Terasa na sedenie v záhrade

Ak plánujete aj vo vašej záhrade pokojné posedenie pre dvoch, toto je skvelý návod. Pripravte si jemný makadam frakcie 8 – 16 mm a dlaždice z vymývaného betónu. Na cement, či iný spojovací materiál úplne v pohode teraz zabudnite. Toto bude spevnená plocha z pekných, prirodzene vyzerajúcich dlaždíc, ale bez toho, aby ste sa zababrali […]

Ak plánujete aj vo vašej záhrade pokojné posedenie pre dvoch, toto je skvelý návod.

Pripravte si jemný makadam frakcie 8 – 16 mm a dlaždice z vymývaného betónu. Na cement, či iný spojovací materiál úplne v pohode teraz zabudnite.

Toto bude spevnená plocha z pekných, prirodzene vyzerajúcich dlaždíc, ale bez toho, aby ste sa zababrali akoukoľvek agresívnou chémiou.

Takže – vytýčte si plochu a zakreslite budúcu terasku do nahrubo vyčisteného povrchu. Nezabudnite – základ je mať plochu v rovine.

Najskôr odoberte asi šesť až osem centimetrov pôdy z povrchu a výkop vyrovnajte.

Dno výkopu vyčistite od koreňov a kameňov a potom vyčistené dno nanovo a dôkladne vyrovnajte. Je dobré ak pri vyrovnávaní pôdu aj dobre utlačíte, zabránite tak neskorším prepadlinám v dlažbe.

Ak máte dno utlačené a vyrovnané, vysypte ho makadamom.Vytvorte z neho vrstvu hrubú asi päť centimetrov. Presnú hrúbku si odmerajte

– podľa toho aký hlboký urobíte výkop a ako hrubé dlaždice ste nakúpili. Tie majú hrúbku zväčša asi dva a pol centimetra.

A keďže by mala byť dlažba na úrovni terénu, rozdiel medzi jej hrúbkou a hĺbkou výkopu bude vlastne výška vrstvy makadamu. Aj to však až po dôkladnom utlačení. Preto je ideálne, ak makadam sypete postupne – po jednotlivých vrstvách a priebežne utláčate latou.

Na ňu môžete udierať gumeným kladivkom, alebo priamo kráčať a vyvíjať tak tlak vlastnou tiažou. Keď už máte vrstvu makadamu utlačenú, môžete začať klásť dlaždice. Snažte sa ich preväzovať aj za cenu toho, že koncové kusy budete musieť zrezať, aby ste dokončili vzor.

Na záver vybudujte obrubu, alebo využite terénne prevýšenie na to, aby ste dlažbu dokonale uzamkli v tesnom lôžku. Dobré je, ak po pokládke ešte celú dlažbu presypete jemným makadamom, alebo hrubým pieskom a pozametáte tvrdou kefou, či metlou.

  1. Rastik says:

    A je to.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje