Cibuľa okrasná biela

cibula okrasna biela

Velikánske biele kvetinové lopty kvitnú v máji až júni. Tento dekoratívny kvet sa hodí aj na rez.

Kvetinové cibule a hľuzy musia byť až do obdobia výsadby skladované na chladnom, suchom a dobre vetranom mieste. Cibuľoviny sú najkrajšie, ak ich pestujete v skupinách po viac rovnakých alebo naopak – úplne odlišných kusoch. Pestovaním vo výsadbovej miske zabránite poškodeniu hrabošmi a po období kvitnutia si uľahčíte vyberanie cibúľ z pôdy.

Pred výsadbou cibuľovín prekopte zvolený záhon do hĺbky aspoň 25 cm a pridajte trochu hnojiva, ak je pôda chudobná na živiny.  Dbajte na vhodnú dobu a správnu hĺbku výsadby.

Zlaté pravidlo
Výsadba sa vám vždy podarí, ak cibuľku zatlačíte do hĺbky, ktorá zodpovedá dvojnásobku výšky cibuľky. K vysokorastúcim kvetinám, ako sú napr. dálie, sa oplatí už pri výsadbe umiestniť opornú tyč. Okrem toho takto ľahko spoznáte, kde ste cibuľku zatlačili do zeme. Skracovaním stredného výhonku docielite silnejšie a hustejšie kvetenstvo rastliny. Za suchého leta je potrebné dbať na dostatočnú zálievku, pretože len tak rastlina dobre porastie.

Čo možno neviete
I po období kvitnutia je treba rastlinu zalievať, lebo cibule naďalej rastú, až do zažltnutia a odumretia listov. Už v tejto dobe sa rastlina pripravuje na kvitnutie v ďalšom roku a potrebuje tak mnoho dôležitých živín. Preto sa zalieva ako pred, tak i – a to je dôležité – po odkvitnutí.

Viac na www.sieberz.sk

Komentáre

Pridaj komentár

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám ani na ňu nebudeme nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov. Ak sa vám nechce zakaždým zadávať prezývku a email, využite možnosť bezplatnej registrácie.