rohova skrina navod na vyrobu
Galéria (20)

Rohová skriňa – návod na výrobu

Na výrobu nosnej konštrukcie sa v tomto prípade použilo odpadové stavebné drevo. Konštrukcia bola namorená a nalakovaná. Cena skrine spolu s kovaním aj s narezaním stien a dverí na požadovanú veľkosť nepresiahla asi 50 EUR.

Galéria

Pracovný postup

1. Presne si odmeriame veľkosť skrine a na podlahe vyznačíme jej tvar. Šírka dverí by mala byť asi 55 cm.
2. Pomocou dlhej vodováhy alebo olovnice prenesieme okrajové a lomové body na strop. Vyznačíme obrysy skrine na strop aj na steny.
3. Rozmery skrine prispôsobíme vlastným podmienkam, svetlosť vrchnej časti je približne 60 cm, výška horných dvierok asi 40 cm. Svetlosť políc približne 30 cm.
4. Nosná konštrukcia dvier a skrine je vyrobená z ohobľovaných hranolov 4 × 5 cm alebo 4 × 4 cm. Lišty na uloženie políc majú prierez 2,5 × 2,5 cm.
5. Konštrukcia dvier je spojená čapom a zlepená. Celá nosná konštrukcia je uchytená do stien, stropu a podlahy pomocou skrutiek do dreva (min. dĺžka 10 cm – v závislosti od hranolu) do plastovej rozperky (hmoždinky).

6. Pri montáži nosnej konštrukcie dvier je potrebné dodržať kolmosť a zvislosť všetkých konštrukcií. Pracujeme s presnosťou ±1mm. Oceníme to pri osádzaní dvier.
7. Rozmery drevotrieskových dosiek na steny a dvere meriame po ukotvení celej konštrukcie.
8. Pri značení tvaru a polohy konštrukcie skrine na podlahu, strop a steny, musíme brať do úvahy aj hrúbku použitej drevotrieskovej dosky!
9. Na police môžeme použiť drevotrieskovú dosku alebo preglejku hrúbky 0,8 cm.
10. Na dlhšiu zadnú stenu skrine (ak dĺžka presahuje 70 – 75 cm, tak na obidve) upevníme opornú lištu police (2,5 cm × 5 cm) upravenú podľa fotografie.
11. Police ukladáme zdola nahor.
12. Hranu rámu dverí ohobľujeme pod takým uhlom, aby bočná stena skrine dosadla na rovnú plochu (šírka asi 1 až 1,5 cm).
13. Steny skrine upevňujeme skrutkami do dreva.
14. Rohový typ závesu (na fotografii) zapustíme do dverí 5 až 5,5 mm.
15. Zatváranie vyriešime magnetkami.

Jozef Korim, Rožňava
Foto: autor
Zdroj: časopis Urob si sám

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.