Ochranný pás proti vtákom.
Galéria (7) Zdroj: Wienerberger

Ako zabezpečiť správne odvetranie strechy

Pálená škridla je synonymom dlhej životnosti, funkčnosti a trvanlivej krásy. Napriek tomu existuje zopár úskalí, ktoré môžu životnosť škridlovej strechy skrátiť. Jedným z nich je aj nesprávne či nevhodné odvetranie.

Galéria

Ochranný pás proti vtákom.
Rodinný dom s odvetranou strechou
Vetracie škridly
Vetrací pás a jeho inštalácia na streche.
Strecha
Ochranný pás.

Vetraním sa vyrovnáva teplota vzduchu pod krytinou s teplotou vzduchu nad krytinou, odvádza sa vlhkosť zo spodnej časti krytiny či vnútorná vlhkosť prenikajúca z obytných priestorov i nahromadené teplo v streche. Ak nie je zabezpečený vetrací systém, zostáva strešný plášť a konštrukcia vlhká, a tak sú ohrozené všetky prvky konštrukcie strechy (krokvy, kontralaty, laty, krytina). Životnosť a funkčnosť strešného plášťa sa tak môže podstatne skrátiť.

Vlhkosť ovplyvňuje životnosť strechy

Ak sa v streche objaví vlhkosť, môže to spôsobiť nemalé problémy. Vlhkosť vedie k výskytu drevokazných húb v konštrukcii krovu a vlhnutiu tepelnej izolácie, čo degraduje jej tepelnoizolačné vlastnosti. Každá krytina vyžaduje špecifické vyhotovenie odvetrania, preto vypracovanie návrhu strešnej konštrukcie určite prenechajte skúseným projektantom. Veľkosť vetracích otvorov je ovplyvnená veľkosťou strechy, materiálovým riešením horného plášťa, tvarom a rozmiestnením vetracích otvorov a pod. Vo všeobecnosti platí, že čím väčšia je vzdialenosť medzi odkvapovou hranou a hrebeňom, tým väčšia by mala byť vetracia medzera.

Rodinný dom s odvetranou strechou
Efektívne odvetranie je tiež podmienkou uplatnenia záruky na strešný systém, preto jeho návrh a realizáciu netreba podceňovať. | Zdroj: Wienerberger

Nevynechajte odvetrávacie prvky

K častej chybe, ku ktorej počas realizácie strechy dochádza, je zanedbanie prevetrávania strešného plášťa v hrebeni či osadenia vetracích prvkov pod hrebeňom. Pri hrebeni sa vzduch odvetráva buď vetracími škridlami, alebo vetracími pásmi. Dôležité je najmä dodržanie stanoveného počtu odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste. Na zabezpečenie správneho odvetrania strechy ponúka Tondach niekoľko doplnkových výrobkov.

Vetracie škridly

Vetracie škridly Tondach sa rozmiestňujú v druhom rade pod hrebeňom. Dôležitým pravidlom je umiestnenie minimálne jednej vetracej škridly do každého poľa medzi krokvami, pričom je dôležité dodržať normou stanovený minimálny vetrací prierez odvádzajúcich otvorov.

Vetracie škridly
Zdroj: Wienerberger

Vetrací pás EXTREME

Vetrací pás zabraňuje prieniku vody a zlepšuje cirkuláciu vzduchu pod hrebeňom a nárožím. Umiestňuje sa pod hrebenáč, a to po celej jeho dĺžke. Doplnok je vyrobený z kvalitného profilovaného hliníka, vďaka čomu sa vyznačuje vysokou mechanickou a tepelnou odolnosťou. Vetrací pás má vopred nastavené miesta ohybu, čo značne zjednodušuje jeho aplikáciu na strechu. Lepiaca vrstva WCS zaisťuje priľnavosť k podkladu aj v nepriaznivých podmienkach, realizácia je možná až do – 5 °C. Tondach EXTREME možno v porovnaní s inými vetracími pásmi natiahnuť až o 30 %. V ponuke je
v 3 univerzálnych farbách.

Vetrací pás a jeho inštalácia na streche.
Vetrací pás a jeho inštalácia na streche. | Zdroj: Wienerberger

Ochranný pás proti vtákom

Perforovaný ochranný pás proti vtákom a hmyzu Tondach (z plastu alebo hliníka) sa používa na prekrytie privádzacieho vetracieho otvoru v spodnej časti vzduchovej medzery pri odkvape. Montuje sa na odkvapovú latu a zabezpečuje plynulé vetranie. Jeho hlavnou funkciou je zabrániť vlietavaniu vtákov, veľkého hmyzu a iných škodcov pod strešný plášť cez privádzací vetrací otvor.

Strecha
Zabrániť kondenzácii v strešnej konštrukcii možno odborným návrhom skladby strechy vrátane realizácie správneho odvetrania. Dodržať treba stanovený počet odvetrávacích prvkov uvedených v technickom liste. | Zdroj: Wienerberger

Viac sa dočítate na www.wienerberger.sk/tondach

Zdroj: PR článok Wienerberger

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.