image 41650 25 v1

Prečo netýkavkám opadávajú puky?

Do hrantíkov som vysadila plnokveté netýkavky. Zalievam ich výdatne, ako sa odporúča. Kvety však opadávajú, dokonca už kvetné puky. Je možné, že som rastliny preliala? Ako napraviť chybu? (Mária K., Bratislava)

Kvetné puky plnokvetých netýkaviek často opadávajú, ide o akúsi samoreguláciu, ak je rastlina menšia a bohato zakvitnutá. Často sa to však stáva aj vtedy, keď je rastlina preliata. Medzi každou ďalšou zálievkou nechajte substrát mierne preschnúť – do pôdy sa tak dostane vzduch a zároveň je to aj prevencia hniloby koreňového systému. Hoci je o netýkavkách známe, že vyžadujú veľa vody, neznášajú premokrený substrát. Rastliny pravidelne prihnojujte, ideálne raz týždenne – posilníte ich. Netýkavky neumiestňujte na slnečné a veterné miesta. Aj to môže byť dôvod opadávania pukov. Vo všeobecnosti však puky plnokvetých netýkaviek opadávajú častejšie ako puky jednoducho kvitnúcich kultivarov.

Odpovedal: Daniel Košťál
Foto: isifa/Shutterstock

Emailová adresa nebude zverejnená, poskytnutá iným osobám a nebudeme na ňu nič posielať. Je však nutná na prevádzku diskusií. Pozrite si naše podmienky spracovania osobných údajov.

Ak sa vám nechce zakaždým zadávať meno a email, využite možnosť prihlásiť sa.

Kde sa diskutuje