Svietnik

svietnik

Návod na zhotovenie ornamentálneho svietnika. Schémy a konštrukčné skice môžete nájsť v galérii článku. 

Zhotovíme ho podľa priložených výkresov a fotografií. Základovú dosku vyrežeme z oceľového plechu pílkou na železo. Aby vznikol hladký okraj, opracujeme základovú dosku pilníkom. Zahrotené konce upnuté vo zveráku o kruhovú tyč ohneme údermi kladiva. Na základovú dosku privaríme držiak, ktorý si vyrobíme z oceľovej tyčky alebo zo skrúteného štvorhranu s rozmermi 5 × 5 mm. Držiak si však musíme nechať skrútiť na sústruhu vybavenom štvorčeľusťovou univerzálnou hlavou. Na hornú časť držiaka si necháme podľa výkresu vysústružiť dve misky.

Skúsený strojný zámočník nám vyrobí z plechu hrubého 1 mm misky v tvare prevráteného dáždnika. Misky si dáme podľa výkresu vylisovať. Ak budeme do svietnika vkladať kahance, vyrobíme ho bez hrotov. Svietnik vyzdobíme šiestimi listami, ktoré vyrobíme z plechu s hrúbkou 1 mm. Na listy úzkym sekáčom urobíme rebrá. V oblasti zakrivenia listov ich napojíme na seba. Všetky časti navzájom pospájame tvrdou mosadznou spájkou. Ak vyrobíme všetky súčiastky z medi, pospájame ich cínovou spájkou. Základovú dosku podlepíme filcom. Svietnik je najjednoduchšie natrieť zlatou alebo striebornou farbou na kov. Skúsenejší môžu použiť kombináciu farieb.

Autor: Jozef Dobrovolný, Piešťany

Text a schémy: autor

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.