Chemolak farby na kov
Zdroj: Chemolak

Ako dosiahnuť dokonalý vzhľad kovových povrchov a ochrániť ich pred koróziou a poškriabaním

Kovy sú v našich životoch prítomné takmer na každom kroku. Patria k základným stavebným materiálom, hojne ich využívame v priemysle, doprave, pri výrobe nábytku či iných ďalších odvetviach. Prirodzený lesk a odolnosť kovových materiálov však môžu prejsť zaťažkávacou skúškou v dôsledku korózie, nepriaznivých poveternostných podmienok a iných škodlivých faktorov, ktoré neberú ohľad na to, či sú kovy nové alebo už majú nejaký ten vek. Kľúčovým krokom k ich ochrane a výnimočnému vzhľadu je pravidelné natieranie a starostlivosť. A na to treba kvalitné nátery, ktoré niečo vydržia.

S týmto fascinujúcim chemickým prvkom s vysokou elektrickou a tepelnou vodivosťou sa stretávame v rôznych podobách – železo, hliník, meď, oceľ či platina a mnoho iných. V závislosti od ich zloženia je väčšina z nich pevná, ale niektoré druhy kovov sú mäkšie a tvarovateľné, upravené rôznymi spôsobmi – leštené, brúsené, eloxované, lakované, galvanizované alebo pokryté vrstvami iných kovov.

Bežným problémom u mnohých kovových povrchov býva napríklad korózia, proces, ktorý zapríčiňuje rozpad kovu v dôsledku chemickej reakcie s okolitým prostredím, najčastejšie vodou alebo kyselinami. Je preto na mieste zvoliť vhodné spôsoby ochrany a pravidelnej starostlivosti, vďaka ktorým vydrží kov dlho v skvelej kondícii. Túto úlohu hravo zastanú rôzne ochranné nátery a farby, s ktorých výberom vám veľmi radi poradíme v tomto článku.

Ochrana pred koróziou

Ako sme už spomínali, väčšina kovových povrchov je náchylná na koróziu spôsobenú vplyvom vlhkosti, kyslíka a iných chemických reakcií. Pravidelné nátery pomocou kvalitných farieb vytvárajú ochranný film, ktorý zabraňuje vlhkosti, aby prenikla do štruktúry materiálu a narobila tak na ňom nenapraviteľné škody. Takéto farby a nátery obsahujú rôzne zložky, ktoré spoločne vytvoria ochrannú vrstvu na povrchu kovu a predstavujú akúsi fyzickú izoláciu medzi samotným materiálom a korozívnymi látkami.

Skvelou voľbou z nášho sortimentu sú napríklad farby FERRO COLOR U 2066 v matnom alebo pololesklom prevedení. Táto alkyduretánová farba 2v1 sa používa ako základný aj vrchný náter a natriete ňou oceľ, železo aj zaoxidovaný pozinkovaný materiál. V porovnaní s bežnými syntetickými nátermi prináša farba FERRO COLOR vyššiu tvrdosť náteru a dlhotrvácnosť odtieňa aj na exponovaných miestach.

Chemolak farby na kov
Zdroj: Chemolak

Estetický vzhľad

Pravidelné natieranie kovov udržiava ich estetický vzhľad v dobrej kondícii. Staré a ošúchané kovové povrchy časom strácajú svoj pôvodný lesk a môžu vyvolať dojem zanedbanosti a krehkosti. Nová vrstva farby alebo laku obnoví ich niekdajší vzhľad a dodá im sviežu a atraktívnu podobu. Vyskúšajte alkyduretánové antikorózne farby 2v1, FERRO COLOR EFEKT, ktoré okrem ochrany povrchu dodajú materiálu jemný metalický nádych imitujúci buď medené výrobky, alebo čierne kováčske výrobky.

Ochrana proti opotrebeniu či poškriabaniu

Nátery vytvárajú ochrannú vrstvu, ktorá okrem tvorby hrdze zabraňuje aj poškriabaniu či inému mechanickému opotrebeniu. Takto ošetrené kovové povrchy je zároveň jednoduchšie udržiavať v čistote, pretože sa na povrchu nanesenej a vytvrdnutej farby až tak nezachytáva prach, špina ani mastnota. Stačí ich len otrieť jemným čistiacim prostriedkom a vlhkou handrou a budú opäť vyzerať čisté a upravené.

Ošetrenie problematických povrchov

Pre poškodené a problematické povrchy, ako je napríklad čerstvý pozink a ľahké kovy, kde je dôležite zabezpečiť perfektnú priľnavosť k podkladu, odporúčame použiť polyuretánový penetračný náter FERRO COLOR P, ktorý preniká do zostatkovej hrdze, chemicky vyväzuje vlhkosť, vypĺňa póry podkladu a zvyšuje väzbu medzi podkladom a ďalšou natieranou vrstvou.

Zdroj: Chemolak

Jednoduchosť – to sú univerzálne nátery

Toto je  obľúbená kategória vrchných farieb v rozpúšťadlovom alebo vodou riediteľnom prevedení. Je vhodná na rôzne materiály či už kov, drevo, minerálne podklady a pod. Najmä nátery na vodnej báze sa teraz dostávajú do popredia a jedná sa o plnohodnotné náhrady za rozpúšťadlové farby ako je SYNTETIKA a pod. Akrylátové nátery ako je Ekokryl MAT alebo LESK sú vďačnou a osvedčenou náhradou. Vrcholom v ponuke je náter s príznačným a ľahko zapamätateľným názvom MALEBNÁ. Je to univerzálny vysokokvalitný vrchný krycí náter. Vďaka špeciálnej inovatívnej receptúre na akrylátovej báze má vynikajúcu priľnavosť a dá sa použiť na drevené, kovové, plastové, sklenené alebo minerálne podklady, a to v exteriéri aj interiéri. Farba sa ľahko nanáša, rýchlo zasychá, vytvára hladký, pružný a odolný film so saténovým leskom. Je ekologická, nezapácha, má jemnú vôňu a je vhodná aj na nátery detského nábytku a hračiek. Náter je svetlostály – nežltne, má výbornú odolnosť proti poveternostným vplyvom a UV žiareniu, mechanickému namáhaniu, náhlym zmenám teploty, dlhodobo odoláva teplotám do 90ºC.  Je preto vhodný aj na radiátory a teplovodné potrubia.

Všetky spomínané produkty sú dostupné v sieti predajní U MALIARA, v špecializovaných predajniach farieb a lakov po Slovensku a taktiež na novom eshope www.umaliara.sk.

Pravidelná starostlivosť o kov nie je len otázkou estetiky, ale predovšetkým dôležitým krokom k jeho ochrane a zachovaniu dobrého stavu. Netreba zabúdať, že práve kvalitné nátery a farby vám poskytnú potrebnú ochranu, funkčnosť  a vzhľad, ktoré si budete môcť vychutnávať dlhodobo a nie len na chvíľu.

Zdroj: PR článok CHEMOLAK a.s.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.