studne zdroje vody
Galéria (6)

Studne – zdroje vody

Ak chceme vodu zo studne na pitie aj polievanie záhrady, potrebujeme zdroj vody s vysokou výdatnosťou. Pitná voda musí mať predpísané kvalitatívne vlastnosti. Preto je lepšie byť pripojený na verejný vodovod vodárenskej spoločnosti a studničnú vodu používať iba na zavlažovanie.

Galéria

studňa, pitná, voda, vrt, stočné
studňa, pitná, voda, vrt, stočné
studňa, pitná, voda, vrt, stočné
studňa, pitná, voda, vrt, stočné
studňa, pitná, voda, vrt, stočné

Nepitnú studničnú vodu s dostatočnou kvalitou možno využiť aj v domácnosti na splachovanie, sprchovanie a pod., ale vo vzťahu k vodárenskej spoločnosti by bolo správne platiť vyššie stočné. Platí tu dôležitá zásada. Nikde by nemalo dôjsť k prepojeniu pitnej vody z verejného vodovodu a vody z vlastného zdroja. Hrozí, že pri poklese tlaku sa do verejnej siete môže dostať nepitná studničná voda a dôsledky ich zmiešania môžu byť tragické. Takto došlo na Slovensku v minulosti k úmrtiu dvoch detí a súd vec kvalifikoval ako trestný čin.

Ako sa dostať k vode
Voda sa vyskytuje v pórovom alebo puklinovom geologickom prostredí. Pórové je také, kde sa voda vyskytuje v rozdrobenej hornine (štrky piesky). V puklinovom prostredí – typické je krasové – treba pri vŕtaní naraziť na puklinu a je otázka náhody, či puklinu trafíme alebo nie. V takomto podloží sa však vodu oplatí hľadať.

Narážané studne

Ide o najjednoduchší a u nás najrozšírenejším spôsob získavania vody. Pod narážaní studne nabíjame kladivom alebo baranidlom do zeme pozinkovanú oceľovú rúru vybavenú tzv. narážacím hrotom. Kúpime ju v hociktorom sklade s rúrovým tovarom, dokonca nemusí byť ani bezšvová. Cena materiálu je asi 20 €/m. Predvŕtaním diery pomocou ručného vrtáka a prerážaním diery plnou tyčou urýchlime prácu. Desaťmetrovú studňu môžeme ručne do štrkov naraziť aj za dve hodiny, ale aj za deň-dva, ak je štrk príliš hlboko.

Narážané studne sa využívajú sa v štrkových horninách s vyššou hladinou spodnej vody, v blízkosti vodných tokov a pod. Rúra je totiž pomerne úzka a vodu z nej treba nasávať. Nasávacie čerpadlá však môžu čerpať vodu z hĺbky najviac okolo 7,5 – 8,5 m. Studňa však musí byť hlbšia ako je hladina spodnej vody aspoň o dva až štyri metre. Na zarážanie sa používajú rúry s priemerom 11/2″ až 2″ (48 až 60 mm). Na koniec rúry sa priskrutkuje narážací hrot, ktorý je perforovaný. Možno ho kúpiť v železiarstve.
–>
Vŕtané studne
Všetci realizátori záhrad rátajú so zdrojmi vody s výdatnoťou 1 až 1,5 l/s, preto potrebujú iné druhy studní – vŕtané. Vrty robia ich špecializované firmy. Sú natoľko široké, že do vnútra možno vložiť ponorné výtlačné čerpadlo. Vrty s hĺbkou 20 m majú menovitý priemer asi 200 mm, pri hĺbke 40 m je to 160 mm, pri hĺbke 60 m asi 140 mm (veľmi orientačné hodnoty). Sú preto drahšie – od 80 do 84 €/m pri hĺbke do 20 m. Lepšie vŕtať studne s väčším priemerom, lebo výtlačné čerpadlá s väčším priemerom vychádzajú lacnejšie ako úzke (pri zohľadňovaní ich ceny, výkonu, životnosti).

