Indukční varná deska
Zdroj: Mora

Je lepší plyn, indukcia alebo klasická elektrická varná doska?

Kúpa novej varnej dosky je veľká udalosť. Nejde pritom len o náklady spojené s dovozom, ale najmä o inštaláciu, ktorá nebude príliš náročná, pohodlné varenie a bezproblémové používanie. Dávate prednosť vareniu na plyne alebo je vaším favoritom elektrina? Každá z možností má svoje výhody aj nevýhody a bojuje tak o našu priazeň.

Varné dosky sa v moderných domácnostiach tešia čoraz väčšej obľube a ich výber nemusí byť úplne jednoduchý. To, ktorý typ uprednostníte, nezáleží len na vašich osobných preferenciách, ale tiež na tom, aké prípojky v kuchyni máte. Už dávno však neplatí, že napr. indukčnú alebo sklokeramickú dosku nemôžete pripojiť na 230 V, ktoré v byte bežne sú. Takže, plynová, sklokeramická alebo indukčná varná doska?

varná doska
Zdroj: MORA

Plynové varné dosky

Šéfkuchári varenie na plyne milujú. Oceňujú najmä rýchlu reguláciu teploty – podľa potreby možno okamžite zmeniť intenzitu plameňa. Mnohým amatérskym, ale i profesionálnym kuchárom tiež vyhovuje jednoduché ovládanie dosky klasickými gombíkmi. Všetky plynové dosky majú zabudované poistky, ktoré v prípade zhasnutia plameňa automaticky zastavia prívod plynu. Jeho únik teda nehrozí. Povrch plynových dosiek je však často pomerne členitý, preto vám môže dať jeho čistenie poriadne zabrať. V tomto sú výborné plynové dosky z tvrdeného skla, ako je napríklad plynová doska Mora VDP 645 GB1 v čiernej farbe so štyrmi horákmi a masívnou liatinovou mriežkou, ktorá poskytne dostatočný priestor a oporu pre váš riad. Otočné gombíky slúžia nielen na reguláciu horákov, ale aj na automatické zapaľovanie. Extra intenzívny ohrev zabezpečí trojitý horák WOK s výkonom 3300 W, ktorý je umiestnený v prednej časti dosky a ktorý je pre svoju rýchlosť ideálny nielen na varenie v panvici wok, ale aj na bežné vyprážanie či zovretie väčšieho množstva vody.

varná doska
Zdroj: MORA

Sklokeramické varné dosky

Varenie na platni je jednoduché, ale je náročnejšie na energie, čas ohrievania je dlhší a nevýhodou je aj vyššia zotrvačnosť pri regulácii teploty. Náročné bude aj čistenie, ak vám náhodou vykypí polievka. To ale vyrieši napríklad sklokeramická vstavaná doska VDST 642 FF/X s prednou zošikmenou hranou. Má jednoduché a intuitívne dotykové ovládanie, štyri rýchle Hi-Light varné zóny, ktoré ušetria váš čas, a plynulú reguláciu tepla. Pri dnešnom životnom štýle nepochybne oceníte praktickú funkciu Stop&Go, ktorá dočasne uloží nastavené parametre varenia, pokým funkciu opäť nespustíte. Môžete sa tak venovať neočakávaným situáciám a neskôr sa kedykoľvek k vareniu vrátiť presne tam, kde ste skončili.

varná doska
Zdroj: MORA

Indukcia: úsporná, presná ako plyn – a nemusí byť drahšia

Najmodernejším zástupcom vo svete varenia sú sklokeramické dosky s indukčným ohrievaním. Sú veľmi účinné, bezpečné a úsporné. A sú to šprintéri – zohrievajú až o 100 % rýchlejšie, než sklokeramická platňa alebo plyn a dokážu poraziť dokonca aj rýchlovarnú kanvicu. Sú tiež schopné okamžite regulovať výkon. Indukcia totiž vytvára teplo priamo vo varnej nádobe s minimálnymi tepelnými stratami. Varná plocha pritom zostáva takmer nezohriata. Ani rozliate jedlá sa preto nikde nepripália a dosku potom veľmi ľahko vyčistíte. Budete však možno potrebovať nové hrnce so špeciálnym dnom. Pomôže vám jednoduchý test magnetom – ak magnet zospodu hrnca drží, vystačíte si aj s doterajším riadom. Praktickou voľbou je vstavaná indukčná varná doska MORA VDIT 650. Najnovšie je k dispozícii v elegantnom čiernom aj bielom variante s brúsenými hranami alebo antikorovým rámom, ktorý dosku chráni pri manipulácii s riadom a zabraňuje pretečeniu. Výkon môžete plynule regulovať pomocou 9 úrovní a doska je taktiež vybavená funkciou PowerBoost, ktorá zaistí extra výkon pre všetky varné zóny. Po odobratí nádoby z dosky sa po určitom čase bez prerušenia prevádzky doska sama automaticky vypne, takže sa už nemusíte báť, že ste doma nechali zapnutý sporák. Nechýba ani bezpečnostná detská poistka.

A ešte niečo naviac:

Od 9. 3. až do konca mája získajú zákazníci pri kúpe vybraného setu rúry a varnej dosky kvalitnú umývačku MORA za polovičnú cenu.

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje