Majstri tradičných remesiel dostali netradičné ocenenie

Majstri tradičných remesiel dostali netradičné ocenenie

Význam poctivej práce si pravidelne pripomíname na festivale tradičných remesiel a ľudových výrob Dni majstrov ÚĽUV, ktoré sa uplynulý víkend už po 27.-krát konali v Bratislave. Na festivale sa predstavili remeselníci z celého Slovenska, čo bolo jedinečnou príležitosťou pre udeľovanie čestných titulov Majster ľudovej umeleckej výroby. Špeciálne ocenenie za poctivú prácu si pripravili aj velkopopovickí sládkovia.

Po slávnostnom galaprograme v sobotu 2. septembra v priestoroch Divadla P. O. Hviezdoslava oceneným majstrom tradičných remesiel okrem čestného diplomu organizátori odovzdali aj zásobu piva Velkopopovický Kozel 11%. Ocenili tak nielen unikátne výrobky ľudovej umeleckej tvorby, ale najmä remeselníkov, ktorí si túto tekutú odmenu svojou poctivou prácou skutočne zaslúžia.

„Velkopopovickí sládkovia veľmi dobre vedia, aké náročné je tradičné remeslo a čo všetko obnáša. Rozhodli sme sa preto oceniť majstrov, ktorí ku svojej práci a svojmu remeslu pristupujú svedomito, tak ako my v pivovare.“ vysvetlil Vojtěch Homolka a dodal: „Kozel je odmena, ktorá po poctivej práci padne vhod každému.“

Majstrom ľudovej umeleckej výroby sa stal aj Milan Stieranka, známy a šikovný rezbár z Klenovca. Rezbárstvu sa Milan začal venovať, lebo nechcel, aby poctivé remeslo v jeho rodnom meste zaniklo. Práve preto sa snaží odovzdávať tajomstvo tradičného rezbárskeho remesla ďalej svojim nasledovníkom.

„Moje deti sa venujú čomusi inému a tomu sa rozumejú, ale láska k rezbárstvu sa prejavila u mojej vnučky. Keď pracujem v dielni, sedí pri mne a skúša. Ale záujem vidím aj inde. Keď som bol niekoľkokrát pomôcť v Škole remesiel, videl som mladých, ktorých to naozaj bavilo a ktorých treba len ďalej motivovať. Aj ja by som sa chcel preto poďakovať všetkým, ktorí mi celé roky pomáhali, aby som sa dostal až sem. Ďakujem za toto krásne ocenenie poctivej práce,“ dodal na záver dojatý Milan Stieranka.

www.pivovarytopvar.sk

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje