gordana turuk dusa upisana sklu
Galéria (5)

Gordana Turuk – duša upísaná sklu

Hovorí sa, že je také staré ako samotné pyramídy. Počas tisícročí pretavilo svoju podobu nespočetne veľakrát a ešte stále nemá dosť. Láka – majstrov aj nás ostatných. A zlákalo aj Gordanu Turuk, ktorá sklu upísala, zdá sa, dušu a možno aj naopak – duši sklo.

Galéria

gordanu turuk dusa upisana sklu 128 big image
03 euboia gordana big image
01 euboia gordana big image
Sklo sa stalo samozrejmým – ako súčasť okien, dvier, stolov, vitrín či políc. Zvykli sme si na jeho prítomnosť do takej miery, že sme ho takmer prestali vnímať. Niet sa čo čudovať, väčšinou sa tvári, akoby ani nebolo. Ale ono je a vedia to aj tvorcovia súčasných moderných interiérov, ktoré doslova dychtia po skle – sú závislé od jeho schopnosti tváriť sa transparentne a pritom si ustrážiť svoj priestor bez toho, aby z neho vyhnalo svetlo a vzdušnosť.

Keď máme pocit, že nášmu domovu chýba niečo, čo by mu dodalo punc jedinečnosti, sú to väčšinou umelecké diela, po ktorých siahame. Originálne a inšpirujúce na pohľad či dotyk. Také sú aj diela výtvarníčky a dizajnérky Gordany Turuk. Vo svojom ateliéri na Kolibe vedie Gordana „dialóg s ohňom a sklom“. Tu sklo prestáva byť obyčajné a mení sa na umelecké dielo. Jej výtvory, či už ide o rozličné sklené doplnky, plastiky, obrazy, vitráže, sklenené steny, nábytok, alebo „obyčajné“ obklady, prispôsobuje mieram každého interiéru a, samozrejme, aj požiadavkám klienta tak, aby sa v prítomnosti jej skla cítil čo najlepšie.

Gordana netvorí len pre interiér, ale najmä pre dušu, preto skôr než rozdúcha ohňovú debatu so sklom, venuje sa človeku a snaží sa ho trochu spoznať. A práve tam je ukryté tajomstvo príťažlivosti jej diel. Jej tvorba je široká. Okrem ľudských príbytkov skrášľuje aj ženské telo – sklenenými šperkami, ktoré kombinuje so zlatom, striebrom či inými materiálmi. Drevom a antikorom si zase vypomáha pri tvorbe nábytku – stolov a konferenčných stolíkov, umývadiel, skríň či výplní dverí, pričom vždy dominuje sklo – prenecháva mu prvé aj posledné slovo. Pri dotváraní interiéru sklom vie skombinovať umelecké s praktickým a dovoľuje svetlu, aby sa dotklo priestoru, no pritom zachovalo jeho intimitu.

Text: Martina Deríková
Foto: Kristína Schreiberová
Zdroj: časopis Môj dom

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje