Ako na rez zemolezu

image 48479 25 v1

Stenu, ktorá oddeľuje terasu od dvora nám porastá každoročne kvitnúci zemolez. Za pár rokov od výsadby však vytvoril hustú spleť konárikov a zdá sa mi, že aj menej kvitne. Ako postupovať pri zmladení tejto „popínavky“?
Lucia B., Skýcov

Zemolez bohato kvitne a pekne sa rozrastá za predpokladu, že je správne strihaný. Teraz na jar je potrebné porast presvetliť. Odstráňte množstvo drobných, zahusťujúcich, navzájom sa križujúcich, či dokonca poškodených a suchých výhonkov, ponechajte len najdlhšie a najmladšie. Tie len mierne skráťte. Neobávajte sa ani radikálnejšieho zásahu, pretože rastline to len pomôže. Ak sa vám zdá porast nezvládnuteľný, jednoducho pristúpte k radikálnemu zmladeniu. V tomto prípade zrežte zemolez asi 50 cm nad pôdou. Z ponechanej bázy vyrastú silné a životaschopné výhonky. Hoci vás rastliny nepotešia hneď záplavou kvetov, časom určite áno. Po reze zemolez výdatne zalejte a môžete ho aj prihnojiť kvalitným viaczložkovým hnojivom. Nezabúdajte, že najkrajšie kvety tvoria mladé výhonky.

Text: Ing. Hana Szabóová, Daniel Košťál​

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.