Montáž povrchovej dvojzásuvky

12.07.2012
Montáž povrchovej dvojzásuvky
Ak máme elektrickú zásuvku nízko pri zemi a potrebujeme zapojiť na stole prístroj s krátkym elektrickým káblom, decentným riešením je zapojiť elektrickú zásuvku priamo na stole – bez zavadzajúcich káblov. My sme zapájali dvojzásuvku na barový pult, na ktorom sa nachádza kávovar . Okrem toho sa tu často pracuje aj s notebookom, ktorý takisto treba pripájať na elektrickú zásuvku.

Materiál

▶ elektrická povrchová dvojzásuvka
▶ prívodný kábel s vidlicou
▶ dve drevoskrutky

Náradie
▶ akumulátorový skrutkovač
▶ tenší a hrubší vrták
▶ ručný skrutkovač
▶ nôž
▶ skúšačka, voltmeter


Dôležité upozornenie
Len oprávnená osoba s osvedčením môže zasahovať a meniť charakter elektrickej inštalácie. Nedodržanie požiadaviek technických noriem môže zapríčiniť nielen poruchy na inštalácii, materiálne škody či sankcie zo strany technickej inšpekcie, ale aj ohrozenie zdravia alebo života ľudí.

Montáž povrchovej dvojzásuvky  Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky 
1 Povrchovú dvojzásuvku rozmontujeme na dve polovice a cez upevňovacie otvory si naznačíme dva body, do ktorých budeme vŕtať. 2 Do barového pultu predvŕtame dierky podľa hrúbky a dĺžky skrutky. 3 Prevŕtame dieru na prívodný kábel.
Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky
4 Prívodný kábel odstrihneme na potrebnú dĺžku a  odstránime vrchnú bielu izoláciu (zhruba v dĺžke 8 cm). Potom odstránime konce jednotlivých káblov (v dĺžke asi 1 cm) a zatočíme ich, aby neboli rozstrapkané. 5 Prívodný kábel pretiahneme cez prevŕtanú dieru. 6 Kábel prevlečieme cez otvor v spodnej časti dvojzásuvky.
Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky
7 Skontrolujeme paralelné prepojenie dvojzásuvky. 8 Žltozelený kábel (nulovací)  pripojíme na svorku na uzemňovací kolík. 9 Hnedý kábel (fázu) pripojíme na ľavú stranu.
Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky  Montáž povrchovej dvojzásuvky
10 Modrý kábel (pracovný) pripojíme na pravú stranu. 11 Vnútornú časť dvojzásuvky vložíme do škatuľky medzi kolíky. Prívodný kábel zapojíme do zásuvky v stene. 12 Prekontrolujeme zapojenie dvojzásuvky meracím prístrojom – voltmetrom. Napätie medzi fázovým a pracovným vodičom musí byť 240 V.
Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky
13 Prekontrolujeme, či je pracovný vodič zapojený na pravej strane. Medzi pracovným a uzemňovacím vodičom musí byť pri meraní napätie 0 V. 14 Spodnú časť vonkajšieho obalu dvojzásuvky prichytíme drevoskrutkami do predvŕtaných dier. 15 Vrchný kryt nasunieme na spodnú časť.
Montáž povrchovej dvojzásuvky Montáž povrchovej dvojzásuvky
Náročnosť na odbornosť: vysoká
Náročnosť na čas: 2 hodiny
Vhodné obdobie na prácu: celoročne
Práca vhodná do interiéru
Celkové náklady na materiál 6 €
16 Kryt priskrutkujeme. 17 Dvojzásuvku odskúšame.  


Text a foto:
Mgr. art. Jana Ardanová
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.
-->

