Stužujúci veniec na rodinnom dome

image 33446 25 v1

Funkciou stužujúceho venca je zabezpečenie celkovej stability stavby proti účinkom vodorovných síl a zvýšenie priestorovej tuhosti stavby. Stužujúci veniec sa môže v prípade rodinných domov nachádzať vo dvoch základných polohách.

Stužujúci veniec na úrovni stropu

Súčasťou tehlového stropného systému, ktorý sa zhotovuje priamo na stavbe je aj stužujúci veniec, ktorý sa nachádza v úrovni stropu a má rovnakú výšku ako stropná konštrukcia po zaliatí betónom. Betonáž venca sa vykonáva súčasne s betonážou stropu. Pri betonáži často dochádza k zatečeniu betónu do vodorovných dutín stropných vložiek a dokonca aj do zvislých dutín v tehlových blokoch. Zatiaľ čo v prvom prípade sa „len“ zvýši spotreba betónu, v druhom prípade môžu byť dôsledky vážnejšie.

Zatečením betónu do posledného radu tehál nastane pevné spojenie medzi tehlami a stropom, respektíve tehlami a vencom dôsledkom čoho môže viesť k oddeleniu posledného radu tehál od zvyšku muriva a k vzniku vodorovnej trhliny vo fasáde. Uvedený jav nastáva predovšetkým pri jednopodlažných budovách a na poslednom podlaží viacpodlačných budov, kde strop nie je dostatočne zovretý stenami jednotlivých podlaží.

Na elimináciu horizontálnych trhlín v obvodovom murive z tehál sa vždy odporúča použiť dilatačnú vrstvu medzi stenou a stropom.

Oddelenie stropu od steny by sa malo realizovať pomocou vhodnej dilatačnej vrstvy (napríklad ťažký asfaltový pás).

V žiadnom prípade by sa pri betonáži nemal dostať betón do dutín tehlových blokov v poslednom rade tehál pod vencom.

Stužujúci veniec v podmurovke krovu

V prípade rodinných domov s obytným podkrovím sa konštrukcia krovu ukladá zväčša na podmurovku, ktorej výška je zvyčajne 3 až 5 radov tehál. Takáto podmurovka býva v mieste ukončenia často namáhaná veľkým horizontálnym zaťažením konštrukciou krovu. Preto treba podmurovku v každom prípade ukončiť stužujúcim vencom, ktorý by bezpečne odolal týmto horizontálnym silám a preniesol ich do stropnej konštrukcie.

Viac sa dozviete na stránke domztehly.sk

Komentáre

 1. Tento článok je zavádzajúci.
  Výztuž na fotografiách je predimenzovaná.
  Nevidím zmysel ani vo funkcii zvislého tiahla.

 2. Ing. Ján Žember says:

  už som videl všelijaké zmätky na stavbách, ale uverejniť toto ako reklamu na veniec je silná káva.

 3. totalny nezmysel davat tolko zeleza do venca,,,to zelezo tam je skor na skodu ako na uzitok…zas len aby ste oblaznili ludi a potom nevedia co od radosti.tak ako to je aj pri normach zateplovania domu…len tahate peniaze z ludi …banda jedna

 4. Toto kto uverejnil má asi firmu na roxor. Totálna hovadina.Treba si uvedomiť akú pevnosť má oceľ o priereze 1 mm2,či na ohyb,ťah alebo strih.Potom si spočítať prierez jedného prútu,vynásobiť si počtom prútov použitej stavebnej ocele,pripočítať pevnosť použitého betónu a dôjdeme k astronomickému číslu čo sa týka pevnosti výstužného venca.Ďalej si treba spočítať aká sila bude naň pôsobiť, nepresnosť 500kg hore-dolu nehrá žiadnu úlohu ani nevytvára problém a svojím rozumom zvážiť či je potreba takéto množstvo ocele vo vystužovacom venci.Nakoniec tento výstužný veniec nie je ani tak pre nosnosť ale nato, aby neroztiahlo krov pri vlastnej a snehovej záťaži, vyrovnanie nepresností po murovaní a aj pre ukotvenie skrutiek o ktoré sú pripevnené pravidlá.Stavebná oceľ nie je lacná záležitosť a pri väčšom predimenzovaný doslova platí, že múdri sa učí na chybách iných a somár na vlastných.

  1. Miroslav zdravim ta. Mohol by si sa mi prosim ozvat na moj email? Potrebujem sa surne s niekym poradit ohladom rozostavanej stavby mojho domu. Velmi pekne dakujem. email: menhart.andrej@yahoo.com

   1. Na email si nereagoval.Napíš č.t.,pôjde to rýchlejšie.

 5. miro a david..rozumeju tomu ako hus pivu..typicke slovesnke..ja takychto debilov posielam na stavbe rovno do riti

  1. Majú pravdu a aj podľa tvojho písmného prejavu je jasné, že na stavbe si len podaj-podrž.

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.