, armatúr a príslušenstva z celého sveta. Vďaka vysokej špecializácii a profesionálnemu servisu PUMPA vyrába aj vlastné produktové rady – predovšetkým PUMPA blue line. Na slovenskom trhu pôsobí od septembra 2021 a okrem širokej škály produktov ponúka zákazníkom aj špičkový záručný a pozáručný servis. Prvá kamenná predajňa bola na Slovensku otvorená v Bratislave na začiatku roku 2023.

Viac informácií na www.pumpa.eu/sk.

Zdroj: PR článok PUMPA, a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje