Ako je to s hrúbkou izolácie od roku 2016?

image 28061 25 v1

Pri plánovaní rekonštrukcie a zateplenia nášho rodinného domu, ktorého steny sú zo staršieho typu pórobetónu s hrúbkou 300 mm, som sa dostal k informácii, že od budúceho roka (od roka 2016) budem musieť použiť hrúbku izolácie zhruba 160 mm. Pôvodne som však chcel použiť izoláciu hrubú len 100 mm. Prečo je nutné použiť až takúto hrúbku? Je možnosť splniť požiadavky aj s nižšou hrúbkou izolantu?

Od roku 2016 sa na základe normy STN 730540 2. časť zmenia požiadavky na tepelnoizolačné vlastnosti obvodových konštrukcií, čo znamená zvýšenie požiadaviek na tepelný odpor zo súčasných 3 W/(m2 . K) na 4,4 W/(m2 . K). Táto zmena charakteristiky obvodovej steny vám prinesie nasledujúce zlepšenie:

• zníži sa energetická spotreba celej stavby – pri splnení nových požiadaviek týkajúcich sa všetkých obvodových konštrukcií, okien a dverí by ste sa mali dostať so spotrebou tepla na vykurovanie za rok na hodnotu asi 40 kWh/m2. Pri súčasnom nezateplenom stave je táto spotreba približne trikrát vyššia. Táto úspora sa priamo premietne do zníženia vašich nákladov na bývanie;

• úplne sa eliminujete riziko tvorby povrchovej kondenzácie vlhkosti na kritických miestach, ako sú nadokenné preklady, rohy a kúty miestností. Vďaka tomu nehrozí tvorba plesní.

Izolačná schopnosť použitého izolantu je závislá od jeho hrúbky a od súčiniteľa tepelnej vodivosti lambda. Hrúbka 160 mm je kalkulovaná na štandardný izolant s lambdou okolo 0,04 W/m . K. Pri voľbe kvalitnejších izolantov, ktorých súčiniteľ tepelnej vodivosti je znížený až na 0,034 W/m . K, môžete potrebnú hrúbku znížiť približne o 20 mm.

Zdroj: Knauf Insulation

Komentáre

  1. Do nákladov na bývanie sa veru nepremietne nič. Aspoň teda v panelákoch kde sú diaľkové rozvody od dodávateľa tepla. Ten si zvýši cenu aby zarobil, veď hádam nebude škodný.

  2. Ako je to s hrúbkou izolácie na lódžii, ktorá sa nám po izolácii 16mm zúži. Nedávno sme si v bytovom dome dali totiž urobiť krásne lódžie, balóny, za nemalú cenu a teraz za ďalšiu nemalú cenu nám ich v dôsledku zateplenia, hrúbkou 160mm, podstatne zúžia

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.