Automatické vetranie sklenníka

automaticke vetranie sklennika

Na vetranie skleníka sú automatické vetráky väčšinou veľmi drahé a náročné na výrobu. Jednoduchý automatický otvárač okien je vyrobený zo starého tlmiča auta. Takáto súčiastka sa určite nájde u každého automobilistu.

Postup výroby
Zadnú časť tlmiča odpílime tak, ako to vidíme na fotografii. Na odpílené miesto navaríme zváracím zariadením (horák s plynom a kyslíkom) rúrku s priemerom 5/4“. Jej dĺžka je zhodná so šírkou strešného okna na skleníku. Obidva konce rúrky „zaslepíme“ a navaríme na ne skrutky M8 na uchytenie zariadenia na konzoly v skleníku.

Na 5/4“ rúrku navaríme dva „nátrubky“, ktoré slúžia na naplnenie zariadenia olejom. Jeden z nich po naplnení zazátkujeme. V druhom „nátrubku“ je priskrutkovaný ventil z radiátora na odvzdušnenie.

Zariadenie plníme motorovým olejom v obrátenom smere a prírubami nahor. Plnenie je najpohodlnejšie, ak si súčiastku upneme do zveráka. Cez otvor (so zátkou) nalievame olej a cez ventil uniká vzduch. Nakoniec prírubu zazátkujeme a ventil na odvzdušnenie uzatvoríme. Vetracie zariadenie pripevníme na dve konzoly z pásoviny, ktoré prichytíme na rám skleníka.

Dobrá rada
Sadenice môžeme pestovať v téglikoch od mliečnych výrobkov, na ktorých zrežeme dná. Rastlinky sadíme po jednom kuse.

Jozef Šutka, Machulince
Foto autor

Komentáre

  1. Na taký skleník ako je na fotke prosím, vyrábajte otvárače ale na na moderné skleníky s hlinikovou konštrukciou a polykarbonátom dostať automaticky otvárač priamo na ten ktorý typ a netrba nič špekulovať stojí to nejakých 27€ a na čínskej stránke ho dostanete za 7€ takže na nové skleníky určite nie a tých ako je na fotke tak tých už moc nie je a kto ho má tak určite už niekoľko desaťročí a ten to má už dávno vyriešené, autor tohto výrobku neobjavil ameriku toto sme v robote vyrábali ako fučky v 60-70 rokoch minulého storočia.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.