Ako viazať tehly, aby bola stena dostatočne pevná?

Ako viazať tehly, aby bola stena dostatočne pevná?

Iba správne uložené tehly zabezpečia správne spolupôsobenie tak, aby vznikol murovaný konštrukčný prvok s očakávanými vlastnosťami.

Murovanie z tehál zvládne každý zručnejší domáci majster. Aby tehly vytvorili dostatočne pevné steny, je dôležité vedieť ako viazať tehly.

Minimálna a optimálna dĺžka väzby

Aby vznikla náležitá väzba muriva, zvislé škáry medzi jednotlivými tehlami v dvoch susedných radoch tehál nad sebou musia byť odsadené aspoň na vzdialenosť 40 mm alebo 4/10 výšky tehly (platí väčší údaj). Bežne sa minimálna dĺžka väzby muriva hýbe okolo 100 mm, optimálna okolo 125 mm, čo je zvyčajne polovica dĺžky tehly.

Predpokladom dosiahnutia požadovanej väzby muriva v prípade obvodových stien je správne založenie rohov bez nutnosti rezania tehál, a to buď bez, alebo s použitím doplnkových tehál.

Viazanie tehál so šírkou 380 mm.

Viazanie tehál so šírkou 440 mm.

Previazanie rohov muriva

Správnym založením rohov muriva zabezpečíme potrebnú väzbu muriva. Podstatou je striedanie radov, ktoré vedú po koniec steny. Napríklad pri murive hrubom 450 mm sa začína murovať roh steny tehlou zrezanou na dĺžku 180 mm a pokračuje sa polovičnou tehlou alebo tehlou zrezanou na polovičku.

Pri zakladaní rohu z tehál hrubých 380 mm sa roh začína celou tehlou, murivo hrubé 300 mm sa začína tvarovkou zrezanou na 175 mm alebo polovičnou tehlou.

Pri uvedených tehlách sa dosiahne posun o polovicu dĺžky tehly. Pri tenších tehlách, napríklad s hrúbkou 250 mm, začíname murovať roh celou tehlou, čím nedosiahneme polovičný posun tehly v rade, ale zo statického hľadiska je to dostačujúce.

Ďalšou možnosťou je použitie špeciálnej rohovej tehly alebo kombinácie rohovej a polovičnej tehly. Rohové tehly v každom druhom rade toho istého rohu musia byť oproti rohovej tehle v predchádzajúcom rade otočené o 90°. Pevné spojenie medzi polovičnou koncovou a rohovou tehlou sa docieli nanesením lepiacej malty alebo murovacej peny do styčnej škáry medzi oboma tehlami.

Viac sa dočítate v článku na domztehly.sk

Komentáre

  1. Toto sa vám stačilo opýtať dákeho dieťaťa čo stavia z lega, ako majú vyzerať steny a rohy, povedal by vám to isté a rovno z praxe…

Pridať komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.