image 22734 25 v1
Galéria (28)

Pohodlný záhradnícky stôl

Má zásobník na záhradnú zeminu, police na kvetníky a vyššiu pracovnú dosku. Vždy, keď treba robiť výsevy, presádzať alebo sa venovať rastlinám v nádobách, záhradnícky stôl je tým najpraktickejším pracoviskom. Jeho výrobou ušetríte 70 eur!

Galéria

Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl
Pracovný stôl

UROB SI SÁM

náročnosť: ***
čas: 2 dni
náklady: 30 €
ľudia: 1
obdobie: celoročne

KONTROLNÝ ZOZNAM

MATERIÁL 30 €
• palety 12 €
vyradené palety 120 × 80 cm, 6 ks
• spojovací materiál 3 €
skrutky a klince
• tmel 2,03 €
akrylátový tmel Ceresit CS-11
• základná farba 4,62 €
Chemolak Syntetika S2000U
• krycia farba 6,31 €
Slovakryl Profi Lesk (viac odtieňov)
• brúsivo 2 €

NÁRADIE A POMÔCKY
• píla
• kladivo
• aku skrutkovač
• vŕtačka
• štetec

PRACOVNÝ POSTUP

1. DOSKY
Dosky si pripravíme podľa rozpisu. Získame ich z búraniska, prípadne rozoberieme palety. S výnimkou dvoch kusov sú všetky kratšie ako 120 cm.

2. RÁM
Zostavíme spodný rám vysoký 10 cm. Na spájanie použijeme húževnaté skrutky odolné proti praskaniu alebo stavebné klince.

3. ZAHLBOVANIE
Ak sa rozhodneme použiť skrutky, predvŕtame otvory so zahĺbením na zápustnú hlavu. Ak pracujeme s klincami, ich špičky otupíme kladivom.

4. VRCHNÝ RÁM
Zostavíme vrchný rám vysoký 22 cm. Ak sú dosky priúzke, vytvoríme z nich dvojice tak, aby rám držal po spojení pokope.

5. RYSKY
Na nohy naznačíme rysky vo výške 5 cm od spodného okraja. Na dlhé nohy pridáme doplnkovú rysku vo výške 100 cm kopírujúcu predné nohy.

6. ZOSTAVENIE
Do oboch rámov zvierkami upevníme nohy – mali by lícovať s ryskami. Prekontrolujeme pravouhlosť a uskutočníme potrebné korekcie.

7. UPEVNENIE
Nohy upevníme z čelnej i bočnej strany, aby rámy uniesli budúcu záťaž. Zemina a hrantíky vážia desiatky kilogramov, vyžadujú si oporu.

8. VYMERANIE
Na celej ploche spodného rámu si vyznačíme výrezy, ktoré umožnia zostaviť spodnú policu. Línie rezu prenášame uholníkom.

9. VYPÍLENIE
Použijeme priamočiaru pílu. Pomôžeme si oblúkovým rezom – v dvoch krokoch tak vytvoríme výrez v tvare obdĺžnika.

10. POLICA
Zostavíme spodnú policu. Medzi doskami nechávame úzke škáry, aby sa masív vplyvom vlhkosti mohol rozťahovať bez poškodenia rámu.

11. DNO
Rovnakým spôsobom vytvoríme dno zásobníka. Upevňujeme ho však skrutkami, aby výplň uniesla ťarchu zeminy, ktorú budeme vnútri skladovať.

12. LEMY
Na oboch stranách pracovnej dosky vytvoríme lemy, ktorými zrovnáme bočnice s vnorenými nohami. Upevníme ich klincami na miesto.

13. ZOSTAVENIE
Z latiek zostavíme (zatiaľ nanečisto) pracovnú dosku stola. Označíme si pracovné rezy, aby sme plochu rozdelili na tri samostatné časti.

14. PANELY
Z priečnych lát vytvoríme trojicu panelov, vďaka ktorým môžeme po častiach otvárať zásobník so zeminou či substrátom.

15. BOČNICE
Po obvode stola vytvoríme bočnice s čelným zaoblením. Zabránia znečisťovaniu okolia zeminou počas prác. Upevníme ich.

16. PREDEL
V zásobníku vytvoríme stredovú priečku. Vytvoríme v nej výrezy, do ktorých voľne zapadnú priečne laty pracovnej dosky.

17. RYSKY II
Na zadných nohách načrtneme rysky na umiestnenie políc. Vytvoríme tak odkladací priestor na kvetníky a hotovú výsadbu.

18. POLICE
Na označené rysky namontujeme police. Opäť siahame po pevných skrutkách, ktoré budú pripravené uniesť väčšiu záťaž.

19. OPIERKY
K poličkám pridáme zo zadnej strany opierky – zabránia padaniu kvetníkov za stôl. Upevňujeme ich iba do nôh, bez presahov za policu.

20. BRÚSENIE
Povrch dosiek zostaveného stola prebrúsime. Vhodné je hrubé brúsivo so zrnitosťou P60 alebo P80. Zaoblíme všetky hrany a nerovnosti.

21. NOHY
Doplnkovými doštičkami rozšírime pôdorys nôh na dvojnásobok. Zvýšime tým nielen stabilitu stola na nerovnom teréne, ale aj jeho životnosť.

22. IMPREGNÁCIA
Stôl napustíme impregnačným prípravkom. Ten zaistí ochranu starého dreva pred hubami a škodcami. Vyberieme si ochranu s obsahom olejov a živíc.

23. PREBRÚSENIE
Brúsnou hubkou zahladíme vlákna, ktoré sa po impregnácii na doskách napriamili. Sústredíme sa na plochy v dosahu rúk – zaistí to komfort pri práci.