Kopané studne
Výhoda kopanej stude je, že ju možno robiť svojpomocne. Z hľadiska prenášania materiálu ide o najnáročnejší spôsob výstavby studní, preto je aj najdrahší. K cene práce asi 35 €/m treba prirátať náklady za odvoz materiálu a cenu dovozu betónových skruží. Na jeden meter studne treba odviezť asi 1 m3 zeminy. Okrem toho potrebujeme vytvoriť asi 2 m vodného stĺpca. V tejto fáze treba vyčerpávať vodu zo studne a vzniká veľké znečistenie okolia, lebo vodu vyčerpávame spolu s bahnom. Na zabezpečenie stien sa používajú tzv. stovky skruže s vnútorným priemerom 100 cm a vonkajším 118 cm. Studňa s hĺbkou 10 m sa ručne vykope za týždeň (4 ľudia). Drapákom na bagri to trvá 1 deň. Bager ľahko spustí do studne aj skruže. Hlbšie studne treba ďalej kopať ručne asi do hĺbky 25 m a skruže podkopávať. Pri hlbších studniach od hĺbky okolo 20 m je už lepšie namiesto použitia skruží studňu postupne betónovať.

Text: Ing. Juraj Pospiech
Foto: autor
Zdroj: Časopis Urob si sám

 1. Guest says:

  Jak by som vyčistil studnu,je tam nanos piesku,je na to stroj?

  1. Ja says:

   Skus nejake kalove cerpadlo

 2. Balazlubos says:

  Narazil som si studnu asi 6 m hlbokú, ale nejde mi z nej vyčerpať vodu s trubiek ručnou pumpou.vždy mi to vyčerpe max meter a pol vody s trubiek. Už som vymenil aj tesnenia na ručnej pumpe,ale stále sa mi to nedaríi odčerpať.

 3. Mgr. Michal Sanislo says:

  kto mi vykope studnu za 35€/m? Nenapisali by ste mi prosim kontakt?Som z KE a vsetci pytaju 80-90 € samozrejme bez skruzi.Michal Sanislo

  1. Skeno323 says:

   ja by som vedel to spravit za 150 eur bm konplet ale ta studna by bola celoliata z betonom do hlbky 12m

   1. Miro says:

    Inač jesť Ti chuťí?

   2. Jana says:

    dobry deň chcem sa opýtať či sa ešte stedňami zaoberáte ďakujem

   3. viliam says:

    pocuj daj mi na teba kontakt, potrebujem studnu spravit

  2. Host says:

   vykop si to sám magorko 🙂

 4. dialiadia says:

  aj ja by som chcela studnu v takej cene zavolajte mi 0915 469 334

 5. Michal Hudak says:
 6. Peter says:

  Košice Budimír 27 metrov 200mm 6m stĺpec tri dni 2250 EUR vrátane materiálu 600 litrov za hodinu. A to všetko až na tretí pokus. Platil som iba ten posledný. A to som mal štyroch prútkarov. Každý označil iné miesto, o hĺbke ani nehovorím. Ak to je s vodou na okolí zlé, treba mať šťastie. A to ešte neviem, či je pitná.

 7. slavo says:

  mam kamennu 12 m studnu ked zaprsi po styroch hodinach je vnej uz zakalena voda skusal som uz asi vsetko adkopaval odrenazoval zhora tesnil skruze nechcem kamen je kamen.

 8. FERO says:

  Keď ste si narazil studnu a nejde Vám z nej čerpať vodu, nasypte tam soľ aby to rozožralo,pekný deň prajem …

 9. Jozef says:

  Kto poradí ako vymazať rezervar (čím).

 10. Jurajsmincak@gmail.com says:

  Spiska nova ves vykopal by niekdo sdtudnu 5metrovu skruze su polozene vykopana je 3 metre treba teras podkopavat zavolajte na cislo0910103883

 11. Ondrej says:

  hladam kontakt na kopanie studne v Hnúšti…
  ďakujem. fixinghomesltd@gmail.com

 12. Jozo says:

  Potrebujem vykopat studnu 8m dam 120€ za meter 0918 404 787

 13. EMÍLIA says:

  Potrebujem prehĺbiť studňu na ťažko dostupnom teréne na záhrade v Martine.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.