Čarovný svet hmyzu

image 48100 25 v1

Povedzme si úprimne. Chrobáka asi k narodeninám svojej polovičke bežne nevenujete a radšej volíte kvety alebo fľašu dobrého alkoholu. Čo tak niekedy prísť s niečím nezvyčajným? Na tohtoročnom Festivale Záhrad sme sa presvedčili, že svet hmyzu je fascinujúci a nájdete v ňom veľa krásy.

Slovenský entomológ Ing. Mgr. Karol Hlavenka tvrdí, že hmyz je nielen krásny, ale aj užitočný. V našich záhradách plní dôležitú úlohu. Svetom hmyzu nás previedol aj na Festivale Záhrad v Bory Mall, kde vystavoval okrem domácich „chrobáčikov“ aj vzácne exotické kúsky. Verte, neverte, zhromaždoval ich počas 50-tich rokov svojej zberateľskej vášne.

Zdroj: Karol Hlavenka

Na festivale ste mohli vidieť rôzne rarity. Titanus giganteus z Brazílie je najväčší chrobák na svete. Najťažšie chrobáky sveta sú zase Goliáše z Afriky. Spoznať ste mohli veľa druhov zlatoňov, roháčov a nosorožíkov z celého sveta. S mnohými máme aj osobnú skúsenosť, ako obrie mravce, blanokrídlovce či vodné bzdochy. Obrovské cikády majú aj svoje sestry svietivky – bizarné cikády farebné ako motýle s hlavou ako krokodíl.

Na fotke: Titanus giganteus Zdroj: Karol Hlavenka

Z hmyzu sú medzi ľuďmi pravdepodobne najobľúbenejšie motýle. Vedeli ste, že existujú aj krasce, z ktorých sa robia šperky? Chrobák Manticora má jedinečnú úlohu – zastupuje našu kmotričku smrť v Afrike pre svoje šabľozubé hryzadlá, ktorými loví korisť. Na Festivale Záhrad sa objavili aj farebné saranče, koníky, pakobylky a modlivky, ktoré iste všetci poznáme.

Na fotke: Manticora scabra Zdroj: Karol Hlavenka

Hádajte, čo ľudí vždy najviac láka? Tarantula a škorpión. “Tieto medzi hmyz nepatria, ale vždy na mojich výstavách a besedách sa ich dožadujú vidieť, hoci patria medzi pavúky,” približuje nám svoju bohatú zbierku hmyzu Ing. Mgr. Karol Hlavenka. Ak sa vo vašej záhrade či v byte objavia tieto malé potvorky, nezabudnite, aj oni majú na tomto svete dôležité miesto.

Zdroj: Karol Hlavenka

ZDROJ PR článok Bory Mall

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.