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.
Elektrikár | 27.01.2014, 12:25
Ehm, kde sú lisovacie dutinky na koncoch pripájaných vodičov?
tiez elektrikar | 16.02.2014, 14:45
neni su nutne, norma ich priamo nevizaduje pokial spoje niesu mechanicky namahane .
Oliver | 02.01.2014, 20:16
zdravim.v byte mam este povodnu elektroinstalaciu (hlinikove kable tvrde ako stolverky). v kuchyni mam klasicku jedno/solo zasuvku a chcel by som ju prerobit na dvojzasuvku. mam tam 2 cierne kable a 2 zltozelene. byt ma istice, nie poistky. jeden par kablov ma 230V, druhy par nic. nemam ani tucha ako to spravne zapojit aby to islo ako ma.ked sa mi podarilo rozbehat tu v kuchyni tak predlzovacka vo vedlajsej izbe stratila "stavu" uz som bol v koncoch tak som vratil povodnu zasuvku co tam bola. tento navod mi nepomohol lebo zobrazuje novsiu elektoinstalaciu v byte ak by mal niekto predstavu o com som pisal a mal by chut dajte radu na : Oliver.buchy@seznam.cz
tiez elektrikar | 16.02.2014, 14:47
jeden par je privod do zasuvky a druhy je paralelne prepojenie do dalsej izby musia byt spojene, nove zasuvky na to bohuzial zabudli, treba medzi ne vlozit spojky.
Jan | 15.12.2013
V iných krajinách môže majiteľ domu robiť "všetko" na svoju elektroinštaláciu sám. Prečo na Slovensku nie?
tiez elektrikar | 16.02.2014, 14:48
moze, od hodin je rozvod tvojim majetkom, len sa to neodporuca.
Eli | 19.07.2012, 09:19
Ak takto niekto zapoji zasuvku a ma vo svojej instalacii staru TNC siet (co je dnes este uplne bezny jav) kde nie je oddeleny nulovy a zemniaci vodic moze byt toto zapojenie nebezpecne.Prajem prijemny den odbornikom elektrikarom z redakcie.Ak takyto ukon moze robit len opravnena osoba, aky je zmysel tohto clanku? Mate pocit ze opravnena osoba nevie zapojit zasuvku, alebo skor davate navod neopravneny osobam k jej zapajaniu?Pekny alibizmus, lebo ak si to niekto doma zapoji a nieco sa stane tak Vy ste predsa napisali ze to nemal robit nie? :)
esquire | 25.07.2012, 12:12
suhlasim Eli ,ked niekto nevie aky je rozdiel medzi PEN a PE+N vodicom, nech radsej pise o vareni .Uz so videl ,,kutilov" co nezapojili zemniaci vodic , lebo na privode mali len 2 vodice.Tu ide uz o zivot.
Ferko20 | 21.01.2014, 20:21
Ja tiež suhlasim s Eli aj s Esquire a chcem dodat, ze pani Mgr. art. Jana Ardanová zabudla neodborníkom povedat za napatie medzi zemou a fazou musi byt tiez 230V.napatie medzi pracovnym a zemniacim vodicom je 0V aj ked nie je jeden z nich zapojeny. A druha vec ten kto by robil 2 hodiny povrchovu zasuvku by musel byt asi slepy aby mu to tolko trvalo.
Vlado | 22.01.2014, 14:36
ja som teda neni žiadny odborník do El. sietí ale viem z určitosťou povedať že tieto články sú dobre tak maximálne aby potom "majstri" Kutil s.r.o mohli múdrovať do skutočných majstrov !! som stavbár a nie raz sa mi stalo že domáci prišiel a ukazoval mi ako mám položiť tehlu lebo on to videl na internete a tak sa to jednoducho robiť musí !! celé takéto články stoja za ho... !
Peter | 26.02.2014, 21:35
Takto zapojena zasuvka na staru TN-C siet vobec nie je nebezpecna ako popisuje Eli.neviem odkial to mas.je to v podstate predlzovacka ako kazda ina,ktoru bezne kupis,len s tym rozdielom,ze ma zasuvku pevne upevnenu.nezezpecne by to bolo ak by sa pouzil dvojzilovy privodny kabel a na strane vidlice by bola zapojena iba faza(L) a nulak(N) a na strane zasuvky rozklemovane N-ko na PE a N!!!Tomu sa domaci majsri vyvarujte!!!Predlzovacka musi byt vzdy trojzilova!!!Videl som uz vselico a vzdy sa chytam za hlavu ako niekto riskuje svoje a aj zdravie ineho.a ak niekto o tom nema sajnu,nech sa ani nepokusa nieco robit....elektrina totis zabija.a este na okraj Eli v TN-C sieti je bod rozdelenia PEN vodica kazda zasuvka,dalej sa sme pouzivat len trojzilovy kabel!!!
Prečítajte si
Reklama