jednoduchy obklad do polovice steny
Galéria (9)

Jednoduchý obklad do polovice steny

Kuchyne vo vidieckom štýle sú v trende. Tento štýl je okrem iného zvýraznený aj obložením z panelov do polovice steny.

Galéria

03b moewig big image
03d moewig big image
03f moewig big image
02 moewig big image
Obloženie z panelov do polovice steny urobí v našej kuchyni perfektný dojem. Na tento účel sú najvhodnejšie panely z bukasu. Najčastejšie sú v dĺžke 2,6 m. Keď ich prerežeme pokosovou pílou v polovici, dostaneme tú správnu dĺžku. Môžeme použiť aj ručnú okružnú pílu s jemným rezom. Zloženie panelov do jedného celku vyžaduje málo času. Postupujeme tak, že do steny upevníme pomocou rozperiek (hmoždiniek) dolný a horný profil, medzi ktoré stačí panely zasunúť. Krycie profily prirežeme. Takto dosiahneme potrebnú presnosť. Prvky sú potiahnuté bielou základovou fóliou, ktorá na nich môže ostať. Ak ich chceme mať farebné, môžeme použiť akrylovú farbu. V tom prípade farbu nanesieme najlepšie dvakrát a medzi dvomi postupmi zdrsníme povrch brúsnym papierom.

Postup:

 
Horné a dolné zakončenie panelového obloženia tvoria vodorovné nosné profily, ktoré treba v odstupoch 20 až 30 cm prevŕtať. Spodný profil priskrutkujeme do rozperiek („hmoždiniek“). Dva vsadené panely nám slúžia na určenie odstupu pre horný profil. Použijeme pri tom vodováhu.
 
Keď sú profily dobre pripevnené, práca postupuje rýchlo. Panely sa teraz dajú ľahko jeden za druhým nasunúť do konštrukcie. V ďalšom kroku musíme prirezať krycie profily jemnou pílkou. Na presný uhol použijeme pokosové vodidlo.
 
Krycie profily prilepíme lepidlom. Nanesieme ho do ryhy a profil pritlačíme na lištu. Medzery môžeme vyplniť akrylom. Ak má byť stena farebná, musíme panely najprv natrieť akrylovým lakom. Najlepšie sú dva nátery, medzi ktorými treba povrch obrúsiť.

Zdroj: časopis Urob si sám, spracované podľa publikácie Nápady pre kreatívnych, vydanej vo vydavateľstve MOEWIG, Kolín

  1. duri says:

    popravde MdF- ka je najlepsia nato, a da sa v pohode pouzit aj kupelni, aby to nebolo cele okachlickovane ako v sprche na verejnom bazene… skoda ze sa v EU nepredava tzv. beadboard- velkoplosna MDF-ka so vzorkou…

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje