osvetlenie kuchynskej linky
Galéria (4)

Osvetlenie kuchynskej linky

Pri práci na kuchynskej linke potrebujeme dobré osvetlenie. Ponúkame vám jedno z riešení vhodného osvetlenia kuchynskej linky.

Galéria

osvetlenie kuchynskej linky 158 big image
02b osvetlenie big image
Na osvetlenie použijeme osvetľovacie telesá pre 12 V žiarovky, ktoré sa dajú natáčať. Tým usmerníme svetlo na pracovnú dosku. Podľa dĺžky kuchynskej linky určíme, koľko osvetľovacích telies budeme potrebovať, aby bola kuchynská linka osvetlená rovnomerne. Vzdialenosť medzi jednotlivými svetlami volíme v rozpätí 60 až 70 cm.

Postup práce
Sklon krytu osvetlenia (obr. 1) určíme podľa kuchynskej linky ešte pred výrobou. Postupujeme tak, aby predĺžená os osvetľovacieho telesa smerovala do stredu pracovnej plochy kuchynskej linky. Kryt osvetlenia vyrobíme z hliníkového alebo oceľového plechu. Rozvinutý tvar vystrihneme podľa obrázku. Otvor s priemerom 70 mm vyrežeme podľa osvetľovacieho telesa. Na pravú stranu krytu urobíme otvor na vypínač. Plech potom ohneme podľa obrázku. Kryt osvetlenia nastriekame umývateľnou farbou.

Montáž osvetlenia
V mieste, kde namontujeme osvetľovacie teleso, prevŕtame spodnú dosku vrchnej skrinky vrtákom s priemerom 10 mm. Tento otvor poslúži na vedenie drôtov elektrickej inštalácie. Podľa krytu osvetlenia navŕtame otvory na upevňovacie skrutky. Do krytu namontujeme osvetľovacie teleso aj vypínač a zapojíme elektrickú inštaláciu. Ak na to nemáme oprávnenie, musí ju zapojiť elektrikár. Nakoniec pripevníme kryt skrutkami k spodnej doske skrinky. Dovnútra skrinky umiestnime elektrické rozvody a transformátor, ktorý zakryjeme elektricky nevodivým materiálom.

Ovládanie osvetlenia sa dá urobiť dvoma spôsobmi: buď namontujeme jeden spoločný vypínač pre všetky osvetľovacie telesá, alebo bude mať každé osvetľovacie teleso vlastný vypínač. Z hľadiska úspory elektrickej energie je druhé riešenie výhodnejšie, pretože si môžeme zapnúť len osvetlenie nad plochou, na ktorej práve pracujeme.

Potrebný materiál

Plech hrubý 0,55 mm, naklápacie osvetľovacie telesá, žiarovka 12 V, transformátor 220/12 V – výkon podľa počtu žiaroviek, vypínač, spojovacie drôty, skrutky M 5 × 30 mm.

Zdroj: časopis Urob si sám

 1. Marian says:

  Tieto svietidla sa daju bezne kupit za smiesne ceny – tak do 2e, plechovy box vratane vypinaca a s bodovkou, trafo 8-15e (ale nebudem robit reklamu konkretne). Takze osvetlenie s 5ks svietidiel vratane vsetkeho materialu ma vyslo cca 23e 🙂 …no kto by pri tej cene chcel ohybat plech?

  1. Okolosediaci says:

   hlavne ked nedostanes kupit kusok napr. 400 x 400 mm, ale iba celu platnu …

  2. Jaro says:

   Ja som také lacné nenašiel. Kde to majú?

 2. peto says:

  V dnešnej dobe led osvetlenia sa už takéto svietidlá takmer nepoužívajú ,autor neudáva cenu za akú vyrobil osvetlenie.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje