image 33446 25 v1

Stužujúci veniec na rodinnom dome

Funkciou stužujúceho venca je zabezpečenie celkovej stability stavby proti účinkom vodorovných síl a zvýšenie priestorovej tuhosti stavby. Stužujúci veniec sa môže v prípade rodinných domov nachádzať vo dvoch základných polohách.

Stužujúci veniec na úrovni stropu

Súčasťou tehlového stropného systému, ktorý sa zhotovuje priamo na stavbe je aj stužujúci veniec, ktorý sa nachádza v úrovni stropu a má rovnakú výšku ako stropná konštrukcia po zaliatí betónom. Betonáž venca sa vykonáva súčasne s betonážou stropu. Pri betonáži často dochádza k zatečeniu betónu do vodorovných dutín stropných vložiek a dokonca aj do zvislých dutín v tehlových blokoch. Zatiaľ čo v prvom prípade sa „len“ zvýši spotreba betónu, v druhom prípade môžu byť dôsledky vážnejšie.

Zatečením betónu do posledného radu tehál nastane pevné spojenie medzi tehlami a stropom, respektíve tehlami a vencom dôsledkom čoho môže viesť k oddeleniu posledného radu tehál od zvyšku muriva a k vzniku vodorovnej trhliny vo fasáde. Uvedený jav nastáva predovšetkým pri jednopodlažných budovách a na poslednom podlaží viacpodlačných budov, kde strop nie je dostatočne zovretý stenami jednotlivých podlaží.

Na elimináciu horizontálnych trhlín v obvodovom murive z tehál sa vždy odporúča použiť dilatačnú vrstvu medzi stenou a stropom.

Oddelenie stropu od steny by sa malo realizovať pomocou vhodnej dilatačnej vrstvy (napríklad ťažký asfaltový pás).

V žiadnom prípade by sa pri betonáži nemal dostať betón do dutín tehlových blokov v poslednom rade tehál pod vencom.

Stužujúci veniec v podmurovke krovu

V prípade rodinných domov s obytným podkrovím sa konštrukcia krovu ukladá zväčša na podmurovku, ktorej výška je zvyčajne 3 až 5 radov tehál. Takáto podmurovka býva v mieste ukončenia často namáhaná veľkým horizontálnym zaťažením konštrukciou krovu. Preto treba podmurovku v každom prípade ukončiť stužujúcim vencom, ktorý by bezpečne odolal týmto horizontálnym silám a preniesol ich do stropnej konštrukcie.

Viac sa dozviete na stránke domztehly.sk

 1. ik says:

  Tento článok je zavádzajúci.
  Výztuž na fotografiách je predimenzovaná.
  Nevidím zmysel ani vo funkcii zvislého tiahla.

 2. Ing. Ján Žember says:

  už som videl všelijaké zmätky na stavbách, ale uverejniť toto ako reklamu na veniec je silná káva.

 3. david says:

  totalny nezmysel davat tolko zeleza do venca,,,to zelezo tam je skor na skodu ako na uzitok…zas len aby ste oblaznili ludi a potom nevedia co od radosti.tak ako to je aj pri normach zateplovania domu…len tahate peniaze z ludi …banda jedna

 4. miroslav says:

  Toto kto uverejnil má asi firmu na roxor. Totálna hovadina.Treba si uvedomiť akú pevnosť má oceľ o priereze 1 mm2,či na ohyb,ťah alebo strih.Potom si spočítať prierez jedného prútu,vynásobiť si počtom prútov použitej stavebnej ocele,pripočítať pevnosť použitého betónu a dôjdeme k astronomickému číslu čo sa týka pevnosti výstužného venca.Ďalej si treba spočítať aká sila bude naň pôsobiť, nepresnosť 500kg hore-dolu nehrá žiadnu úlohu ani nevytvára problém a svojím rozumom zvážiť či je potreba takéto množstvo ocele vo vystužovacom venci.Nakoniec tento výstužný veniec nie je ani tak pre nosnosť ale nato, aby neroztiahlo krov pri vlastnej a snehovej záťaži, vyrovnanie nepresností po murovaní a aj pre ukotvenie skrutiek o ktoré sú pripevnené pravidlá.Stavebná oceľ nie je lacná záležitosť a pri väčšom predimenzovaný doslova platí, že múdri sa učí na chybách iných a somár na vlastných.

  1. Andrej says:

   Miroslav zdravim ta. Mohol by si sa mi prosim ozvat na moj email? Potrebujem sa surne s niekym poradit ohladom rozostavanej stavby mojho domu. Velmi pekne dakujem. email: menhart.andrej@yahoo.com

   1. miroslav says:

    Na email si nereagoval.Napíš č.t.,pôjde to rýchlejšie.

 5. boss says:

  miro a david..rozumeju tomu ako hus pivu..typicke slovesnke..ja takychto debilov posielam na stavbe rovno do riti

  1. Anonym says:

   Majú pravdu a aj podľa tvojho písmného prejavu je jasné, že na stavbe si len podaj-podrž.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.