24. TMELENIE
Škáry medzi doskami zásobníka vyplníme pružným stavebným akrylátovým tmelom. Zabránime tak vysýpaniu substrátu a vnikaniu mravcov.

25. PRIMER
Stôl natrieme syntetickou základnou farbou. Alkydová báza bude zárukou toho, že náter priľne k recyklovaným znečisteným doskám.

26. NÁTER
Stôl natrieme vrchnou krycou farbou určenou do exteriéru, odolnou proti UV žiareniu. Dva opakované nátery zvýšia životnosť.

27. OCHRANA NôH
Nohy ochránime proti vzlínajúcej vlhkosti. Po dôkladnom napustení fungicídom ich natrieme silikónovou bariérou, ktorá vytvorí membránu.

stôl

      HOTOVO

dobré rady

Všetky nevytiahnuté klince treba označiť lesníckou kriedou, aby pri rezaní dosiek nepoškodili rezné kotúče alebo listy. Značky kreslíme na lícové i rubové strany dosiek.

ROZOBERANIE
Pri rozoberaní paliet je praktickou pomôckou chvostová píla s pružným pílovým listom na kovy. Vnikne do škáry medzi doskami a prereže klince bez toho, aby ich bolo treba namáhavo páčiť alebo vyťahovať. Poradí si aj so starými, hrdzavými klincami, ktoré už majú najlepšie roky za sebou.

BRÚSENIE
Kefa pomôže odstrániť z dosiek nánosy hliny, cementu a ostatných znečistení, ktoré spôsobujú intenzívne opotrebovanie rezných nástrojov. Ak sa rozhodnete dosky hobľovať, mali by ste ich najskôr vyčistiť tlakovou vodou.

VLHKOSŤ
Pri zostavovaní stola nie je dôležité, aby boli dosky dokonale vysušené a stabilizované na klímu dielne či prostredia, kde ich montujete. Preschnutie masívu je však kľúčové predtým, ako sa pustíte do povrchovej úpravy. Hotovému stolu prospeje parkovanie v garáži.

PRESNOSŤ
Recyklované dosky sú zvyčajne priečne prehnuté a nemožno od nich očakávať pri práci rovnakú presnosť, aká je typická pre nový materiál. Aj napriek tomu sa však snažíme zaistiť pravouhlosť spojov a plôch, aby hotový stôl plnil svoju úlohu bez obmedzení.

SPOJE
Spoje masívu musia byť navrhnuté tak, aby ustáli zmenu rozmerov dosiek na slnečnej páľave, ktorú striedajú ranné hmly a dažde. Stavebné klince sú vždy istejšou voľbou ako skrutky s nepreverenou kvalitou a pevnosťou. Medzi najpevnejšie skrutky patria tie, čo sú určené na montáž terasových podláh.

PRÍPRAVA
Narezanie všetkých dielcov pred zostavovaním stola ušetrí pri jeho skladaní mnoho času. Keďže ide o projekt, v ktorom sa dielce opakujú v početných množstvách, príprava sa vyplatí.

VIDELI SME V DIELNI

TMELENIE
Pružný tmel na báze akrylátu pomôže uzavrieť škáry zásobníka na zeminu a odstrániť tak všetky nedostatky recyklovaného materiálu. Potrvá viac ako 48 hodín, kým sa tmel zbaví všetkej vody a nadobudne svoje konečné vlastnosti. Povrchovú úpravu sa preto vyplatí odsunúť na neskôr.

NÁTER
Syntetický základ zaistí priľnavosť povrchovej úpravy k drevu, ktoré je hĺbkovo znečistené z predchádzajúceho používania. Farby na báze vodou riediteľného akrylátu by sa už po krátkom čase odlučovali od podkladu a oprava by bola časovo náročná.

NOHY
Nohy možno pred vlhkosťou ochrániť aj oplechovaním – do plechových krytov ich vlepíme epoxidovým lepidlom, ktoré utesní všetky škáry, do ktorých by mohla zatekať zrážková voda. Uzavretie povrchu plechom zabraňuje odparovaniu vody z masívu.

OCHRANA
Pri kvalitnej povrchovej úprave nie je nutné, aby bol záhradnícky stôl umiestnený v exteriéri pod strechou. Postačí nepremokavá zakrývacia plachta a záhradnícke pracovisko môžete vytvoriť v ktoromkoľvek kúte dvora, záhrady či v tesnom susedstve skleníka.

KOLIESKA
Atraktívnym doplnkom tohto projektu sú kolieska – zjednodušujú manipuláciu na pevnom, rovnom podklade. Ak si do páru rovnakým spôsobom vytvoríte aj mobilný regál na hotovú výsadbu, získate mnoho úložného priestoru navyše.

ROZPIS DIELOV

• spodný rám
118 × 10 × 2 cm 2 ks
46 × 10 × 2 cm 2 ks
• vrchný rám
118 × 12 × 2 cm 4 ks
46 × 12 × 2 cm 4 ks
• predné nohy
100 × 10 × 2 cm 2 ks
• zadné nohy
150 × 10 × 2 cm 2 ks
 poličky
110 × 10 × 2 cm 2 ks
114 × 6 × 2 cm 2 ks
• lem pracovnej dosky
118 × 6 × 2 cm 1 ks
48 × 6 × 2 cm 2 ks
• predel úložného priestoru
46 × 12 × 2 cm 2 ks
• výplne pracovných plôch
50 × 12 × 2 cm 30 ks

nákresy nájdete v časopise 

Text a realizácia: Milan Gigel, redaktor denníka SME
Foto: Milan Gigel
Zdroj: časopis Urob si sám, JAGA GROUP, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje