Murovanie na tenkovrstvovú maltu – ako na to?

Murovanie na tenkovrstvovú maltu - ako na to?

Malta na tenké škáry, v bežnej stavebnej praxi nazývaná aj tenkovrstvová alebo lepiaca malta, je vhodná výlučne na brúsené tehly a tehly plnené izoláciou. Na tehly sa nanáša tzv. kontaktným spôsobom (vtedy je malta uložená iba na rebrách tehly) alebo celoplošne (vtedy malta vytvorí na povrchu tehál súvislú vrstvu).

Spracovanie malty a úprava ložných plôch tehál

Ak sme sa rozhodli pre jeden alebo druhý spôsob nanesenia, dôležité je pripraviť si maltu v správnej konzistencii. Tá závisí od množstva pridanej zámesovej vody. Konzistencia malty na kontaktný spôsob nanášania je redšia v porovnaní s konzistenciou na celoplošné nanášanie. Správna konzistencia lepiacej malty je veľmi dôležitá na dosiahnutie požadovaného premaltovania ložných plôch tehál.

Na miešanie lepiacej malty sa používa vhodná vŕtačka s miešadlom, prípadne špeciálne ponorné miešadlo s max. 600 ot./min.

Obe ložné plochy tehál je pred nanesením malty alebo uložením tehál do maltového lôžka potrebné navlhčiť, resp. zbaviť prachu. Najvhodnejší spôsob je pretrieť ložné plochy tehál hrubým štetcom namočeným vo vode, čím sa jednak odstráni prach po brúsení ložných plôch a zároveň sa obmedzí riziko rýchleho zaschnutia tenkej vrstvy malty. Dôkladné vlhčenie ložných plôch tehál je veľmi dôležité najmä v horúcich letných dňoch.

Nanášanie malty kontaktne (na rebrá tehly)

Nanášací valec

Najčastejším spôsobom nanášania na rebrá tehál je aplikácia nanášacím valcom. Je vhodný na brúsené tehly aj na tehly plnené izoláciou.

Nanášací valec na kontaktný spôsob nanášania lepiacej malty sa skladá zo zásobníka, rukoväti s ovládaním klapky a samotného valca. Pri nanášaní malty na rebrá tehál sa valec pohybuje priamo po uložených tehlách.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miestePred použitím nanášacieho valca treba nastaviť šírku štrbiny medzi zásobníkom a samotným valcom. Praktickou mierkou na stavbe je šírka dvoch plátkov skladacieho metra (cca 7 mm). Pred prvým naplnením zásobník vystriekame zvnútra silikónovým olejom, aby sa malta nelepila na jeho steny. Olej sa nesmie dostať na samotný valec.

Pred začatím maltovania treba naplnený valec niekoľkokrát pretočiť na mieste pri otvorenej klapke, až kým sa celý neobalí maltou a malta sa nezačne odlepovať na rebrá tehál.

Valec sa ťahá po ložnej ploche už zabudovaných tehál rovnomerným pohybom výlučne v smere rukoväti. Pri pohybe sa malta z valca odlepuje a zostáva na rebrách tehál v tvare malej striešky. Všetky rebrá tehál musia byť maltou pokryté rovnomerne.

Viac sa o murovaní na tenkovrstvovú maltu dočítate na webe domztehly.sk

Komentáre

 1. ja som v minulosti muroval riadnou maltou,a mury boli pekne rovne,v terajsej dobe Murari si popiskju,v pracy.maju lachku pracu,ja som sa nadrel ako Murar,malta ktora bola z piesku-vapna-a cementu,.to bolo tazke,nuz ale sa stavalo,

  1. Dnes stavba lahke tehly polystyren kleber sietka pur pena. a pytaju prachy ze to vychadza 20eur za hod za robotnika

   1. To povie kancelarska krysa co vie s prepacenim hovno o tom co je robota …!! Ked budes chytrak ty kazdy den na leseni kde je 40 stupnov alebo ti zacne mrznut sopel v nose tak potom si ty zapytaj 5e/H ty mudrlant !!

   2. Ak ti práca nevyhovuje, tak ju nerob. Je mnoho iných. Alebo si sa mal lepšie učiť a sedieť v teplom kancli, mudrlant.

   3. Potom je tu este socialna istota Fica v podobe verejneprospesnej prace v rezii ministra socialnych veci, kde sa da zarobit neuveritelnych 60 eur. Nie vsak na hodinu, ale na mesiac. Vitajte v krajine EU. MAde in Ficoland 😀

   4. Jano Šimko says:

    Odporúčam sa pobzerať po práci v spomínanej EÚ, napr. v Nemecku murár robí za 1800€. Na zmluvu samozrejme, ktorá sa mu počíta aj do odrobených rokov pre výpočet dôchodku. Ale to sme už mimo témy.

   5. Mlady dilino prave vysly z vysky a vychodu, co nic nevie si u nas zapytal 3.500 € nastupny plat ;-))))))
    Ze lepsieho odbornika na web nenajdeme ;-)))))
    Som sa zdravo smial cely den ! Dakujem Marian.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.