Čo robiť, aby kury vo dvore prosperovali? Odpovedáme na vaše otázky

image 23810 25 v1

Chováme ich pre čerstvé vajíčka, ktoré znášajú i štyri sezóny po sebe. Každého chovateľa však poteší, ak si nosnica zachová svoju kondičku, aby svoj prínos zavŕšila výborným mäsom určeným na polievku či nedeľný obed.

Prečo sa sliepky medzi sebou bijú a šklbú si perie na chrbte i okolo trtáča až na kožu? Dávam im vitamíny a majú aj obilie a trávu.

Stresové správanie v kŕdľoch sliepok je častým problémom a zvyčajne ho spúšťa stiesnené ustajnenie, frustrácia z nudy či nedostatočná pestrosť výživy. Problém možno zvládnuť iba v počiatočnom štádiu, kým sa z neho nestane zlozvyk. Sliepky dokáže zabaviť hlboká podstielka z rezanej slamy, hoblín či pliev, tzv. popolisko s pieskom, zväzky nevymláteného obilia zaveseného 50 cm nad zemou a výbeh, v ktorom sa z nenazdania objaví kôpka pokosenej trávy, vytrhanej buriny či stará drevená debnička slúžiaca ako malý úkryt. Výhodné je, ak kŕdľu vládne kohút, ktorý dokáže nastoliť hierarchiu a riešiť nezhody medzi sliepkami. Starou gazdovskou radou je upriamiť pozornosť hydiny bažiacej po krvi a kostrnkách pier radšej na vodu s malým množstvom rozpusteného bujónu. Pozor však na dávkovanie, hydina prebytok soli v organizme neznesie. Osvedčilo sa aj zaradenie živočíšnych bielkovín do kŕmnej zmesi.

V čom je problém, keď jedna sliepka hempšírka nesie vajcia s krvavými šmuhami na povrchu škrupiny? Ináč sa zdá, že je v poriadku.

Krvavé stopy na dokonale utvorenej škrupinke bez krvných výronov vo vajíčku naznačujú problém so zúženou koncovou časťou vajcovodu alebo kloaky. Ide o fyziologický problém, ktorý sa môže časom upraviť sám, na kvalitu vajíčok ale nemá žiadny vplyv. Vyplatí sa však vajíčka so znečistenou škrupinkou zaradiť medzi potraviny určené na okamžitú spotrebu a neskladovať ich v špajzi do obdobia zníženej znášky. Zvyčajne nezáleží na tom, či sliepka znáša veľké alebo malé vajíčka. V extrémnych prípadoch možno pozorovať, že sliepka pri problematickom znášaní chodí vzpriamene ako tučniak, aby tlak vajíčka uvoľnila.

V poslednom čase sliepky vyskakujú z hniezd a hľadajú možnosti, ako by mohli vajíčka znášať na inom mieste. Ako ich naučiť, aby sa ich znáška vrátila do starých koľají?

Pri pozornej prehliadke hniezd odhalíte v kuríne s veľkou pravdepodobnosťou drobných parazitov, ktorí sa pre slabšiu hygienu ustajnenia stihli premnožiť. Ide o tzv. roztočíky, drobné tvory sivastej a červenkastej farby, ktoré sliepky – a niekedy aj chovateľa samotného – obťažujú svojím pohybom po pokožke. Často tvoria v škárach a zákutiach celé kolónie, hmýriace sa ako živá kôpka prachu či popola. Dôsledné vyčistenie kurína, insekcitídny prostriedok a prídavok prípravku Ekosip do popoliska pomôžu problém odstrániť a sliepky sa opäť prinavrátia k pôvodným zvyklostiam. Zdrojom zamorenia je divé vtáctvo, ktoré vo výbehu kurína hľadá potravu. Problematickým obdobím sú horúce letné mesiace.

Aj napriek tomu, že kury výdatne kŕmim, ich znáška, ako aj vajíčka sú pomerne malé. Musím sa s tým zmieriť alebo existuje riešenie?

Zdá sa, že ide o typický príklad prekrmovania sliepok, ktoré si užívajú štedrú dávku jadrového krmiva bez toho, aby mali rozumnú mieru. Výsledkom je, že sa v ich tele hromadí nadmerné množstvo tuku a nezostáva v ňom miesto na tvorbu vajíčka v štandardnej veľkosti. Príliš veľké množstvo tuku brzdí metabolizmus a potláča účinok hormónov, takže znáška klesá, až kým sa nezastaví. Ak ide o perspektívne kury, ktoré nie sú pristaré na to, aby vám poslúžili ako zdroj kvalitného tuku a mäsa, obmedzte ich kŕmnu dávku a vymeňte jadrové krmivo za objemové – tráva, burina, zelenina a primeraný hlad ich v priebehu niekoľkých mesiacov napravia a budete vidieť, ako počty a veľkosti vajíčok začali opäť rásť. Zdravá kura v znáške si vystačí s dennou dávkou obilia v množstve 110 g. Polovica v celku, polovica vo forme šrotu.

Tip: Všetok nábytok a záhradné doplnky na jednom miesteMáme záhradu s ovocnými stromami, pod ktorými rastú len trávy a byliny. Dokáže takýto výbeh uživiť sliepky natoľko, aby nás zásobili dostatkom vajíčok?

