Polica do podkrovia

polica do podkrovia

Zariadiť podkrovnú izbu je dosť náročné pre šikmé plochy. Nábytok musíme vyrábať pomerne presne „na mieru“, aby sme čo najlepšie využili priestor. V tomto prípade ide o police do podkrovia, kde je pomerne malá svetlá výška pre iné kusy nábytku. Takto sa dá priestor dobre využiť na uloženie kníh a dekoračných predmetov. Na obr. 1 sú uvedené pôvodné rozmery, ktoré si však môže každý upraviť podľa svojich potrieb.

Postup práce
Na výrobu použijeme suché borovicové rezivo ohobľované na hrúbku 20 mm. Môžeme však použiť akékoľvek drevo vrátane drevotrieskovej dosky, prípadne preglejky. Na police sú použité dosky rôznej šírky. Sú zlepené a orezané na šírku 400 mm. Na nohy potrebujeme 6 ks dosiek so šírkou 100 mm. Podľa výkresu sú všetky časti upravené na tvar a rozmer tak, aby montáž police bola už len „skladačka“. Toleranciu drážok na nohách a policiach šírky 20 a 50 mm je potrebné upraviť tak, aby pri montáži išli jednotlivé diely zasunúť miernym tlakom bez použitia kladiva, pričom by nemali mať veľkú vôľu.

Po vyhotovení jednotlivých dielov všetky hrany zaoblíme polomerom 6 mm pomocou ručnej frézovačky a plochy dielov obrúsime brúsnym papierom zrnitosti 120. Je možné diely najskôr povrchovo upraviť a potom montovať, ale vzhľadom na to, že je ťažké odhadnúť presný rozmer drážok tak, aby po povrchovej úprave bola zabezpečená montáž dielov bez veľkej vôle, je vhodné vykonať povrchovú úpravu až po montáži. Povrchový lak zatečie aj do konštrukčných spojov, čím ich aj zlepí.

Obrázok 3 znázorňuje montáž jednotlivých dielov spolu. Spoje sú bez lepidla, ale sú poistené skrutkami do dreva s priemerom 3,5 mm a dĺžkou 50 mm. Umiestnenie skrutiek je zrejmé z obr. 4. Na celej polici je 10 ks skrutiek uvedeného rozmeru. Prostredná dvojica nôh nie je skrutkovaná. Presne vyhotovené spoje v kombinácii so skrutkami dávajú celej konštrukcii police dostatočnú tuhosť.

Štefan Mátik,Tajov
Foto a kresby: autor

Komentáre

  1. Peter Nemcik says:

    Vyroba na mieru police v podkrovi!!!

  2. veľmi pekná polica,,,,super nápad

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.