Vyrobte si nástennú lekárničku z dreva

Vyrobte si nástennú lekárničku z dreva

V kúpeľni na stene je mimo dosahu detí a je v nej vždy to, čo v núdzi potrebujeme. Lekárnička by preto nemala chýbať v žiadnej domácnosti. Z niekoľkých dosiek a tabuľky starého skla získate úložný priestor, ktorý pojme lieky aj obväzy.

S čím treba rátať

náročnosť: ***
čas: 3 hodiny
náklady: 6 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 6 €
(skutočná spotreba)
• smrekový masív 3 €
hrúbka 22 mm
• akrylové farby 6,20 €
Chemolak Ekokryl (ľubovoľný počet odtieňov)
• lepidlo 7,90 €
Pattex Wood, 750 g
• sklo
z odpadovej tabuľky zberného dvora
• spojovací materiál 0,50 €
• závesy 0,60 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
• vŕtačka
• skrutkovač
• kladivo

PRACOVNÝ POSTUP

1. PANEL
Z dosiek hrubých 1 cm zlepíme zadný panel. Keďže stužovanie je trochu zložité, lepíme po častiach na dvakrát.

2. OBLÚK
Panel orežeme na správnu šírku, zarovnáme spodok a nakreslíme oblúk vrchnej časti. Pomôžeme si prehnutou preglejkou.

3. PÍLENIE
Režeme po vyznačenej línii a brúskou zaoblíme oblúk v jeho plnom priereze. Získame tak jednoduchý oblúkový profil na zjemnenie vzhľadu.

4. BOČNICE
Krividlami navrhneme zaoblenia bočníc. Nadsadíme ich o 5 mm nad zadný panel a pomocnou líniou vo výške vrchnej police zrovnáme.

5. REZ
Obe bočnice zlepíme maliarskou páskou a vypílime do navrhnutého tvaru. Ak použijeme priamočiaru pílu, postupujeme v oblúku pomaly.

6. ZAOBLENIE
Čelné hrany a krivky bočníc zaoblíme. Snažíme sa brúskou vytvoriť nedbalý vzhľad ručného opracovania. Dobrúsime hubkou.

7. KORPUS
Z dielcov narezaných podľa rozpisu vytvoríme korpus. Spoje poistíme lepidlom, pri spájaní môžeme použiť klince s otupeným hrotom.

8. POLICE
Do zostaveného korpusu vložíme police. Ak si vopred pripravíme rysky na zostavenie, práca pôjde rýchlejšie a presnejšie.

9. DNO
K takto pripravenej hornej časti pripevníme dno. Lepenie je nutné na zaistenie nosnosti po zavesení. Spájame klincami s dĺžkou 40 mm.

10. TYČKA
Do spodnej časti upevníme latku so zrazenými hranami. Na stene môže poslúžiť na zavesenie šatky, uteráka či utierky.

11. LATKY
Podľa rozpisu si pripravíme štvoricu latiek na rám. Zatiaľ pracujeme s plným rozmerom otvoru, formát dopasujeme na mieru neskôr.

12. RÁM
Z latiek vytvoríme rám, do ktorého vyformujeme vzadu drážku na vloženie skla. Na čelnej strane ho môžeme prizdobiť skosením hrán.

13. SKLO
Zo starej tabuľky skla vyrežeme na mieru obdĺžnik a osadíme ho do rámu. Zvolíme taký spôsob upevnenia, ktorý umožní výmenu.

14. KOVANIA
Upravíme formát dvierok, zadlabeme závesy a upevníme ich na miesto. Pripravíme si kovanie na zatváranie dvierok, ktoré montujeme nakoniec.

15. NÁTER
Lekárničku prebrúsime, natrieme základnou a krycou farbou. Na rubovej strane sklenej výplne spravíme výzdobu a prelakujeme.

lekárnička
HOTOVO

ROZPIS DIELOV

• zadný panel
50 × 44 × 1 cm 1 ks
 bočnice
53 × 11,5 × 2 cm 2 ks
• vnútorná policová mriežka
40 × 11 × 2 cm 2 ks
29 × 11 × 2 cm 1 ks
34 × 11 × 2 cm 1 ks
9 × 11 × 2 cm 2 ks
• dvierka
23 × 3 × 2 cm 2 ks
34 × 3 × 2 cm 2 ks
 priečka
40 × 1 × 2 cm 1 ks

 

dobré rady

SKLO
Rezanie malých tabuliek skla možno zvládnuť i bez predchádzajúcich skúseností. Stačí len povrch tabuľky utrieť od prachu, priložiť 2 mm od miesta rezu hobľovanú drevenú latku a nožom na sklo namočeným v petroleji, benzíne či nafte vytvoriť na jeho povrchu ryhu od okraja k okraju. Potom už len poklepať na rubovej strane pod rezom a sklo sa rozdelí na časti.

NÁTER
Maľba na rubovej strane skla dáva dvierkam vizuálnu hĺbku. Najprv maľujeme v dvoch vrstvách pomocou štetca červený kríž. Tenučká vrstva farby zasychá najrýchlejšie, drobné nedostatky nezostanú viditeľné. Biely náter robíme penovým valčekom, a to zásadne v jednej vrstve. Póry peny vypečiatkujú na skle jemný vzor, ktorý pripomína striekané výplne okien v nemocničných zariadeniach.

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom miesteText a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Komentáre

  1. By som sa musel fakt ze nudit.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.