Ak si namiesto vysokoznáškových hybridov zaobstaráte niektoré zo stredne veľkých plemien, s ich miernym temperamentom budú celé dni tráviť v záhrade, kde budú starostlivo zbierať rastlinnú a živočíšnu potravu, ktorá v priebehu sezóny dokáže zabezpečiť 50 až 80 % ich krmiva. S drobným obilným príkrmom z nich budete mať radosť a zásobia vás vajíčkami vo výberovej kvalite s nádherne sfarbeným žĺtkom. Od polovice jesene do pokročilej jari však budete musieť počítať s tým, že ich kŕmenie zostane v plnom rozsahu na vašich pleciach.

Je pravdou, že sliepky chované bez kohúta majú nižšiu znášku ako tie, ktoré spolunažívajú v kŕdli s ním?

Samotný kohút nemá vplyv ani na intenzitu znášky, ani na jej dĺžku. Všetko je naprogramované v sliepke od prírody a ona vo svojej zdravej kondičke plní to, čo jej velia hormóny. Mať kohúta je však výhodou. Striehne na predátorov, zvoláva kury ku krmivu, rieši ich roztržky a pomáha udržať v kuríne pokojnú atmosféru. Obzvlášť populárne je v posledných rokoch priradiť k úžitkovým kurám zdrobnené plemeno kohúta, ktorý má pokojnú povahu a stane sa ozdobou celého výbehu. To, že je menší ako kury samotné, vôbec neznižuje jeho autoritu.

Z kurína nám začali miznúť vajíčka. Iba zriedkavo nachádzame v hniezde škvrny od žĺtka alebo v kuríne na zemi zvyšky škrupiny. Môžu to mať na svedomí potkany alebo mačky?

Aj keď sa stáva, že odvážna mačka sa za bieleho dňa prikradne do kurína, aby si pochutnala na znesenom vajíčku, zväčša treba hľadať vinníkov priamo v kŕdli. Zlozvyk vyjedania znesených vajíčok sa objavuje u kúr pomerne často a spúšťačom sú najčastejšie kury, ktoré sporadicky znášajú chybné vajíčka bez škrupín. Vypozorovať, ktorá zo sliepok si zvykla robiť neplechu, nie je zložité. Stačí len zriadiť v izolácii samostatnú klietku a uzatvárať do nej vždy jednu sliepku na dva až tri dni. Ak na podlahe zostanú stopy po zožratom vajíčku, osud sliepky so zlozvykom je nadobro spečatený. Rovnakým spôsobom možno brakovať aj starší kŕdeľ, z ktorého treba v znáškovej sezóne vyradiť tie sliepky, ktoré prestali niesť.

Text a foto: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Zdroj: časopis Urob si sám, 09/2014, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

 1. Más kohút bije !!! Čo sním
  Druh kohúta(hodvabnička)

  1. Do polévky s ním!

  2. Filomena says:

   mám velmi rada hodvabnicky radsej ho nechajte tak

 2. katarina vlčkova says:

  co robit,ked sliepky znasaju vajcia bez skrupin?iba v takej „supke“?

  1. Do polévky s ním!

  2. maju malo vapnika… treba pridar srotu, zmesky pre nosnice alebo do zradla rozdrvene skrupiny

  3. Filomena says:

   maju malo vapnika je mi to velmi luto :(((

   1. ja si to mtiž myslim nebojte sa to prejde 🙂

 3. Ján Olexa says:

  Prajem dobrý deň.
  Jedna sliepka znáša vajcia s deformovanou škrupinou,niekedy aj s nedostatočne vyvinutou, alebo zvrásnenou.

 4. Mam 5 sliepok a 1 kohuta. Vecer kohut a dve sliepky sedia v kurine a tri schulene pod kurinom. Ako by ich kohut vykazal z kurina. Myslim ze ich terorizuje. Co za tym moze byt?

  1. 1kohut=10slipok

 5. Dobrý deň, mohli by ste mi prosím poradiť, sliepky už dva mesiace neznášajú vajcia, kohút a dve sliepky majú problém s kožou, pod pierkami ako by ju mali zapálenú a vypadávajú im pierka. Akým prostriedkom mám vydezinfikovať kurín.

  Ďakujem za radu.
  Ján

 6. Pavol Pulik says:

  Dobrý den mame sliepky a poslednej dobe začali rozdobaváť vajička prosím o radu – Ďakujem.

 7. Jergus Škvarek says:

  Dobrý deň chcem sa opýtať mám 15 sliepok a z tych 5 sliepok sú niektoré vypirene a majú holú kožu a nvm čo mám robiť lebo jedna sliepka im ďobala mladé perie a sú teraz na chrbte holé a na zadku. Mám im odstaviť zmesku a dávať im len vitamíny ?

  1. Mladé perie tzv. hlúby sa nápadne podobajú na malé červy.Ak niektorá sliepka to vyhodnotí ako možnú potravu a ochutná,už neprestane pokiaľ ostatné nezarostú. Naviac,tieto hlúby sú ochutené krvou a to je spúšťač.S tým sa moc robiť nedá,naviac sa intenzita vyďobávania zvyšuje a toto môže prepuknúť aj ďalších. Nezriedkavo takéto doďobané kury uhynú.Jediné čo sa dá spraviť je dotyčnú sliepku odstaviť samostatne pokiaľ ostatné nezarostú, alebo bude obed.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.