Pojazdná debna na drevo

pojazdna debna na drevo

Na uskladnenie dreva pri kozube na chate či na chalupe je vhodná pojazdná debna s prúteným výpletom na kolieskach. Pri dopĺňaní dreva stačí vytlačiť debnu až k vchodovým dverám a preložiť do nej všetko drevo z fúrika. Potom debnu opäť pritlačíme ku kozubu.

Debna uľahčuje manipuláciu s drevom. Netreba ho prenášať na viackrát a zabraňuje aj znečisteniu interiéru.
Debna má rozmery 400 × 650 × 800 mm (š × h × v). Náš čitateľ ju zasúva medzi kozub a susednú komodu.

Materiál
Dno debny vyrobíme z preglejky hrubej 12 mm s rozmermi 400 × 650 mm. Spodný rámik je z hranolov s prierezom 25 × 40 mm s rozmermi 400 × 650 mm v rohoch spojený na čap a zglejený.
V rohoch rámika sú štyri otvory s priemerom 10 mm a medzi nim je 11 otvorov na dlhšej strane a 6 otvorov na kratšej strane rámika s priemerom podľa použitých osnovných (zvislých) prútov. Navrchu sú štyri tenké latky a celú konštrukciu obopína výplet z vŕbového prútia.

Postup

Tip: Všetok nábytok a bytové doplnky na jednom mieste▶ Na preglejkové dno priskrutkujeme rámik s predvŕtanými otvormi a jeho kúty (aj rohy preglejky) zaoblíme.
▶ Do štyroch otvorov v rohoch rámika vlejeme lepidlo a narazíme do nich kolíky s dĺžkou 80 mm.
▶ Pripravíme si štyri zvislé spevňovacie drevené tyče s priemerom 22 mm s dĺžkou 700 mm. Do každej na jednom konci vyvŕtame otvor na kolíkový spoj s priemerom 10 mm do hĺbky 45 mm v smere osi. Do otvorov na konci pripevňovacích tyčí s priemerom 10 mm vtlačíme lepidlo a tyče narazíme na kolíky v rohoch rámika.
▶ Pripravíme si 34 zvislých osnovných prútov a upravíme ich konce podľa otvorov v rámiku. Do otvorov rámiku vtlačíme lepidlo a prúty do nich postupne narážame.
▶ Na dokončenie základnej konštrukcie si zhotovíme štyri tenké latky potrebných rozmerov, ktoré pribijeme na vrchné konce spevňovacích tyčí. Musia vytvoriť vrchný spevňovací rámik, ktorý udržiava počas vypletania rovnaký rozmer, ako je dno debny.
▶ Dno s rámikom, spevňovacími tyčami a zvislými prútmi, vypletieme prútím a výplet zakončíme vencom. Poslednou fázou výroby je priskrutkovanie koliesok a náter výpletu.

Text: Ján Mokrý a František Gašpar, Nedožery – Brezany
Foto: Ján Mokrý
Zodpovedný redaktor: Stanislav Botur
Zdroj: časopis Urob si sám 2011 Jaga Group, s.r.o.

–>

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.