Návod na zhotovenie poličky do detskej izby

Do detskej izby si môžeme zhotoviť na stenu poličku na odkladanie knižiek, časopisov a aj hračiek. Potrebujeme na to 6 kusov drevotrieskových dosiek s rozmermi 20 × 300 mm (príp. 250 mm) × 600 mm, jednu sololitovú dosku 4 × 600 × 640 mm, dva kúsky plechu 2 × 20 × 85 mm, zopár drevených kolíkov Ø 8 mm, niekoľko klinčekov, lepidlo na drevo a farbu alebo tapetu na otapetovanie poličky.

Postup práce
Do štyroch dosiek navŕtame otvory Ø 8 mm na drevené kolíky podľa obrázka. Otvory vŕtame opatrne, aby sme ich neprevŕtali až na druhú stranu dosky. Hĺbka otvorov by mala byť asi do 3/4 hrúbky dosky. Pred lepením si dosky aj s drevenými kolíkmi zložíme dohromady, aby sme zistili, či sú na poličku správne zvŕtané. Ak je všetko v poriadku, poličku rozložíme a do otvorov a na drevené kolíky nanesieme lepidlo na drevo. Poličku znovu zložíme a necháme zaschnúť.

Po zaschnutí navŕtame do bočných dosiek z vnútornej strany otvory na kolíky, na ktoré neskôr položíme zvyšné dve dosky (budú slúžiť ako priehradky). Tieto otvory môžeme vyvŕtať aj vopred pri vŕtaní otvorov na spájanie dosiek.

Na zadnú stranu poličky pribijeme klinčekmi sololitovú dosku. Poličku prebrúsime brusným papierom a môžeme ju nafarbiť alebo otapetovať. Ak sa rozhodneme tapetovať, tak to spravíme ešte pred tým, ako pribijeme zadnú sololitovú dosku.

Po povrchovej úprave poličky si z plechu zhotovíme dva závesy podľa obrázka. Tie pripevníme na zadnú hornú časť poličky. Takto zhotovenú poličku môžeme už zavesiť na stenu prostredníctvom skôb uchytených príchytkami.

Miroslav Plšek, Bytča
Foto a schéma: autor

Komentáre

  1. Takto sme riesili policku na knihy pre najmensich my
    http://montemother.wordpress.com/2014/09/21/knizky-na-policke/

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.