Ako vybrať ideálnu rúru na pečenie?

Ako vybrať ideálnu rúru na pečenie?

Rúra na pečenie je neoddeliteľnou súčasťou každej kuchyne. Tu nájdete hlavné parametre na zváženie, aby sa vám vo vašej kuchyni dobre pracovalo.

Pretože obstarávacia cena väčšinou nepatrí k zanedbateľným položkám, je dobré si najskôr uvedomiť, či rúru naozaj potrebujete a či do vašej kuchyne zapadne. Samozrejme, každý, kto miluje koláče alebo pečené mäso, vie, že bez rúry to proste nejde.

Voľne stojaca alebo vstavaná rúra? 

Typ rúry záleží predovšetkým od dispozícií vašej kuchyne. Pokiaľ máte dostatok priestoru, pravdepodobne zvolíte väčšiu a voľne stojacu rúru. Pokiaľ priestorom nedisponujete, alebo chcete zachovať čistý vzhľad kuchynskej linky, správnym riešením pre vás bude vstavaná verzia. 
 
Voľne stojace rúry sú najčastejšie v kombinovanom prevedení sporáku a samotnej rúry. Výhoda je predovšetkým v mobilite a ľahkej výmene za novú. Tiež kombinácia plynu a elektriny môže byť veľmi vítaná, pokiaľ máte vo svojej kuchyni oba rozvody. 
 
Vstavané rúry sú v súčasnosti veľmi obľúbené. Ich nespornou výhodou je zladenie s kuchynskou linkou a úspora priestoru. Môžete ju tiež umiestniť do takej výšky, v ktorej bude mimo dosahu detí
 
Tip: Pozrite sa na multifunkčné vstavané rúry značky MORA, ktoré sú už vybavené až pätnástimi doplnkovými funkciami. 

Plyn alebo elektrina?

Zdroj energie budete pravdepodobne vyberať podľa toho, čo máte zavedené do bytu alebo do domu, a tiež aktuálnej ceny. Môžete si vybrať plynový alebo elektrický variant. 
 
Plynové rúry najčastejšie kúpite v kombinácii s plynovým sporákom, možná je však aj kombinácia s elektrickou varnou doskou. Výhodou je, že sa pokrm pri pečení nevysúša natoľko, ako v elektrickej rúre, nevýhodou, že sa teplo nerozvádza rovnomerne a ťažšie sa reguluje. Tiež ceny plynu sú oproti elektrine stále nižšie. 
 
Elektrická rúra býva vybavená horným a spodným ohrievacím telesom, vďaka ktorému sa jedlo rovnomerne prepečie. Elektrické rúry môžu pokrmy pripravovať niekoľkými spôsobmi, a preto ich môžeme označiť za klasické, teplovzdušné, s grilom, kombinované, multifunkčné. Nevýhodou môže byť len vyššia cena prevádzky oproti plynu.  

Ako vybrať správny rozmer rúry? 

Rozmery vás budú zaujímať hneď z viacerých hľadísk. Vonkajšie rozmery sú zásadné pri plánovaní priestoru v kuchyni, tie vnútorné by ste mali vyberať podľa toho, pre koľko osôb budete variť, ale tiež podľa toho, aké jedlá najčastejšie pripravujete.  
 
Tip: Ku každej varnej ploche patrí kvalitný odsávač pár. Prečítajte si, ako vybrať správny digestor
 
Nezabúdajte tiež, že od vnútornej veľkosti rúry sa odvíja potrebný čas na jej rozohriatie a samozrejme spotreba

Ako je to so spotrebou?

Pri nákupe spotrebiča sa vždy riaďte energetickým štítkom. Rozhodne sa oplatí investovať do elektrospotrebiča s označením A a niekoľkými +. Najúspornejšie rúry majú označenie A+++. Nízku spotrebu predovšetkým oceníte, ak pečiete často.  
 
Tip: Prečítajte si tiež užitočný článok: 7 rád, ako vyčistiť rúru bez chémie

Doplnkové funkcie, ktoré oceníte 

To zásadné už viete a na rade sú užitočné bonusy. Moderné rúry totiž ponúkajú hneď niekoľko doplnkových funkcií, ktoré pečenie významne uľahčia.  
 
Pyrolytické čistenie je čistenie pomocou horúceho vzduchu. Rúra sa pri ňom rozohreje na vysokú teplotu a potom je veľmi ľahké všetku mastnotu iba zotrieť handričkou.  
 
Katalytické čistenie priamo zabraňuje usadzovaniu nečistôt na vnútornom povrchu rúry. Tá je vybavená výmennými katalytickými vložkami, na ktorých je nanesený špeciálny smalt. 
 
Ochladzovanie dvierok je systém, vďaka ktorému sa už nikdy nepopálite o horúce dvierka. Tie sú stále chladné vďaka použitiu niekoľkých vrstiev.  
 
Teleskopické tyče vám veľmi uľahčia manipuláciu s plechmi a chránia vás pred popálením rúk.  
 
Multiflow 360 je špeciálne tvarovaný vnútorný priestor rúry, vďaka ktorému dochádza dokonalej cirkulácii horúceho vzduchu. 
 
ZDROJ: PR článok spoločnosti GORENJE Slovakia, s.r.o.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje